moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Fregata w drodze na ćwiczenia Joint Warrior 21-1

Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski reprezentować będzie Marynarkę Wojenną RP podczas międzynarodowych manewrów Joint Warrior 21-1 na wodach terytorialnych Wielkiej Brytanii oraz Oceanie Atlantyckim. Będzie to ćwiczebna operacja reagowania kryzysowego na morzu. W poniedziałek, 3 maja, załoga żegnana przez dowódcę 3. Flotylli Okrętów kontradmirała Mirosława Jurkowlańca, opuściła macierzysty port i obrała kurs na Wyspy Brytyjskie.

Około 13 tysięcy żołnierzy, z 10 krajów, w tym ponad 30 okrętów i 150 samolotów, a także piechota morska oraz pododdziały brzegowe, uczestniczyć będzie w największych w Europie manewrach NATO pod kryptonimem Joint Warrior 21-1. Epizody realizowane będą w przestrzeni powietrznej, a także na akwenach morskich i przybrzeżnych wodach Szkocji. Ćwiczenia, których gospodarzem jest Wielka Brytania, odbędą się w terminie od 8 do 20 maja.

Joint Warrior to manewry, podczas których Marynarka Wojenna Wielkiej Brytanii, wraz z państwami sojuszniczymi, doskonali umiejętności we wspólnym prowadzeniu operacji na morzu, pod wodą, w powietrzu oraz na lądzie. Głównym celem tego typu manewrów jest rozwijanie współpracy na rzecz bezpieczeństwa morskiego oraz przygotowanie do prowadzenia międzynarodowych operacji na morzu w sytuacjach kryzysowych. Międzynarodowe ćwiczenia pozwalają na integrację sił morskich państw NATO w działaniach związanych ze skoordynowaną obroną przeciwlotniczą, zwalczaniem sił nawodnych i podwodnych, a także prowadzeniem misji amfibijnych i przeciwminowych. ORP Gen. K. Pułaski wraz z zaokrętowanym śmigłowcem pokładowym SH-2G, obok sił sojuszniczych w postaci między innymi grupy SNMG1, w ramach działań eskortowych będzie realizował zadania skupione na zwalczaniu okrętów podwodnych oraz obronie przeciwlotniczej. Poza wymienionymi priorytetowymi obszarami, załoga polskiego okrętu będzie miała okazję do udziału w licznych przedsięwzięciach szkoleniowych takich jak: uzupełnianie zapasów w morzu (RAS), współpraca z lotnictwem morskim oraz innych epizodów z zaangażowaniem sił państw NATO. Udział sił polskiej Marynarki Wojennej w takich ćwiczeniach sprzyja zdobyciu cennych doświadczeń podczas współpracy z sojusznikami, a także utrzymaniu wysokiego stopnia wyszkolenia marynarzy i personelu lotniczego.

REKLAMA

ORP Gen. Kazimierz Pułaski – to dar rządu Stanów Zjednoczonych dla Polski. Okręt wszedł do służby w siłach morskich Stanów Zjednoczonych 9 maja 1980 roku jako USS CLARK. Podniósł polską banderę po raz pierwszy 15 marca 2000 roku w bazie morskiej US Navy w Norfolk. Imię ORP Gen. K. Pułaski otrzymał 25 czerwca 2000 roku w Gdyni. Fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry to jednostki przeznaczone do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, zwalczania sił napadu powietrznego, zwalczania okrętów nawodnych i statków oraz ich zespołów, osłony własnych okrętów i statków oraz ich zespołów, patrolowania i osłony strategicznych szlaków komunikacyjnych, a także zwalczania celów powietrznych na dużych i średnich dystansach. Jednostki są przygotowane do prowadzenia operacji reagowania kryzysowego, zapobiegania konfliktom lokalnym i przeciwdziałania atakom terrorystycznym.

Tekst: 3.FO

red. PZ

autor zdjęć: bsmt Michał Pietrzak

dodaj komentarz

komentarze


Kuźnie oficerskich kadr
 
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Specjalsi lądują w wodzie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Walka z niewidzialnym wrogiem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Rumuński „Scorpion Spring”
Nagroda nie tylko od dowódcy
Wspólny wysiłek
Nowy karabin z Tarnowa
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
WOT szkoli snajperów
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Pomoc w walce z dezinformacją
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Course on Diplomacy
Szczepimy się
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Jak wojsko walczy z pandemią
„Defender” dotarł do Europy
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Raki w Toruniu
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
„Czajka” po udanej operacji
Misje kształtują charakter
To było wyzwanie dla wszystkich
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Nowe książeczki wojskowe
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Śląskie salwy
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
BME pod znakiem „Miecznika”
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Sto sekund do zagłady
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Co ze sprawdzianem z WF?
Kto otrzyma Buzdygana?
AFN znów w oktagonie
Polska stawia na fregaty Miecznik
Kurs na dyplomację
Kara śmierci za życie Zofii
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Kwalifikacja? Może w czerwcu
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
MON robi zakupy amunicji
Afganistan. Czas wracać do domu
Bój o czarną perłę w koronie
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Piekło Berlina
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
„Wolverine Strike” odpiera atak
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Tygrysi zlot myśliwców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO