moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom

Żołnierze zawodowi mogą już korzystać z profesjonalnej wojskowej pomocy prawnej, zarówno jeśli chodzi o prawo do obrony, jak i ochrony praw w określonych sytuacjach. Gdyby wojsko nie mogło jednak zapewnić takiego wsparcia, żołnierz może liczyć na zwrot kosztów, które poniósł, zatrudniając prawnika z rynku cywilnego. To zmiany, które wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny.

Zgodnie z obowiązującą do 22 kwietnia 2022 roku ustawą pragmatyczną żołnierz zawodowy mógł liczyć na zwrot kosztów poniesionych na pomoc prawną jedynie wtedy, gdy wszczęte przeciwko niemu postępowanie przygotowawcze dotyczące przestępstwa popełnionego w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych zakończyło się prawomocnym orzeczeniem o umorzeniu.

 

REKLAMA

Szersza pomoc prawna

Ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła w tym zakresie nowe rozwiązania. – Są one korzystne dla żołnierzy, bo gwarantują znacznie szerszą niż dotąd pomoc prawną w określonych przepisami sytuacjach. Obejmuje ona zarówno prawne wsparcie wojska, jak i zwrot kosztów w przypadku korzystania z prawników spoza wojska – mówi płk Krzysztof Jewgiejuk, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Szczegóły nowych rozwiązań, w tym tryb postępowania w takich sprawach oraz zasady zwrotu kosztów poniesionych przez żołnierza na pomoc prawną, określa rozporządzenie ministra obrony z 26 maja tego roku.

Kiedy zatem żołnierz może liczyć na bezpłatną pomoc prawną wojska? Przepisy zakładają, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach, kierując się dobrem służby, wojsko może zapewnić takie wsparcie w trakcie postępowania karnego o przestępstwo popełnione w związku z wykonywaniem zadań służbowych. W przypadku, gdy wszczęte przeciwko żołnierzowi takie postępowanie zakończy się prawomocnym orzeczeniem o umorzeniu albo wyrokiem uniewinniającym, może on wnioskować o zwrot kosztów, które poniósł, zatrudniając sam prawnika.

Pomoc prawna będzie przysługiwała także wtedy, gdy żołnierz będzie uczestniczył w postępowaniu w charakterze pokrzywdzonego lub oskarżyciela posiłkowego. Chodzi tu o konkretne przepisy Kodeksu karnego dotyczące: naruszenia nietykalności cielesnej (art. 222), czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego (art. 223) lub znieważenia funkcjonariusza podczas pełnienia obowiązków i w związku z nimi (art. 226).

Zgodnie z przepisami, jeśli wojsko nie będzie w stanie zapewnić żołnierzowi wsparcia wojskowych prawników i skorzysta on z pomocy prawników cywilnych, będzie mógł potem otrzymać zwrot poniesionych kosztów.

Gdy znieważą żołnierza

Żołnierz będzie mógł więc skorzystać z pomocy prawnej np. w sytuacji, gdy zostanie znieważony obraźliwym komentarzem w internecie. Takich przypadków nie brakuje: internauci pogardliwie komentowali służbę polskich żołnierzy w Afganistanie, o czym pisaliśmy już dziesięć lat temu, dziś także można znaleźć w sieci wiele opinii obrażających mundurowych, którzy przez kilka miesięcy strzegli polsko-białoruskiej granicy.

Pomoc prawna z wojska będzie przysługiwać na pisemny wniosek żołnierza zawodowego, złożony do dowódcy jednostki wojskowej. We wniosku poza danymi osobowymi będą się musiały znaleźć także m.in. krótkie przedstawienie okoliczności sprawy, informacja o niekorzystaniu z obrońcy z urzędu oraz dokumenty z materiałów sprawy, takie jak np. zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. W ciągu 14 dni dowódca poinformuje żołnierza o zleceniu udzielenia pomocy prawnej wojskowym prawnikom albo o braku możliwości zapewnienia takiej pomocy przez siły zbrojne.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Piotr Pytel

dodaj komentarz

komentarze


„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
 
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
System zwalczania BSL
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Desant czeka na nowych żołnierzy
Jastrzębie nad Słowacją
Wojska OT mają pięć lat!
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Dublet pięciobojowych sztafet
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Powrót do korzeni
NATO stawia na drony
Ile Polska straciła podczas II wojny
Ukraińska kontrofensywa
Raptory lecą do Polski
Brunatny najazd
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
Putin sięga po rezerwy
Desant pod Arnhem
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Rusowicz „Góral”
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Czerwona agresja
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Włoscy lotnicy w Malborku
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Przygotowani na kryzys
Półmaratończycy na medal
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Premier w Żelaznej Dywizji
Siła WOT
WAT z myślą o przyszłości
Czynnik ludzki kluczem odporności państwa oraz jego sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Od Chersonia po Krym
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Początek oficerskiej drogi
Alianci z AK
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Patriotyzm to nie frazes
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Nowy znak specjalny komandosów
Drony w WOT
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Śladem profesjonalistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Raptory już w Polsce
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
Zostań stypendystą MON-u
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
„Z miłości do Ojczyzny”. Wanda Thun „Wandzia”
Collective Defense is Priority
„Rekin” dobił do brzegu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO