moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto Dowództwa Operacyjnego

Dowództwo Operacyjne RSZ to niezwykle istotny komponent polskiej armii zajmujący wyjątkowe miejsce w strukturze dowodzenia. Kieruje polskimi siłami działającymi na rzecz bezpieczeństwa i jednostkami reagującymi na sytuacje nadzwyczajne – mówili uczestnicy święta DORSZ. Obchodzone jest ono w rocznicę rozpoczęcia działalności przez Dowództwo w 2004 roku.

– Każdego dnia Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych zdaje egzamin dojrzałości, wywiązując się ze swoich zadań dzięki zaangażowaniu służących w nim ludzi, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami – mówił gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny RSZ. Generał do osób zebranych na święcie DORSZ w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie przemówił przez łącze internetowe. – Duchem jestem z wami, ale niestety z powodu COVID-19 nie mogę być obecny osobiście – tłumaczył dowódca.

Generał dodał, że przez lata istnienia Dowództwo Operacyjne przechodziło wiele zmian kadrowych i organizacyjnych, a dziś osiągnęło pełnoletność. Podkreślił, że miniony rok obfitował w ważne wydarzenia: zaangażowanie w umacnianie wschodniej granicy z powodu kryzysu migracyjnego, ewakuację naszych obywateli z Afganistanu po zajęciu kraju przez talibów oraz wybuch wojny w Ukrainie. – W każdej z tych sytuacji DORSZ było gotowe do podjęcia zadań i zdaliście egzamin z ich wykonania – mówił gen. Piotrowski.

REKLAMA

Profesjonalizm i odpowiedzialność

Dowódca operacyjny podziękował też swoim podwładnym za służbę i pracę dla bezpieczeństwa ojczyzny, za zaangażowanie w wykonywanie obowiązków oraz nastawienie na ciągłe doskonalenie. Szczególne podziękowania skierował do tych, którzy pełnią dziś służbę w powietrzu, na morzu oraz w polskich kontyngentach. Dziękował też rodzinom żołnierzy za wyrozumiałość i zrozumienie niedogodności związanych ze służbą.

„DORSZ to niezwykle istotny komponent polskiej armii umacniający bezpieczeństwo Polski” – stwierdził prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości. Prezydent podkreślił, że udział polskich sił w operacjach poza granicami kraju to znak naszego zaangażowania w kształtowanie światowej stabilności, zwiększa też naszą wiarygodność sojuszniczą. „To Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych w bardzo istotnej mierze przyczynia się do tego, że zadania PKW są wykonywane wzorowo” – napisał Duda. Przypomniał, że obecnie na dziewięciu misjach, którymi dowodzi DORSZ – m.in. w Iraku, Kosowie, Rumunii, na Łotwie, w Libanie czy w Turcji – służy blisko 1300 osób.

„Potwierdzeniem profesjonalizmu DORSZ była też ewakuacja w zeszłym roku polskich obywateli i osób współpracujących z Polakami z Afganistanu” – zaznaczył prezydent. Dziękował także m.in. za zaangażowanie Dowództwa Operacyjnego w utrzymanie sprawnego funkcjonowania PKW podczas pandemii oraz merytoryczne informowanie o działaniach wojennych toczących się w Ukrainie. Składając Dowództwu życzenia z okazji święta, Andrzej Duda dodał, że oczekuje, aby było ono gotowe do zwiększenia naszej obecności w państwach sojuszniczych w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO.

List do żołnierzy i pracowników DORSZ skierowała także Elżbieta Witek, marszałek Sejmu. „Od chwili powołania Dowództwo Operacyjne jest jedną z kluczowych struktur dla funkcjonowania Wojska Polskiego – przygotowuje jednostki wojskowe do jak najskuteczniejszego działania w sytuacjach nadzwyczajnych i dowodzi PKW podczas misji poza granicami kraju” – napisała marszałek. Dodała, że krótka, ale bogata historia Dowództwa pozwala żywić nadzieję, że sprosta ono kolejnym zadaniom.

„Funkcjonowanie współczesnych sił zbrojnych opiera się na sprawnym i skutecznym dowodzeniu, przygotowaniu planów i ich realizacji, a DORSZ potwierdza, że posiada te umiejętności” – napisał z kolei Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. Podkreślił, że Dowództwo Operacyjne zajmuje wyjątkowe miejsce w strukturze dowodzenia, a jego podstawowym zadaniem jest kierowanie polskimi siłami działającymi na rzecz pokoju i bezpieczeństwa oraz jednostkami reagującymi na sytuacje kryzysowe. „Od początku działacie z profesjonalizmem i odpowiedzialnością. Dzięki waszemu zaangażowaniu Polacy mogą czuć się bezpiecznie” – podkreślił Błaszczak.

Do zebranych w Klubie WAT zwrócił się również gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP. Zaznaczył, że w zwalczaniu każdego z wydarzeń kryzysowych, do których doszło w ciągu ostatnich 18 lat, Dowództwo Operacyjne odegrało istotną rolę jako najważniejszy organ dowodzenia podczas pokoju, kryzysu i wojny. – Mam ogromny komfort kierowania siłami zbrojnymi, wiedząc, że zadania przeznaczone dla DORSZ są wykonywane na najwyższym poziomie – mówił gen. Andrzejczak. Podkreślił jednocześnie, że w tej służbie najważniejsi są ludzie, którzy tworzą tę jednostkę.

Podczas uroczystości zostały wręczone nadane przez prezydenta odznaczenia: Wojskowy Krzyż Zasługi, Lotnicze Krzyże Zasługi, medale „Za długoletnią służbę” i Gwiazda Afganistanu, a także nadane przez ministra obrony narodowej medale „Za zasługi dla obronności kraju” oraz przyznane przez dowódcę operacyjnego RSZ m.in.: honorowa biała broń, tytuły honorowe „Zasłużony Żołnierz RP”, listy gratulacyjne i odznaki pamiątkowe. Obchody zakończył koncert orkiestry wojskowej z Radomia.

Pełnoletność

Święto Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego obchodzone jest w rocznicę rozpoczęcia przez jednostkę działalności. Dowództwo Operacyjne zostało powołane przez ministra obrony narodowej 22 października 2003 roku, a formalnie zaczęło działać 1 lipca 2004 roku.

Przejęło wówczas dowodzenie siłami biorącymi udział w operacjach wspierania pokoju i stabilizujących, kierowanie udziałem wydzielonych jednostek wojskowych w sytuacjach kryzysowych i klęsk żywiołowych na terenie kraju oraz prowadzenie ćwiczeń zgrywających wydzielone komponenty w operacjach połączonych. Pierwszym dowódcą operacyjnym został gen. broni Henryk Tacik. W 2007 roku Dowództwo Operacyjne zostało przemianowane na Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych, a 1 stycznia 2014 roku utworzono Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

DORSZ dowodzi wojskami i przydzielonymi elementami pozamilitarnymi w operacjach połączonych, pokojowych, ratowniczych, humanitarnych oraz działaniami prowadzonymi w celu zapobiegania aktom terroru, a także siłami wydzielonymi do wsparcia administracji rządowej i samorządowej w razie wystąpienia niemilitarnych sytuacji kryzysowych.

Dowodzi również, poprzez Centrum Operacji Powietrznych i Centrum Operacji Morskich, siłami wydzielanymi do pełnienia dyżurów bojowych w celu ochrony granicy państwowej w przestrzeni powietrznej, a także wspiera Morski Oddział Straży Granicznej w ochronie obszarów morskich. W czasie kryzysu militarnego i wojny jest odpowiedzialne za przygotowanie stanowiska dowodzenia naczelnego dowódcy sił zbrojnych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Przemysław Keler / KPRP, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


„Biorą inni, bierzmy i my”
 
O pomocy dla Ukrainy
CASA na pomoc rannym w wypadku
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Wizyta w PKW Łotwa
Nowy dowódca 18 Dywizji
Raptory lecą do Polski
Wymiana ciosów w Ukrainie
Wyjście z cienia
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Przełomowy szczyt
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozkaz ludobójstwa
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
NATO zmienia priorytety
Kask weterana może być twój!
Kolektywna obrona to priorytet
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Zwiad ze spadochronem
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Powrót do korzeni
Uratować rannego!
Jak zostać żołnierzem zawodowym
1 Kadrowa idzie w bój
Włoscy lotnicy w Malborku
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
O jeden most za daleko?
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Raptory już w Polsce
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Terytorialsi w obronie stolicy
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Pożegnanie z Iskrą
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Śladem profesjonalistów
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Szkolenie na klifie
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Operacja „Śluza”
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Akademia Abrams ruszyła!
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
AFN uderzył w Kołobrzegu
Ostatni rozdział generała
Desant do Jeziora Żywieckiego
Przemysł idzie w OPL
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO