moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zielone światło dla miliardów

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej pozytywnie zaopiniowała opracowany przez MON plan finansowy Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Na 2022 rok przewidziano 20,5 mld zł, w przyszłym roku będzie to 49 mld zł. Posłowie przyjęli również sprawozdanie resortu obrony z wykonania ubiegłorocznego budżetu.

Takimi środkami finansowymi na modernizację techniczną Siły Zbrojne RP jeszcze nie dysponowały. Ministerstwo Obrony Narodowej chce w ramach Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych przeznaczyć w 2022 roku na unowocześnienie armii 20,5 mld zł, natomiast w przyszłym roku dwa razy więcej, bo aż 49 mld zł.

W środę o opracowanych przez MON planach finansowych funduszu na 2022 i 2023 rok dyskutowali posłowie z sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Przedstawił je parlamentarzystom wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. – Ten instrument umożliwia zakup nowoczesnego sprzętu wojskowego zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych został utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego, który odpowiada za jego obsługę finansowo-księgową – wyjaśniał wiceminister.

REKLAMA

Do dyspozycji MON-u mają być dziesiątki miliardów złotych. – W planie finansowym funduszu na 2022 rok wpływy wyniosą 20 mld 450 mln zł, natomiast wydatki to 20 mld 210 mln zł. Natomiast w 2023 roku wpływy mają wynieść 49 mld 310 mln zł, wydatki zaś wyniosą 49 mld 340 mln zł – zapowiedział wiceminister i wskazał, na co zostaną przeznaczone pieniądze. – W szczególności na rozwój zdolności do dowodzenia, prowadzenia rozpoznania, rażenia, zabezpieczenia logistycznego działań oraz na szkolenia – wymieniał.

Podczas dyskusji nad projektem planu finansowego Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych Wojciech Skurkiewicz zadeklarował, że szczegółową listę planowanych zakupów posłowie poznają na najbliższych posiedzeniach.

Plan finansowy Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych na lata 2022–2023 został zatwierdzony przez komisję bez głosów sprzeciwu (17 posłów było „za”, ośmiu wstrzymało się od głosu).

Podczas posiedzenia omawiano także sprawozdanie z wykonania budżetu resortu obrony za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku oraz raport Najwyższej Izby Kontroli w tej sprawie. – W 2021 roku za priorytetowe cele działalności Ministerstwa Obrony Narodowej uznano wzmocnienie zdolności operacyjnych jednostek na wschodzie kraju, modernizację techniczną, wzrost liczebności Sił Zbrojnych RP, tworzenie warunków do zapewnienia i zwiększenia obecności wojsk sojuszniczych w Polsce, formowanie struktur oraz budowę zdolności operacyjnych jednostek WOT-u, organizowanie struktur oraz budowę zdolności operacyjnych wojsk obrony cyberprzestrzeni, a także realizację szkolenia sił zbrojnych – mówił wiceminister Wojciech Skurkiewicz.

Zgodnie z wyjaśnieniami resortu obrony budżet MON w 2021 roku wynosił 58,148 mld zł, z czego na dotacje i subwencje przeznaczono 2,425 mld, na świadczenia – 9,472 mld, na wydatki bieżące – 23,971 mld, a na wydatki majątkowe – 22,278 mld zł. – Na dzień 31 grudnia realizacja budżetu resortu obrony narodowej wyniosła 57,060 mld zł, co stanowi ponad 98,1% planu po zmianach. Na różnicę, to jest kwotę niewykorzystaną, która wynosi 1,087 mld zł, składały się środki niepobrane z rachunku dysponenta, przede wszystkim jednak środki w kwocie 1,064 mld zł, które nie wygasają z upływem roku budżetowego – mówił Wojciech Skurkiewicz.

Ministerstwo Obrony Narodowej pochwaliło się, że w 2021 roku Polska ponownie znalazła się w gronie państw spełniających oczekiwania Sojuszu Północnoatlantyckiego w sferze wydatków obronnych. – Polska wypełniła obowiązek związany ze zobowiązaniami sojuszniczymi wynikającymi z przynależności do NATO, przekraczając 2,22% PKB na wydatki obronne – podkreślał Skurkiewicz. Dodał, że na modernizację techniczną SZ RP wydały 13,852 mld zł, tj. 24,3% wszystkich wydatków obronnych.

Realizację budżetu resortu obrony zbadała Najwyższa Izba Kontroli. NIK skontrolowała dziewięć jednostek wojskowych, wydała cztery oceny pozytywne, cztery oceny w formie opisowej, jedną – negatywną. Nieprawidłowości wykryto w 21 i 25 Wojskowym Oddziale Gospodarczym oraz w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego. Ocena negatywna dotyczyła tej ostatniej jednostki, gdzie nieprawidłowości finansowe wyniosły ponad 4 mln zł. Ogólna ocena wykonania budżetu przez MON była jednak zdecydowanie pozytywna.

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej 17 głosami „za” i 9 „przeciw” (nikt się nie wstrzymał) zdecydowała o przyjęciu sprawozdania MON z wykonania budżetu resortu obrony w 2021 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ostatni rozdział generała
 
Świat polskiej armii sprzed stu lat
1 Kadrowa idzie w bój
Szkolenie na klifie
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Kolektywna obrona to priorytet
AWL również w Żaganiu
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Gdynia wita „Albatrosa”
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Wymiana ciosów w Ukrainie
Pożegnanie z Iskrą
Powrót do korzeni
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Dwa złota w jeden dzień
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dublet na czterysta
Trzeci turnus na szkoleniu
Żołnierze świętowali
O pomocy dla Ukrainy
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Przemysł idzie w OPL
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Wizyta w PKW Łotwa
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Młot na bolszewików
Operacja „Śluza”
Zwiad ze spadochronem
Włoscy lotnicy w Malborku
Akademia Abrams ruszyła!
Wojsko pomaga ratować Odrę
Raptory lecą do Polski
Bumar dementuje medialne doniesienia
Awanse w święto wojska
NATO zmienia priorytety
O jeden most za daleko?
Kolejny krążek żołnierza-sportowca
Polacy świętują z żołnierzami
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Musimy powstrzymać działania Rosji
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Więcej miejsc dla przyszłych kaprali
Proces krakowski na polityczne zamówienie
AFN uderzył w Kołobrzegu
Raptory już w Polsce
Desant do Jeziora Żywieckiego
Wszystkiego najlepszego!
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Śladem profesjonalistów
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Rozkaz ludobójstwa
Katorżnik nie odpuszcza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO