moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO

To nie była polityczna debata, a konkretna rozmowa na temat ważnych, polskich spraw i kwestii związanych z bezpieczeństwem, z sytuacją militarną Polski i obecnością sojuszniczą w naszym kraju i na wschodniej flance NATO – powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Na zaproszenie zwierzchnika sił zbrojnych w Belwederze spotkali się przedstawiciele rządu i opozycji.

W poniedziałek po południu odbyło się czwarte w tym roku posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent Andrzej Duda do Belwederu zaprosił marszałek Sejmu, marszałka Senatu, premiera wraz z ministrami oraz przedstawicieli opozycji. Rozmowy dotyczyły ustaleń szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie, który zakończył się w ubiegłym tygodniu, oraz sytuacji w Ukrainie.

– Będziemy mówić o tym, co kilka dni temu działo się w Madrycie w czasie szczytu NATO, gdzie przywódcy państw dyskutowali o bezpieczeństwie. O tym, jak w przyszłości Sojusz powinien działać, by zapewnić bezpieczeństwo państwom członkowskim i o tym, jak zakończyć wojnę w Ukrainie. Chcę się podzielić tym z uczestnikami polskiej sceny politycznej, przedyskutować z nimi te kwestie – mówił prezydent Andrzej Duda krótko przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

REKLAMA

Zwierzchnik sił zbrojnych wyjaśnił, że w stolicy Hiszpanii, dyskutowano także o tym, jaką postawę wobec aktualnych zagrożeń powinny przyjąć państwa członkowskie i cały Sojusz Północnoatlantycki. Ponadto przywódcy zastanawiali się nad tym, jakie działania powinny być podjęte, by wzmocnić bezpieczeństwo krajów natowskich, szczególnie tych, które na wschodniej flance graniczą z Ukrainą lub Rosją.

– Ważne jest to, że NATO zachowało jedność: od początku do końca, czyli od momentu napaści Rosji na Ukrainę aż do zakończenia obrad w Madrycie. Dziś państwa Sojuszu w kwestii bezpieczeństwa mówią jednym głosem – powiedział Andrzej Duda. – Putin sądził, że rozegra NATO, że uda się mu rozbić Sojusz, poróżnić państwa członkowskie, sądził, że nie będziemy umieli wspólnie decydować o bezpieczeństwie. Tymczasem takie decyzje zostały podjęty i w wielu aspektach są one bardzo konkretne – dodał prezydent.

Przypomniał także, że podczas szczytu przyjęto nową koncepcję strategiczną NATO, wspólną deklarację oraz zgodę na przyjęcie Finlandii i Szwecji do Sojuszu. – Dzięki temu Morze Bałtyckie stanie się basenem wewnętrznym NATO, a granice Rosji z Sojuszem wydłużą się o prawie 1400 km. To bez wątpienia nie jest dobrą wiadomością dla rosyjskich władz, które są tu agresorem – przyznał Duda.


Film: Kancelaria Prezydenta RP

Po kilkugodzinnych obradach prezydent Duda podkreślił dobrą atmosferę spotkania, podziękował za propaństwową i merytoryczną dyskusję. – To nie była polityczna debata, a konkretna rozmowa na temat ważnych, polskich spraw i kwestii związanych z bezpieczeństwem, z sytuacją militarną Polski i obecnością sojuszniczą w naszym kraju i na wschodniej flance NATO. Politycy ze wszystkich stron sceny politycznej do kwestii bezpieczeństwa podchodzą bardzo poważnie – zaznaczył prezydent.

Podkreślił, że bezpieczeństwo Polski to dla niego zagadnienie najważniejsze, dlatego szczególnie cieszy się z podjętej w Madrycie decyzji dotyczącej ulokowania w naszym kraju stałego dowództwa V Korpusu amerykańskich wojsk lądowych.
Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego głos zabierali także premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Terytorialsi w obronie stolicy
AFN uderzył w Kołobrzegu
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Wymiana ciosów w Ukrainie
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
O jeden most za daleko?
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Kolektywna obrona to priorytet
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Pożegnanie z Iskrą
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Uratować rannego!
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
Przełomowy szczyt
Zwiad ze spadochronem
Ostatni rozdział generała
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
„Biorą inni, bierzmy i my”
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szkolenie na klifie
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Rozkaz ludobójstwa
Akademia Abrams ruszyła!
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Przemysł idzie w OPL
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
Wizyta w PKW Łotwa
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Raptory lecą do Polski
Kask weterana może być twój!
O pomocy dla Ukrainy
Desant do Jeziora Żywieckiego
Wyjście z cienia
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Włoscy lotnicy w Malborku
NATO zmienia priorytety
CASA na pomoc rannym w wypadku
Powrót do korzeni
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Raptory już w Polsce
1 Kadrowa idzie w bój
Nowy dowódca 18 Dywizji
Operacja „Śluza”
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Śladem profesjonalistów
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO