moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Raptory lecą do Polski

Kilka amerykańskich F-22 Raptor ma wzmocnić tarczę powietrzną NATO w Europie. Ich załogi będą też szkolić się z polskimi pilotami. Przylot maszyn potwierdził dziś wicepremier Mariusz Błaszczak. Raptory będą stacjonować w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. To najnowocześniejsze na świecie samoloty V generacji, są skonstruowane tak, by radarom było bardzo trudno je wykryć.

– Samoloty F-22 Raptor na początku przyszłego tygodnia będą w Polsce. Nie po raz pierwszy i nie ostatni – powiedział dziś wicepremier Mariusz Błaszczak w Polskim Radiu. I dodał, że to efekt naszej współpracy z sojusznikami. Zadaniem amerykańskich myśliwców będzie przede wszystkim patrolowanie przestrzeni powietrznej i współpraca z polskimi siłami powietrznymi. Minister obrony zapowiedział, że planowane są już wspólne szkolenia polskich i amerykańskich pilotów. – Wszystko to służy odstraszaniu agresora i pokazywaniu tego, że NATO jest solidarne wobec siebie i buduje zdolności, które stanowią o bezpieczeństwie naszej ojczyzny – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Informację o tym, że Raptory lecą do Polski podało wczoraj dowództwo Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce. „Najnowsze samoloty myśliwskie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, F-22 Raptor, przybyły do bazy RAF Lakenheath w Anglii. To ich przystanek w drodze do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, gdzie wesprą tarczę powietrzną NATO w Europie”, czytamy w komunikacie dowództwa. Samoloty F-22 należą do 90 Eskadry Myśliwskiej i na co dzień stacjonują w bazie Elmendorf-Richardson na Alasce.

REKLAMA

Misja NATO Air Shielding, w którą zaangażują się Raptory, jest prowadzona, by chronić terytoria krajów położonych od Bałtyku po Morze Czarne przed zagrożeniem powietrznym i rakietowym. Podczas niedawnego szczytu NATO w Madrycie zdecydowano, by misję Air Policing, której zadania były typowe dla działań w czasie pokoju, przekształcić w misję Air Shielding. Ma ona dawać większe możliwości obrony przestrzeni powietrznej oraz lepiej integrować samoloty z naziemną obroną powietrzną. „Raptor jest kluczowym elementem globalnej grupy zadaniowej uderzeniowej, zaprojektowanym do szybkiej i dalekiej dominacji w powietrzu. Nie może się z nim równać żaden myśliwiec, co czyni go wysoce strategiczną platformą wspierającą NATO Air Shielding”, czytamy w komunikacie Dowództwa Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce.

Dlaczego F-22 jest nazywany najlepszym myśliwcem? Wyprodukowany przez koncern Lockheed Martin samolot został zbudowany w technologii stealth, co oznacza, że radarom jest niezwykle trudno go wykryć. Maksymalna prędkość F-22 to ok. 2,5 tys. km/h. Myśliwiec ma dwa niezwykle mocne silniki (generują razem ponad 200 kN ciągu, a przy wykorzystaniu dopalacza ponad 300 kN), dzięki którym może lecieć w trybie Super Cruise, czyli przekroczyć prędkość dźwięku bez konieczności użycia tzw. dopalaczy. Raptor jest również wyposażony w radar, który może wykryć przeciwnika oddalonego nawet o 240 km.

F-22 zaprojektowano przede wszystkim do walki powietrznej, ale w boju sprawdził się już także bombardując cele naziemne. W 2014 roku w Syrii zniszczył bazę terrorystów ISIS. Był to pierwszy raz, kiedy samolot wykorzystano w działaniach bojowych (gotowość do wykonywania takich zadań osiągnął w 2005 roku). Raptory mają jedynie amerykańskie siły zbrojne, rząd USA zakazał ich sprzedaży innym państwom.

Przylot F-22 nie będzie pierwszą ich wizytą w Polsce. W 2015 roku F-22 wylądowały w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego, jednak ich pobyt trwał wówczas tylko jeden dzień. Teraz prawdopodobnie zostaną u nas na dłużej.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Master Sgt. Jeremy Lock/ US Air Force

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
 
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
Narada byłych szefów BBN-u
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
„Albatros” pisze swoją historię
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
BohaterON-y rozdane
Ukraina otrzyma Patrioty?
Spadochroniarze gotowi do unijnego dyżuru
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
W Sejmie o Patriotach
Dodatek za ochronę granicy
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Polsko-koreańska debata
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Abramsy w porcie
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Śladem profesjonalistów
Ryzykowna gra ajatollahów
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
Artyleria na Marsie
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Włoskie Air Policing w Polsce
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Pioruny w linii
NATO pozostaje w gotowości
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Polski duch w Londynie
Abrams: początek historii
Ogień z Abramsów
F-15 przyleciały do Łasku
Siedemnastka gotowa na Liban
Pioruny dla Norwegii
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Nowy wymiar sił powietrznych
Upadek mitu mocarstwa
„Gamer” w akcji. Laserowy trening logistyków
Kolejne Rosomaki WEM
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
Zostań szeregowym zawodowym!
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Wojska rakietowe i artylerii świętują

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO