Marynarka wojenna

Ostatnie tegoroczne wydanie „Przeglądu Sił Zbrojnych” rozpoczynamy od artykułów poświęconych marynarce wojennej. Przedstawiciele morskiego rodzaju sił zbrojnych zapoznają nas z możliwościami wsparcia lądowej obrony Wybrzeża przez pododdziały saperów z 3 FO i 8 FOW.

Wiele uwagi poświęcili oni tworzeniu przybrzeżnomorskich oddziałów zaporowych przeznaczonych do ustawiania zapór minowych oraz organizowania węzłów niszczeń w ugrupowaniu obronnym oddziałów wojsk lądowych. Jak można wykorzystać autonomiczne systemy podwodne w strukturach jednostek marynarki wojennej to propozycja, nad którą warto się pochylić. Istotny problem porusza jeden z autorów, zwracając uwagę na znaczenie infrastruktury podwodnej (rurociągów, podmorskich kabli energetycznych itp.), której zniszczenie lub uszkodzenie wpływa na bezpieczeństwo w danym regionie. Przedstawia on poglądy wybranych państw na możliwości kontrolowania dna morza.

O artylerii jako bogu wojny napisano wiele. Z chwilą pozyskania dywizjonowego modułu ogniowego Homar uzyskaliśmy zdolność do rażenia celów na dużą odległość. Właśnie tego środka walki dotyczą opracowania poświęcone między innymi różnym sposobom maskowania. Godny polecenia jest materiał o wykorzystaniu pododdziałów artylerii w terenie zurbanizowanym. Na łamach naszego kwartalnika prezentujemy również artykuły przygotowane w ramach kampanii Nowe Urządzenie Polskie NUP 2X35, w większości przez pracowników Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych.

Nie zapominamy o najmłodszym rodzaju sił zbrojnych, czyli wojskach obrony terytorialnej. Autorzy wywodzący się z tych wojsk przybliżają nam zarówno tajniki służby, jak również sposoby prowadzenia rozpoznania przez pododdziały lekkiej piechoty.

Ponadto prezentujemy cykl materiałów poświęconych walce w górach nie pod kątem prowadzenia w nich działań bojowych, lecz cech tego środowiska wpływających na tempo przemieszczania się oraz na zagrożenia zdrowotne żołnierzy.

Proponuję zapoznać się również z opracowaniami dotyczącymi pododdziałów obrony przeciwlotniczej wojsk lądowych USA, a także ewolucji artylerii okrętowej w wielu marynarkach wojennych świata.

Niezarekomendowane artykuły opublikowane w tym numerze PSZ także są ciekawą lekturą, która z pewnością wpłynie na pogłębienie znajomości problematyki odnoszącej się do naszych sił zbrojnych.

Zapraszam do lektury!

REKLAMA

Krzysztof Wilewski, redaktor wydawniczy „Przeglądu Sił Zbrojnych”





Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO