moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach

Przemierzali strumienie, tereny bagniste, wspinali się na strome zbocza i brodzili w wąwozach pełnych błota. Uczestnicy piątej edycji Maratonu-Selekcji, memoriału poświęconego pamięci płk. Berdychowskiego, twórcy gliwickiej jednostki Agat, przemierzyli 35 kilometrów po bieszczadzkich bezdrożach. – Tak trudno jeszcze nie było! – mówią.

Tegoroczna edycja ekstremalnego biegu po Bieszczadach na pewno zostanie na długo zapamiętana. Dlaczego? – To była piekielnie trudna trasa. Podejścia pod górę nie miały końca, do tego rzeki, bagna i wyścig z czasem – mówi Paweł, który w zawodach wystartował po raz czwarty. – „Zachar” przygotował nam nie lada wyzwanie. Ale to dobrze! Im trudniejsze zawody, tym lepiej – dodaje Patryk, który debiutował na trasie biegu.

W miniony weekend w Bieszczadach odbył się Maraton-Selekcja. Memoriał im. płk. Sławomira Berdychowskiego, bieg, którego ideą jest uczczenie twórcy i pierwszego dowódcy Jednostki Wojskowej Agat. Zawody po raz piąty zorganizował mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków, były oficer jednostki Agat i laureat nagrody Buzdygan 2020, przyznanej przez czytelników „Polski Zbrojnej”. Oficer przez kilka lat przygotowywał selekcje do jednostki specjalnej i był szefem grupy szkolenia bazowego Agatu. Maraton organizuje we współpracy z Fundacją Bieg Rzeźnika.

REKLAMA

Pobiegli w nieznane

Do rywalizacji stanęło 168 śmiałków. Wśród zawodników byli żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych, rezerwiści oraz cywile. Startowali także wojskowi studenci i przedstawiciele innych służb mundurowych, m.in. Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej. Zgodnie z regulaminem zawodów wszyscy musieli startować w umundurowaniu, butach za kostkę i z plecakami, których waga nie mogła być mniejsza niż 10 kilogramów. – Podzieliliśmy zawodników na dwie grupy. Pierwsza wystartowała po 5 rano, druga po 6. Zgodnie z tradycją Maratonu-Selekcji uczestnicy do końca nie wiedzieli, z jakimi wyzwaniami przyjdzie im się zmierzyć – mówi „Zachar”. – To nas wyróżnia od innych biegów. Tu każdy kilometr jest dla zawodników zaskoczeniem i – tak jak na selekcji do WS – można odpaść w każdym momencie – dodaje.
W tym roku „Zachar” postanowił podnieść poprzeczkę i przygotował o wiele trudniejszą trasę. – W ubiegłym roku maraton był ciekawy, ale czułem niedosyt. Dystans był zbyt krótki. Dlatego teraz rzuciłem wyzwanie zawodnikom i osobiście wyznaczałem każdy kilometr trasy. Było mało odcinków utwardzonych, a dużo wąwozów, strumieni i terenów podmokłych – mówi były specjals.

Z pierwszym zadaniem specjalnym zawodnicy musieli się zmierzyć po 12-kilometrowym biegu. Na strzelnicy mieli oddać pięć celnych strzałów. Każde chybienie kosztowało 5 minut karnych, które doliczano do końcowego wyniku. Po teście na celność zawodnicy wsiedli na pakę wojskowych ciężarówek i pojechali do miejscowości Solinka. Tu ponownie ruszyli do wyścigu. Najpierw zbiegli w dół, w stronę rzeki, a po chwili znów się wspinali. W sumie osiem kilometrów pokonali grzbietami gór. – Trasa była trudna i bardzo wymagająca – ocenia Maniek, żołnierz jednostki Agat. W Maratonie-Selekcji startował po raz drugi. – Podejście pod góry Duże Jasło, a potem Małe Jasło było bardzo wyczerpujące. Podczas zejścia dociążyłem mocno kolano i nabawiłem się kontuzji. Mimo to udało się ukończyć zawody w wyznaczonym czasie – mówi specjals. Przyznaje też, że jego głównym celem było przede wszystkim uczczenie pamięci płk. Berdychowskiego. – Pojechałem w Bieszczady nie po medale, lecz po to, by uczcić pamięć swojego byłego dowódcy – zaznacza.

Decyzja w rękach zawodników

– W tym roku decyzję o ostatecznym kształcie trasy zostawiłem zawodnikom. To oni mogli zdecydować, czy pójdą łatwiejszą, ale dłuższą trasą, czy wybiorą wersję trudniejszą, choć krótszą – mówi organizator zawodów. „Zachar” dodaje, że zaimponowały mu wszystkie zawodniczki, bo nie bały się wyzwania i ruszyły trasą z oznaczeniem „hard”. Wiodła ona przez tereny podmokłe i strome, kamieniste zbocza.

Były specjals dla uczestników memoriału przygotował także zadania specjalne. I tak, podczas stromego podejścia pod górę zawodnicy musieli zapamiętać 15 grup liczb i słów, które były rozwieszone w różnych odstępach. Co trzeba było zapamiętać? Na przykład numer jednostki wojskowej Agat i jej motto, numer operacyjny płk. Berdychowskiego i jego życiową maksymę. – To test na spostrzegawczość i pamięć. Tuż przed metą uczestnicy biegu mieli podać zapamiętane hasła według określonej kolejności. Za każdy błąd trzeba było wykonać 5 burpeesów (ćwiczenie padnij–powstań). Rekordziści wykonali 85 karnych powtórzeń z 10 kg plecakiem – mówi „Zachar”.

– Wcześniej nie startowałem w biegach militarnych, ale brałem udział w triathlonie czy runmageddonie, trenuję także karate kyokushin – mówi Patryk. Jest cywilem, ale marzy o służbie w wojskach specjalnych. – Za miesiąc idę na selekcję, a udział w bieszczadzkim memoriale traktuję jako trening – zapowiada 29-latek, który finalnie zajął czwarte miejsce w kategorii „cywil”.

Najlepsi mężczyźni na metę dobiegli po 4 godzinach. Pierwsza kobieta zawody ukończyła z czasem 5 h 26 min. Biegu w wyznaczonym czasie – 8 godzin – nie ukończyło 30 osób. – Ale ze względu na trud i wolę walki otrzymali medale, bo przecież najważniejsza jest idea biegu – podsumowuje „Zachar”.

Po raz pierwszy Maraton-Selekcja. Memoriał im. płk. Sławomira Berdychowskiego odbył się w Bieszczadach w 2017 roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Maraton Selekcja

dodaj komentarz

komentarze


Harduny dla strażaków?
 
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
W jedynym słusznym kierunku
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Paczki świąteczne od PGZ
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Sojusznicze wsparcie na granicy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Reforma administracji wojskowej
Śladem „białych kurierów”
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Dodatek specjalny za ochronę granicy
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
W BBN o sytuacji na granicy
F-16 lecą na Litwę
„Tumak ’21” na finiszu
Lekcja wojska od górali
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
SOMA dla specjalsów
Bryza na południowej flance
Na granicy nieco spokojniej
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
W Sejmie o kondycji PGZ
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?
Nastał dzień krwi i chwały…
35 medali wojskowych pływaków
Legioniści wkraczają do Warszawy
Oczy na wschodnią flankę
„Murem za polskim mundurem”
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Mielec wraca do odrzutowców
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Hybrydowa agresja ze Wschodu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Aktywność migrantów powoli spada
Pierwsze Żmije na granicy
Nauka kruszenia lodu
Niespokojna granica
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Święto żołnierzy artylerii
Zespół NATO na bojowo
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Afganistan. Czas wracać do domu
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Orlik po raz dziesiąty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO