moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jeszcze więcej OPW

Duże zainteresowanie młodzieży obronnością, konieczność zwiększenia szeregów sił zbrojnych oraz wyższe nakłady na bezpieczeństwo – to jedne z powodów, z których minister Mariusz Błaszczak zdecydował o zwiększeniu limitu mających powstać we wrześniu oddziałów przygotowania wojskowego. W sumie w szkołach średnich w całej Polsce zamiast 40 nowych klas tego typu powstanie ich 115.

Oddziały przygotowania wojskowego to formuła klas wojskowych. Funkcjonują one w liceach i technikach, a ich działanie jest oparte na prawie oświatowym i podpisanych umowach o współpracy z wojskiem. Aby utworzyć taką klasę, organ prowadzący szkołę musi wystąpić z wnioskiem do MON-u. Nie każda szkoła ma jednak szansę na udział w programie – resort obrony, wydając pozwolenia, bierze bowiem pod uwagę ustalony wcześniej limit, uwzględniający potrzeby rekrutacyjne, możliwości szkoleniowe wojska oraz budżetowe środki finansowe. W 2020 roku działalność rozpoczęło 130 pierwszych OPW, a rok później – 20. Obecnie w 150 oddziałach przygotowania wojskowego w 147 szkołach średnich uczy się ponad 7 tys. nastolatków. – Liczba szkół, które chcą otworzyć OPW, sukcesywnie rośnie. Tegoroczny limit zakładał otwarcie 40 takich klas, a wniosków wpłynęło niemal trzy razy tyle. Choć wszystkie szkoły spełniły wymagania, do programu, według pierwotnie ustalonej liczby, mogliśmy przyjąć tylko 40 – mówi płk Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Kilka dni temu minister Mariusz Błaszczak zdecydował jednak o zwiększeniu tego limitu do 115. Powodów takiej decyzji jest kilka. Jednym z nich jest planowany wzrost liczebności sił zbrojnych i związana z tym intensyfikacja działań rekrutacyjnych. MON chce też w jeszcze większym niż dotąd stopniu rekrutować młodych ludzi zainteresowanych problematyką obronną do różnych form służby wojskowej. Za zmianami przemawiają także działania wojenne za wschodnią granicą Polski. – Obowiązkiem każdego obywatela jest obrona ojczyzny. Podejmując naukę w oddziale przygotowania wojskowego, każdy uczeń otrzymuje niezbędną fachową wiedzę i nabywa umiejętności przygotowujące do wypełniania tego obowiązku – uzasadniają przedstawiciele MON-u.

REKLAMA

Płk Bryś podkreśla, że decyzja ministra jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom społecznym. – Widzimy, jaki potencjał jest w młodzieży, chcemy go więc wykorzystać i dać młodym ludziom szansę na realizację ich marzeń i planów związanych z edukacją w OPW. Większy limit to też dowód, że ustawa o obronie ojczyzny już działa. Otwarcie kolejnych OPW jest bowiem konsekwencją planowanego wzrostu wydatków na obronność – dodaje szef CWCR-u. Na program MON chce przeznaczyć dodatkowe 7 mln zł.

Ostatecznie w programie wezmą udział wszystkie szkoły, które w tym roku złożyły wnioski (czyli 115). Finalnie od września naukę w takich klasach będzie mogło rozpocząć nie 1200 uczniów, ale ponad 3400 (przy założeniu 30-osobowych klas). W sumie już po wakacjach w szkołach średnich w całej Polsce będzie funkcjonowało 265 OPW.

Edukacja w OPW, podobnie jak w zwykłych klasach, obejmuje kształcenie ogólne zgodne z podstawą programową. Uczniowie jednak odbywają też zajęcia dodatkowe z zakresu przygotowania wojskowego. W klasach I–III liceum oraz I–IV technikum program składa się z 230 godzin zajęć, w tym ponad 170 praktycznych, realizowanych zarówno w szkole, jak i jednostce patronackiej. Obejmuje cztery bloki tematyczne: podstawy wychowania wojskowego, szkolenie prawne, logistyczne oraz bojowe. W ostatnich klasach szkół średnich uczniowie biorą udział w obozie szkoleniowym. Każda szkoła prowadząca OPW ma przypisaną patronacką jednostkę wojskową, której żołnierze wspierają merytorycznie szkolenie uczniów. Placówki mogą też liczyć na dotacje z MON-u na zakup umundurowania dla uczniów, a także specjalistycznego wyposażenia.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Centrum Szkolenia Wojsk Łączności i Informatyki

dodaj komentarz

komentarze


11 medali kajakarek w mundurach
 
Obwód ługański w rękach Rosjan
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Przełomowy szczyt w Madrycie
Unowocześnianie MW RP
Pierwsza taka przysięga
Motorem jest pamięć o poległych
Dwanaście razy złoto
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Biden: gra na przeczekanie
WOT szkolił się w Solinie
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Nowe kły Rosomaków
Walki o obwód doniecki
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Virtuti Militari ma 230 lat
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Kierunek Düsseldorf
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Wizyta w PKW Łotwa
Światowi liderzy już w Madrycie
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
W desancie zostają najlepsi
Młodzi liderzy, czyli wspólnie do celu
Śladem profesjonalistów
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Marynarze nadawali ton rywalizacji o medale
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Amerykańskie F-15 w Polsce
Piąta kadencja generała Konopki
Nowe legitymacje służbowe dla żołnierzy
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
Przełomowy szczyt
Nowy dowódca sił NATO w Europie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Dowództwa Operacyjnego
Ślązak lepiej uzbrojony?
Sojusz z inicjatywą
Kierunek Liban
Kolejne Kormorany na święto marynarki
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Umowa na Perkozy podpisana
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Hańcza po raz pierwszy
Zmiany kadrowe w WP
PKW Orlik wrócił do domu
Szczęśliwa „Błyskawica”
Czy terytorialsi będą szkolić rezerwistów?
Szczyt nowych wyzwań

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO