moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Biały szkwał” na Resku Przymorskim

Jak w sytuacji kryzysu współpracuje wojsko i zachodniopomorskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo? Aby to sprawdzić, ćwiczenia na jeziorze Resko Przymorskie pod Dżwirzynem przeprowadzono z inicjatywy dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przyglądali się im przedstawiciele powiatowych wydziałów zarządzania kryzysowego.

W ramach szkolenia dla powiatowych centrów zarządzenia kryzysowego zorganizowanego przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, doszło do ich spotkania z żołnierzami 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Pożarnej i policji. Podczas warsztatów, które odbyły się w Pogorzelicy, poszczególne służby omówiły swój zakres kompetencji i możliwości współpracy z administracją publiczną i samorządami. Potem, na jeziorze Resko Przymorskie wojsko i służby przeprowadziły wspólne ćwiczenia. Miejsce wybrano nie przypadkowo. W Rogowie nad jeziorem znajdują się ośrodki wypoczynkowe a akwen wykorzystywany jest przez uprawiających windsurfing czy kitesurfing. Z drugiej strony, ze względu na bliskość morza oraz specyficzne warunki hydrometeorologiczne występujące na tym terenie mogą występować tu nagłe zdarzenia meteorologiczne: silne wiatry a nawet białe szkwały czy trąby powietrzne.

- Założyliśmy zatem sytuację, w której nagłe pogorszenie warunków meteorologicznych powoduje biały szkwał, a znajdujące się na jeziorze jachty, łódki czy rowery wodne zostały bezpośrednio narażone na niebezpieczeństwo - wyjaśnia scenariusz ćwiczeń ppłk Mirosław Radwan, zastępca dowódcy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, inicjator ćwiczenia. - Trzy jednostki zostały wywrócone a osoby na nich przebywające znalazły się w wodzie. Ktoś zauważa to zdarzenie i informuje o nim telefonicznie na alarmowy numer 112 i tak dochodzi na działań połączonych wojska i służb.

REKLAMA

W akcję zaangażowane zostały jednostki Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Pożarnej, ratownicze jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej, zaś policja otrzymała zadanie zabezpieczenia terenu operacji.
Aby wydobyć rozbitków zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne. WOPR do jednej z nich wysłał drona wyposażonego w boję, który odholował do łodzi ratowników jedną z osób przebywających w zarośniętej części jeziora, do której nie można się było dostać nawet płaskodenną łodzią. Pozostałych poszkodowanych podjęły z wody jednostki żołnierzy, straży pożarnej i WOPR. Wszyscy ratownicy wyposażeni byli w system łączności ATAK. - To nowoczesne narzędzie, które testujemy - wyjaśnia ppłk Radwan. - Aby kierować i koordynować takie połączone operacje, jest on już wykorzystywany przez Gwardię Narodową USA. My, jako pierwsi w Polsce, sprawdzamy teraz działanie tego narzędzia.

ATAK jest oparty na aplikacji, którą stosuje się na telefony z systemem android. Pozwala on na to, by w czasie rzeczywistym śledzić pozycje żołnierzy czy ratowników i kierować sprawnie akcją. - Ten system sprawdzaliśmy już podczas ćwiczeń na lądzie, tym razem zastosowaliśmy go do działań na wodzie. Efekty jego zastosowania są bardzo obiecujące - mówi ppłk Radwan.

Dzięki sprawnej akcji, w ciągu niecałej godziny wszystkie osoby poszkodowane zostały wyciągnięte z wody i przekazane służbom medycznym a wywrócone jednostki odholowane do przystani w Rogowie. - Scenariusz tych ćwiczeń był oparty na wydarzeniach, do których doszło w nie tak odległej przeszłości - podkreśla prezes zachodniopomorskiego WOPR Apoloniusz Kurylczyk. - Trudny teren wymagał zastosowania innych niż klasyczne rozwiązań, bo nie można się było dostać do niektórych poszkodowanych. Stąd zastosowanie drona. Pokazaliśmy wspólnie z wojskiem zastosowanie nowych technologii, aby powiatowi urzędnicy widzieli, że razem jesteśmy skuteczni, potrafimy działań niekonwencjonalnie i wykorzystujemy nowoczesne rozwiązania.

- Razem jesteśmy w stanie działań na wodzie, na lądzie, w zróżnicowanym terenie - podkreśla ppłk Mirosław Radwan. - Ćwiczymy ze sobą nie po raz pierwszy, coraz lepiej się zgrywamy, poznajemy nawzajem swój sprzęt, procedury i jesteśmy coraz bardziej skuteczni. Jako Wojska Obrony Terytorialnej jesteśmy od tego, by wspierać inne służby w naszym tzw. Stałym Rejonie Odpowiedzialności, jakim jest województwo zachodniopomorskie. Już sprawdziliśmy się biorąc udział w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych czy ratując mienie mieszkańców zalanego przez nawałnicę Szczecina.

W sumie w ćwiczenia na jeziorze Resko Przymorskie zaangażowano kilkudziesięciu żołnierzy, ratowników, strażaków i policjantów z sześcioma jednostkami pływającymi, systemami łączności i komunikacji oraz specjalistycznymi pojazdami.
WOT, WOPR, policja i PSP zapowiadają, że będą odbywać kolejne takie ćwiczenia oparte na różnych scenariuszach i w zróżnicowanym terenie w województwie zachodniopomorskim.

Tekst: Marcin Górka/ rzecznik prasowy 14 Zachodniopomorskiej BOT

red. PZ

autor zdjęć: 14 Zachodniopomorska BOT

dodaj komentarz

komentarze


Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
 
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Duch Invictus jest, czas na formę
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Strzelec do zadań specjalnych
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Więcej żołnierzy na granicy
Emerytura wypłacana w … karmie
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Żołnierze bez testów z WF-u
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
W jedynym słusznym kierunku
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Afganistan. Czas wracać do domu
Course on Diplomacy
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Ziemia z misji na pamiątkę
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Współpraca i wspólna pamięć
Polsko-tureckie obrady
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
KFOR: wyższy stopień gotowości
Legia Akademicka po raz piąty
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Advantages of Efficient Organization
Dołącz do sportowców w mundurach!
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polityka nie znosi próżni
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Test mobilności 12 Dywizji
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Szef MON-u w Forcie Sill
Ostatnie dni kampanii 1939
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Zbrodnia w Zakroczymiu
Wybierz się na wojskowe studia
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szef MON odwiedził USA
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Na granicy stratosfery
Wilk na poligonie
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Przeprawa przez Narew
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO