moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nato Tiger Meet 2021

29-30 kwietnia 31 Baza Lotnictwa Taktycznego rozpoczęła przemieszczenie do Bazy Lotniczej Beja w Portugalii na największe tegoroczne lotnicze ćwiczenie NATO - Nato Tiger Meet 2021, które trwa od 2 do 14 maja. Udział w ćwiczeniu jest dużym wyzwaniem pod kątem logistycznym, a do przerzutu personelu oraz sprzętu obsługowego samolotów F-16, użyty został jeden z największych samolotów transportowych - Antonow AN-124, użytkowany przez Polskę w ramach inicjatywy SALIS, oraz rządowy Boeing 737.

NATO Tiger Meet 2021 (NTM) jako ćwiczenie taktyczne z wojskami będzie symulacją realnego, nowoczesnego pola walki z odwzorowaniem prowadzenia działań bojowych w warunkach zagrożenia we wszystkich domenach operacyjnych wyodrębnianych przez NATO: w powietrzu, na lądzie, wodzie, cyberprzestrzeni oraz w przestrzeni kosmicznej.

"Kolejna edycja ćwiczenia NTM pozwoli zarówno mi jak i mojemu personelowi uczestniczyć w ćwiczeniu, które sprawdzi nasze umiejętności w warunkach odzwierciedlających współczesne pole walki" – mówi Dowódca Komponentu Lotniczego ppłk pil. Arkadiusz Pietrzak. "Ćwiczenie to nie tylko będzie sprawdzianem dla pilotów i personelu zabezpieczającego misje samolotów F-16, ale także dla personelu zabezpieczającego przerzut personelu oraz sprzętu obsługowego. Logistyczne zabezpieczenie tego ćwiczenia pokazuje, że Siły Powietrzne RP są wstanie operować w każdym zakątku Europy." – dodaje.

REKLAMA

Do głównych celów ćwiczenia należy zwiększenie integracji, interoperacyjności i poziomu wyszkolenia oraz wymiana doświadczeń tygrysich eskadr. W czasie NTM21 realizowane będą operacje połączone COMAO (Composite Air Operation) o realistycznych, dynamicznych i wymagających scenariuszach.

Celem ćwiczenia oprócz wspominanego już sprawdzenia personelu będzie także możliwości wyszkolenia pilotów w dowodzeniu kluczem samolotów a także pełnienia funkcji Mission Commander – zaznacza ppłk Pietrzak.

Istotnym elementem NTM2021 będzie współpraca i integracja oraz stworzenie atmosfery opierającej się na zaufaniu i doskonaleniu procedur w ramach NATO.

To, co wyróżnia NTM spośród innych tego typu ćwiczeń, to kultywacja tygrysich tradycji, poprzez eskadry wchodzące w skład powstałego 60 lat temu NATO Tiger Association. Stowarzyszenia utworzonego w 1961 roku, w celu poprawy relacji pomiędzy poszczególnymi eskadrami państw członkowskich NATO, mającymi w swoim herbie głowę tygrysa – będącego symbolem siły, szybkości i sprawności myśliwskiej. Dbałość o solidarność pomiędzy członkami NATO, stworzenie i utrzymanie ducha zespołowego i koleżeństwa pomiędzy uczestnikami, wymiana doświadczeń i współpraca zgodna z militarnymi celami NATO – to cele przyświecające niezmiennie NTM już od zarania tygrysich szkoleń.

Tygrysia solidarność, jedność i braterstwo przejawiają się także w formie wizualnej. Dziedziną w której dostrzegalne jest nawiązanie do tradycji i dawnych zwyczajów, są wyjątkowe, kolorowe – w głównej mierze paskowane czy cętkowane, dodatki do lotniczych kombinezonów, czy mundurów roboczych tygrysiego personelu naziemnego, jakie noszone są podczas kolejnych edycji NTM. W przypadku niektórych eskadr są to tygrysie naszywki imienne, w innych tygrysie apaszki, czy też tygrysie loga naszyte na plechach kombinezonów, co oddaje w pełni tygrysiego ducha tych szkoleń. Do najbardziej spektakularnych przejawów tej kultywowanej od lat tradycji, należą okolicznościowe tygrysie, czy też lamparcie malowania poszczególnych statków powietrznych biorących udział w szkoleniu.

"Udział w szkoleniu międzynarodowym daje niespotykaną możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami ćwiczenia, tym bardziej że stowarzyszenie NTM skupia eskadry z każdego zakątka Europy. Ćwiczenia NTM są bardzo wyjątkowe, gdyż biorą w nich udział eskadry które w swoim logo mają wizerunek tygrysa. Uczestnictwo 6 eskadry w NTM od roku 2011 pozwoliło przez tyle już lat nawiązać przyjaźnie pomiędzy personelem eskadr. Coroczne spotkania dają możliwość odświeżenia znajomości ale przede wszystkim zbudowania wzajemnego zaufania w realizacji wspólnych zadań." – podsumowuje pułkownik.

Konieczność dostosowania sił zbrojnych do przyszłego środowiska operacji wojskowych, przeprowadzenie niezbędnych działań szkoleniowo – edukacyjnych, posiadanie załóg o odpowiednich kwalifikacjach – to jak się podkreśla, główne powody dla których przeprowadzenie NTM w 2021 roku uznawane jest za kluczowe. Wszystko to jest możliwe dzięki współpracy załóg przy przestrzeganiu wszystkich zaleceń epidemiologicznych, w bezpiecznym środowisku, zgodnie z wydawanymi przez władze krajowe regulacjami.

***
Pełnymi członkami NATO Tiger Association są 24 eskadry państw członkowskich NATO, 11 kolejnych to członkowie honorowi.

Inicjatywa SALIS (Strategic Airlift International Solution), której Polska jest członkiem w ramach wielonarodowego konsorcjum dziewięciu państw obok: Belgii, Republiki Czeskiej, Francji, Niemiec, Węgier, Norwegii, Słowacji i Słowenii, umożliwia państwom członkowskim NATO na łączenie swoich zasobów tak, aby wyczarterować specjalne samoloty, dające Sojuszowi możliwość transportu wojsk, sprzętu i zaopatrzenia na całym świecie. Solidne możliwości strategicznego transportu lotniczego są niezbędne, do zapewnienia państwom członkowskim NATO do szybkiego rozmieszczenia swoich sił i sprzętu wszędzie tam, gdzie są one potrzebne.

Planowane ponowne lądowanie AN-124 w dniu 14.05.

Tekst: kpt. Robert Filipczuk, kpt. Anna Issel

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Jakub Fonfara, Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Misje kształtują charakter
 
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Raki w Toruniu
MON robi zakupy amunicji
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Kuźnie oficerskich kadr
Śląskie salwy
Tygrysi zlot myśliwców
„Czajka” po udanej operacji
Jak wojsko walczy z pandemią
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Course on Diplomacy
Wspólny wysiłek
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Sto sekund do zagłady
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Co ze sprawdzianem z WF?
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Pomoc w walce z dezinformacją
Polska stawia na fregaty Miecznik
BME pod znakiem „Miecznika”
Nowy karabin z Tarnowa
Rumuński „Scorpion Spring”
Kto otrzyma Buzdygana?
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
WOT szkoli snajperów
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Nowe książeczki wojskowe
Specjalsi lądują w wodzie
Szczepimy się
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Afganistan. Czas wracać do domu
AFN znów w oktagonie
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Kara śmierci za życie Zofii
Kwalifikacja? Może w czerwcu
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
„Wolverine Strike” odpiera atak
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Nagroda nie tylko od dowódcy
To było wyzwanie dla wszystkich
Piekło Berlina
Walka z niewidzialnym wrogiem
„Defender” dotarł do Europy
Kurs na dyplomację
Bój o czarną perłę w koronie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO