moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca sił NATO w Europie

Razem będziemy maszerować w stronę pokoju – powiedział gen. Christopher G. Cavoli tuż po objęciu funkcji naczelnego dowódcy sojuszniczych sił NATO w Europie. Oficer zastąpił na tym stanowisku gen. Toda D. Woltersa, który po 40 latach służby odszedł do rezerwy. W uroczystości wziął udział gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Naczelne Dowództwo Sojuszniczych Sił NATO w Europie (ang. Supreme Headquarters Allied Powers Europe – SHAPE) stacjonuje w Casteau, niedaleko Mons w Belgii. To właśnie tam zapadają kluczowe decyzje dotyczące operacji, w które są zaangażowane wojska Paktu Północnoatlantyckiego. 4 lipca w sojuszniczej kwaterze odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia. Jak zaznaczył podczas uroczystości Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu, jest to „jedna z najważniejszych funkcji wojskowych na świecie, w jednym z najważniejszych dla naszego bezpieczeństwa momentów”.

Nowym naczelnym dowódcą sił sojuszniczych NATO w Europie został gen. Christopher G. Cavoli, dotychczasowy dowódca US Army w Europie i Afryce. Na stanowisku zastąpił żegnającego się z mundurem po 40 latach służby gen. Toda D. Woltersa.

REKLAMA

Sekretarz generalny NATO podkreślił, że ustępujący z funkcji gen. Wolters „to prawdziwy dowódca XXI wieku”, bo przyczynił się do tego, że Sojusz jest silniejszy i sprawniejszy. – Tod, wypełniłeś ten szlachetny obowiązek z honorem i wyróżnieniem. Byłeś po prostu właściwym liderem, na właściwym stanowisku, we właściwym czasie – zwrócił się Jens Stoltenberg do oficera kończącego służbę w wojsku. Jednocześnie dodał, że gen. Cavoli obejmuje funkcję dowódcy „w punkcie zwrotnym dla bezpieczeństwa transatlantyckiego, kiedy w Europie toczy się wojna”. – Wiem, że wspólnie z zespołem SHAPE będziesz stawiać czoła wyzwaniom i możliwościom, przed którymi stoimy. Gratuluję objęcia nowej roli. Witamy w rodzinie NATO! – powiedział szef Sojuszu.

Gen. Cavoli zwrócił się do sojuszników, z którymi dotychczas współpracował. – Byliśmy razem przez ostatnie lata, jesteśmy razem mierząc się z wyzwaniami na tym kontynencie i wspólnie pomaszerujemy ku pięknej przyszłości pokoju – deklarował.

Całemu zespołowi SHAPE za dotychczasową współpracę dziękował gen. Wolters, który ocenił także, że nie ma osoby lepiej przygotowanej do funkcji naczelnego dowódcy niż gen. Cavoli. – Życzę ci spokojnych mórz i błękitnego nieba podczas wyzwań, z którymi będziesz się mierzył. Będziemy spać spokojnie, wiedząc, że to ty jesteś dowódcą. Gratuluję, Chris! – powiedział w czasie uroczystości.


Film: Michał Niwicz

W uroczystości przekazania dowodzenia uczestniczył gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – Świetne relacje z dotychczasowym dowódcą, gen. Woltersem, dawały szansę na realizację wszystkich projektów, jeżeli chodzi o architekturę bezpieczeństwa – powiedział generał w rozmowie z „Polską Zbrojną”. Zaznaczył także, że gen. Cavoli jest świetnie zorientowany w sprawach europejskich i – co istotne z perspektywy Polski i wschodniej flanki NATO – jest oficerem wojsk lądowych. – Bardzo koncentruje się na tej zasadniczej domenie. Uczestniczył we wszystkich ważnych wydarzeniach dotyczących bezpieczeństwa ostatnich lat, dlatego jestem w przypadku tej nominacji optymistą – zaznaczył szef SGWP.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
 
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Śladem profesjonalistów
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Ostatni rozdział generała
Wymiana ciosów w Ukrainie
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyjście z cienia
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Nowy dowódca 18 Dywizji
1 Kadrowa idzie w bój
Uratować rannego!
Kask weterana może być twój!
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
Włoscy lotnicy w Malborku
CASA na pomoc rannym w wypadku
Pożegnanie z Iskrą
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Rozkaz ludobójstwa
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Powrót do korzeni
Wizyta w PKW Łotwa
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
NATO zmienia priorytety
Szkolenie na klifie
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Operacja „Śluza”
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
O jeden most za daleko?
Akademia Abrams ruszyła!
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Desant do Jeziora Żywieckiego
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
O pomocy dla Ukrainy
Zwiad ze spadochronem
„Biorą inni, bierzmy i my”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Raptory już w Polsce
Raptory lecą do Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terytorialsi w obronie stolicy
Kolektywna obrona to priorytet
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Przełomowy szczyt
Przemysł idzie w OPL
AFN uderzył w Kołobrzegu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO