moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji

Ponad 60 żołnierzy liczy I zmiana PKW Turcja. Dziś w południe żołnierze odlecieli z Gdyni do bazy Incirlik, gdzie będą stacjonować przez najbliższe pół roku. Zajmą się patrolowaniem z powietrza wschodnich rejonów Morza Śródziemnego i współpracą z okrętami NATO. Główną siłę kontyngentu stanowią żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

– Polscy żołnierze są wszędzie tam, gdzie wymaga tego sojusznicza solidarność – podkreśla minister obrony Mariusz Błaszczak. – Dołączenie do misji NATO w Turcji jest kolejnym wyrazem tego, że państwo polskie traktuje swoje sojusznicze zobowiązania poważnie i działa na rzecz bezpieczeństwa w skali globalnej – dodaje. List od szefa MON-u został odczytany podczas pożegnania I zmiany PKW Turcja.

Uroczystość odbyła się dziś w Gdyni w Babich Dołach, gdzie swoją siedzibę ma Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. To właśnie ta jednostka wystawia główną siłę kontyngentu. Liczy on ponad 60 żołnierzy, którzy do dyspozycji mają samolot patrolowy Bryza. Maszyna poleciała do Turcji już kilka dni temu. Przez najbliższe pół roku Polacy rozlokują się w międzynarodowej bazie Incirlik. Stamtąd będą prowadzić loty rozpoznawcze nad wschodnim rejonem Morza Śródziemnego. – Naszym głównym zadaniem jest monitorowanie sytuacji panującej na szlakach żeglugowych, ale też demonstrowanie obecności NATO w tym rejonie świata – wyjaśnia kmdr por. Cezary Kurkowski, dowódca pierwszej zmiany kontyngentu.

REKLAMA

Załogi Bryzy będą ściśle współpracować okrętami Sojuszu Północnoatlantyckiego, które operują w tamtym regionie. Niewykluczone, że zostaną skierowane również nad Morze Czarne. Misja stanowi element natowskiej inicjatywy Tailored Assurance Measures for Turkey, która pojawiła się w 2015 roku. Wówczas to Sojusz zdecydował, że w tamtym rejonie częściej niż dotąd będą operowały samolot wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej AWACS oraz okręty. Cel: działania rozpoznawcze i gromadzenie informacji wywiadowczych na tureckich granicach. W ubiegłym roku rząd w Ankarze zaapelował o dodatkowe wsparcie. Wtedy to Polska podjęła decyzję o wysłaniu swojego kontyngentu na południe.

Turcja leży na południowej flance NATO. Graniczy z państwami Bliskiego Wschodu, przez które od lat przetaczają się konflikty i którymi targają niepokoje. Wystarczy wspomnieć trwającą do dekady wojnę domową w Syrii. Obszar ten ma ogromne znaczenie dla europejskiego bezpieczeństwa, tym bardziej że w syryjski konflikt od lat angażuje się Rosja. Polscy żołnierze nie będą jednak wykonywać zadań w rejonie działań zbrojnych. – Dla nas to świetna okazja, by sprawdzić się we współpracy z sojusznikami. Przenieść doświadczenia zdobyte w kraju na grunt międzynarodowy – podkreśla kmdr por. Kurkowski.

Część żołnierzy z PKW Turcja miała już okazję wykonywać zadania na południu Europy. Brygada Lotnictwa MW od kilku lat wystawia kontyngent na Sycylii. Załogi stacjonującego tam samolotu Bryza wykonują loty patrolowe – wcześniej w ramach misji „Sophia”, a obecnie „Irini”. Do ich zadań należy pilnowanie embarga na dostawy broni do Libii oraz monitorowanie tras, którymi do Europy przedostają się nielegalni migranci. We włosko-amerykańskiej bazie Sigonella kolejne zmiany PKW stacjonują od lutego 2018 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Marcin Braszak

dodaj komentarz

komentarze


Nagroda nie tylko od dowódcy
 
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Polska stawia na fregaty Miecznik
Tygrysi zlot myśliwców
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
„Wolverine Strike” odpiera atak
„Defender” dotarł do Europy
Co ze sprawdzianem z WF?
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Śląskie salwy
„Czajka” po udanej operacji
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Szczepimy się
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Nowy karabin z Tarnowa
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Kara śmierci za życie Zofii
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Rumuński „Scorpion Spring”
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Wspólny wysiłek
Jak wojsko walczy z pandemią
Specjalsi lądują w wodzie
Walka z niewidzialnym wrogiem
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Kto otrzyma Buzdygana?
BME pod znakiem „Miecznika”
Raki w Toruniu
Piekło Berlina
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
MON robi zakupy amunicji
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sto sekund do zagłady
Course on Diplomacy
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Pomoc w walce z dezinformacją
WOT szkoli snajperów
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Bój o czarną perłę w koronie
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Nowe książeczki wojskowe
AFN znów w oktagonie
Misje kształtują charakter
Afganistan. Czas wracać do domu
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Kurs na dyplomację
To było wyzwanie dla wszystkich
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Kuźnie oficerskich kadr
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Błękitni po raz trzeci w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO