moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Passex z sojusznikami

Manewrowanie w szykach, odpieranie ataków lotniczych, wymiana zaopatrzenia na morzu – to zadania, które podczas wspólnych ćwiczeń realizowały okręty 8 Flotylli Obrony Wybrzeża oraz stałego zespołu przeciwminowego NATO (SNMCMG1). Niebawem natowskie jednostki zawiną do portu w Szczecinie. Będzie to już ich trzecia tegoroczna wizyta na Pomorzu Zachodnim.

Okręty spotkały się na morzu wczoraj rano. Jednostki SNMCMG1 wracały akurat z Łotwy. – U wybrzeży państw bałtyckich braliśmy udział w operacji rozminowania pod kryptonimem „Open Spirit 2022”, a potem ćwiczyliśmy z okrętami należącymi do Baltronu [dywizjon skupiający siły przeciwminowe z Litwy i Łotwy – przyp. red.] – wyjaśnia kmdr ppor. Piotr Bartosewicz, szef sztabu w natowskim zespole. Polacy z kolei wyprowadzili na Bałtyk Okrętową Grupę Zadaniową. Celem było zgrywanie jednostek z różnych dywizjonów 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. – Kiedy jednak nadarzyła się okazja do przeprowadzenia ćwiczeń w międzynarodowym gronie, wystąpiliśmy z taką propozycją. Siły NATO korzystają z jednolitych procedur, więc dogranie szczegółów okazało się formalnością – tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik świnoujskiej flotylli.

W sumie na polskich wodach przez kilka godzin wspólne zadania realizowało osiem okrętów i jednostka pomocnicza. Ze strony SNMCMG1 były to niszczyciele min z Belgii – BNS „Primula”, Estonii – ENS „Sakala” i Norwegii – HNoMS „Hinnøy” – oraz łotewski okręt dowodzenia LVNS „Virsaitis”, z pokładu którego operuje sformowany przez Estończyków sztab. Dołączył do nich polski okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, który w przeszłości również miał okazję pełnić funkcję jednostki flagowej zespołów przeciwminowych NATO, a także trzy trałowce – ORP „Dąbie”, ORP „Drużno” i ORP „Wdzydze”. Stawkę uzupełnił H-12 „Semko”, czyli jeden z serii nowych holowników polskiej marynarki. – Ćwiczenia rozpoczęliśmy od wspólnego manewrowania w szykach. Przy tej liczbie okrętów nie jest to najłatwiejsze zadanie – przyznaje kmdr ppor. Bartosewicz. Kolejnym elementem była współpraca z lotnictwem. – Trening obejmował wspólne odpieranie ataków z powietrza. W rolę naszego przeciwnika wcielił się samolot Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego – informuje kmdr ppor. Bartłomiej Radwański, dowódca okrętowej grupy zadaniowej wystawionej przez 8 FOW. Na koniec okręty ćwiczyły przekazywanie sobie zaopatrzenia na morzu. Sam „Czernicki” ma na burcie dwa stanowiska przeładunkowe, za pośrednictwem których można przekazać na inny okręt ładunki o masie dochodzącej do 250 kg, np. części zamienne czy beczki ze smarami. Transfer może odbywać się w ruchu, kiedy jednostki idą burta w burtę. Podobne zdolności ma „Virsaitis”. Wczoraj pod wieczór okręty obydwu zespołów zakończyły współpracę tzw. steampastem, czyli zwyczajowym oddaniem honorów. – Miło było zobaczyć, że hasło „Stronger together” to coś znacznie więcej niż hashtag używany w mediach społecznościowych. Dla nas szczególnie ważne jest pokazywanie trwałości Sojuszu oraz obecności na Morzu Bałtyckim – podsumowuje kmdr Ott Laanemets, dowódca SNMCMG1.

REKLAMA

Tymczasem okręty nie kierują się jeszcze do portów. Polskie jednostki pozostaną na Bałtyku do jutra. – Będziemy realizować zadania zawarte w planie Okrętowej Grupy Zadaniowej. Od początku tygodnia skupialiśmy się m.in. na zadaniach przeciwminowych czy ratowniczych. Załogi poszukiwały np. grupy rozbitków dryfujących na tratwie ratowniczej – zaznacza kmdr ppor. Radwański. W swoim gronie ćwiczy też SNMCMG1. Okręty miały w planach manewrowanie w szykach i strzelanie do celów nawodnych. Potem na kilka dni zawiną do Szczecina. Tam zespół uzupełni zapasy, a jego dowódca spotka się m.in. z przedstawicielami 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, 12 Dywizji Zmechanizowanej oraz Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Będzie to już trzecia wizyta okrętów NATO na Pomorzu Zachodnim w tym roku. Wcześniej w Świnoujściu gościły jednostki SNMG1, czyli natowskiego zespołu, który skupia duże okręty bojowe, a także francuska fregata FS „Latouche-Tréville”. Okręty NATO często wchodziły też do Gdyni. Jednostki polskiej marynarki nierzadko wykorzystywały te okazje do wspólnych ćwiczeń. W ostatnich miesiącach fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” i patrolowiec ORP „Ślązak” trenowały z holenderskim okrętem desantowym HNLMS „Rotterdam” oraz amerykańskimi niszczycielami USS „Forrest Sherman” i USS „Donald Cook”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Dwanaście razy złoto
 
Szczyt nowych wyzwań
Wizyta w PKW Łotwa
Święto Dowództwa Operacyjnego
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
Czy terytorialsi będą szkolić rezerwistów?
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Nowe legitymacje służbowe dla żołnierzy
Sojusz z inicjatywą
11 medali kajakarek w mundurach
Zmiany kadrowe w WP
Umowa na Perkozy podpisana
Hańcza po raz pierwszy
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Kierunek Liban
W desancie zostają najlepsi
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Nowy dowódca sił NATO w Europie
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piąta kadencja generała Konopki
Unowocześnianie MW RP
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Biden: gra na przeczekanie
Virtuti Militari ma 230 lat
Szczęśliwa „Błyskawica”
Walki o obwód doniecki
Amerykańskie F-15 w Polsce
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Młodzi liderzy, czyli wspólnie do celu
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Przełomowy szczyt w Madrycie
Światowi liderzy już w Madrycie
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Ślązak lepiej uzbrojony?
Przełomowy szczyt
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Pierwsza taka przysięga
Śladem profesjonalistów
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Marynarze nadawali ton rywalizacji o medale
Motorem jest pamięć o poległych
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Obwód ługański w rękach Rosjan
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
WOT szkolił się w Solinie
PKW Orlik wrócił do domu
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Nowe kły Rosomaków
Kierunek Düsseldorf

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO