moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską

Organizacja wojskowych szkoleń dla pocztowców, wspólne treningi z terytorialsami, współpraca kadry instruktorskiej i dydaktycznej – to część założeń umowy, którą podpisały dziś Poczta Polska i wojska obrony terytorialnej. Przedstawiciele spółki i WOT-u podkreślają wagę narodowego operatora pocztowego w systemie bezpieczeństwa państwa.

Poczta Polska to jeden z największych pracodawców w kraju. Spółka od dawna angażuje się na rzecz obronności, wspierając m.in. działania wojsk obrony terytorialnej, a ponad 220 żołnierzy WOT-u to na co dzień pocztowcy.

Podpisana dziś umowa jest więc kolejnym etapem współpracy między Pocztą Polską i WOT-em. Porozumienie zakłada m.in., że terytorialsi będą szkolić pracowników spółki, będą się odbywać wspólne treningi umiejętności wojskowych, w umowie przewidziano również współpracę kadry instruktorskiej i dydaktycznej obu stron. – Dzisiejsze porozumienie to naturalna konsekwencja działań, które prowadzimy już od dłuższego czasu. Dzięki niemu będziemy mogli podjąć jeszcze dalej idącą współpracę – mówił Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej SA. Podkreślał, że wojna za naszą wschodnią granicą udowodniła, jak ważne są kształcenie i rozwijanie postaw obronnych oraz właściwe współdziałanie pomiędzy kluczowymi podmiotami w państwie. – Postawa ukraińskich pocztowców pokazała, jak istotnym elementem państwa jest właśnie instytucja poczty. Na Ukrainie ona wciąż działa, zapewnia ciągłość funkcjonowania wojska ukraińskiego, jest także naturalnym zasobem rezerw osobowych dla sił zbrojnych – zaznaczył Zdzikot. I dodał: – Nasza umowa bez wątpienia wpłynie na umacnianie polskich zdolności obronnych poprzez przygotowanie żołnierzy i pocztowców do współpracy w sytuacjach kryzysowych i na wypadek wojny.

REKLAMA

Wagę współpracy z Pocztą Polską podkreślał również gen. broni Wiesław Kukuła, dowódca WOT-u, który podpisał umowę. – Zrobimy wszystko, by się wzajemnie wzmacniać, a to porozumienie stworzy nam platformę do działania na wszystkich szczeblach, pomiędzy poszczególnymi elementami systemu obronnego – mówił generał.

Podczas spotkania Tomasz Zdzikot przypomniał, że w lipcu Poczta Polska wprowadziła program „Powitanie z bronią” adresowany do jej pracowników, którzy chcieliby zdobyć podstawową wiedzę i umiejętności w posługiwaniu się bronią. – Spotkał się on z bardzo pozytywnym odbiorem. W ciągu kilku dni od uruchomienia go zgłosiło się ponad 1000 pracowników firmy. To pokazuje, jak duża jest potrzeba pozyskiwania wiedzy obronnej – mówi prezes Poczty Polskiej.

Generał Kukuła z kolei zapewnił, że jeśli instytucja zdecyduje się na rozwijanie programu, może w pełni liczyć na WOT. – Jesteśmy do dyspozycji, jeśli trzeba będzie zwielokrotnić liczbę przeszkolonych, aby każdy z pracowników, który zdecyduje się posiąść kompetencje z zakresu obsługi broni, mógł je uzyskać – zapowiedział dowódca WOT-u.

Podpisana dziś umowa wpisuje się w szereg działań, które Poczta Polska podejmuje na rzecz promocji oraz kształcenia postaw patriotycznych i proobronnych. W ubiegłym roku spółka została laureatem konkursu „Pracodawca przyjazny WOT”, wydała też znaczek okolicznościowy formacji, a od maja 2022 roku w Poczcie Polskiej funkcjonuje innowacyjny program „Ramię w ramię z WOT” skierowany do jej pracowników, którzy są terytorialsami. Zakłada on m.in. udział pocztowców w budowaniu powszechnej gotowości do obrony terytorium RP, zdobywanie umiejętności wojskowych, które mogą przydać się współpracownikom oraz społecznościom lokalnym. Każdy z pracowników po szkoleniu wojskowym oraz przysiędze w WOT może liczyć na dodatkowe dwa dni płatnego urlopu, ubezpieczenie na życie na preferencyjnych warunkach, a także zniżki przy rezerwacji miejsc w ośrodkach wypoczynkowych i pokojach gościnnych należących do Poczty.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Poczta Polska

dodaj komentarz

komentarze


Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Rekin” dobił do brzegu
Czerwona agresja
„Z miłości do Ojczyzny”. Wanda Thun „Wandzia”
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Powrót do korzeni
Dublet pięciobojowych sztafet
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
WAT z myślą o przyszłości
Włoscy lotnicy w Malborku
Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Rusowicz „Góral”
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Zostań stypendystą MON-u
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Śladem profesjonalistów
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Ile Polska straciła podczas II wojny
Jastrzębie nad Słowacją
Przygotowani na kryzys
Desant pod Arnhem
NATO stawia na drony
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Desant czeka na nowych żołnierzy
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Nowy znak specjalny komandosów
Czynnik ludzki kluczem odporności państwa oraz jego sił zbrojnych
Drony w WOT
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Półmaratończycy na medal
Wojska OT mają pięć lat!
Alianci z AK
Raptory lecą do Polski
Premier w Żelaznej Dywizji
Siła WOT
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Patriotyzm to nie frazes
Od Chersonia po Krym
Ukraińska kontrofensywa
Putin sięga po rezerwy
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Raptory już w Polsce
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Brunatny najazd
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
System zwalczania BSL
Collective Defense is Priority
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Początek oficerskiej drogi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO