Scaliła i uporządkowała normy prawne rozproszone wcześniej w kilkudziesięciu ustawach, otworzyła drogę do intensywnej modernizacji polskich sił zbrojnych i – co najważniejsze – znacząco wpłynęła na poziom poczucia bezpieczeństwa w całym społeczeństwie. Rok temu weszła w życie ustawa o obronie ojczyzny.
Kilkanaście miesięcy intensywnych prac i przełomowych decyzji resortu obrony narodowej już owocuje wymiernymi efektami. Przede wszystkim – dzięki nowej formule służby wojskowej, uproszczonemu procesowi rekrutacji, licznym akcjom promocyjnym i rekrutacyjnych, a także, co równie ważne, wachlarzowi zachęt i ciekawej ofercie dla każdego, kto swoje życie chce związać z wojskiem – znacznie zwiększyło się zainteresowanie armią. W ciągu ostatniego roku w szeregi Wojska Polskiego wstąpiła rekordowa liczba osób.
Liczna armia to jednak nie wszystko. Musi być doskonale wyposażona, dlatego ustawa pozwala na znaczące zwiększenie finansowania modernizacji. Również w tej dziedzinie efekty są bardzo zadowalające, bo rok 2022 był rekordowy pod względem strategicznych umów, m.in. na systemy rakietowe HIMARS, wyrzutnie Chunmoo czy samoloty F-35 i FA/50. Nowoczesny sprzęt jest nie tylko niezbędny w efektywnej pracy i służbie, lecz także stanowi motywację dla żołnierzy i kandydatów do wojska ze względu na możliwość specjalistycznego kształcenia się i szkolenia. Bezsprzeczne pozostaje również to, że w obecnej sytuacji geopolitycznej – w kontekście konfliktu w Ukrainie – ważny jest również tzw. rezultat odstraszający. Jak podkreśla bowiem wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, „musimy zadbać o to,
aby Polska zawsze była gotowa bronić swojej wolności i niepodległości”.
Kompleksowo prezentujemy w majowym numerze „Polski Zbrojnej” rozwiązania i decyzje wprowadzone w życie rok temu ustawą o obronie ojczyzny, a także sprawdzamy efekty poszczególnych jej zapisów.
