moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Medal dla bohatera

Michael H. Ollis zostanie pośmiertnie odznaczony Złotym Medalem Wojska Polskiego i Gwiazdą Afganistanu. 8 listopada polska delegacja przekaże odznaczenia rodzinie bohatera, który zginął w Afganistanie, ratując życie polskiego żołnierza. Z rodziną Ollisa spotka się m.in. uratowany przez Amerykanina ppor. Karol Cierpica.– 4 września przyznałem pośmiertnie sierżantowi Michaelowi Ollisowi Złoty Medal Wojska Polskiego – poinformował kilka dni temu na Twitterze szef resortu obrony Tomasz Siemoniak. 8 listopada polska delegacja przekaże Złoty Medal i nadaną wcześniej Gwiazdę Afganistanu rodzinie bohatera, który ocalił życie polskiego żołnierza. Do Stanów Zjednoczonych poleci uratowany przez Amerykanina ppor. Karol Cierpica z 6 Brygady Powietrznodesantowej.

28 sierpnia grupa terrorystów próbowała z kilku miejsc wedrzeć się do bazy, gdzie stacjonują polscy żołnierze. Jednocześnie rebelianci ostrzeliwali jej okolicę. Żołnierze odparli szturm, jednak w walce z talibami poważnie rannych zostało trzech wojskowych. Jeden z nich zmarł kilka dni później w niemieckim szpitalu w Ramstein. Terroryści zdetonowali przed wejściem samochód wypełniony ładunkami wybuchowymi. W ogrodzeniu powstała wyrwa, przez którą około dziesięciu zamachowców próbowało wtargnąć na teren bazy. Właśnie wtedy wywiązała się walka, podczas której poległ sierż. Michael Ollis. – Jeden z zamachowców postrzelił w nogę naszego żołnierza, wtedy sierż. Ollis stanął w jego obronie i zaczął strzelać do rebelianta. Niestety ten zdetonował ładunki wybuchowe, które miał na sobie. Amerykanin zginął broniąc Polaka – mówi mjr Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego.

W wyniku ataku rebeliantów rannych zostało kilkunastu polskich i amerykańskich żołnierzy. Jeden z rannych Polaków zmarł 2 września w szpitalu w Ramstein. Nie obyło się bez strat po stronie afgańskich sił bezpieczeństwa – zginęło siedmiu żołnierzy i policjantów. Były też ofiary wśród cywilów – śmierć poniosło siedem osób, około pięćdziesiąt zostało rannych.

Weterani związani z Niezależnym Forum o Wojsku twierdzą, że odznaczenia przyznane przez MON są niskiej rangi i chcą, aby Ollisa uhonorować np. Krzyżem Wojskowym. Minister Tomasz Siemoniak odniósł się do tych pomysłów na Twitterze: „Przykro mi, że ktoś to dezawuuje. Obcokrajowcy bardzo szanują te odznaczenia”. Szef resortu zapowiedział też, że planuje więcej przedsięwzięć, aby uczcić pamięć M. Ollisa w kontekście braterstwa broni Polski i USA.

* * * * *

Sierż. Ollis służył w 2 batalionie armii amerykańskiej. Został odznaczony Srebrną Gwiazdą. Jest to trzecie najwyższe odznaczenie wojskowe w USA. „Military Times” cytuje wypowiedzi towarzyszy broni Amerykanina. Nie byli zaskoczeni, że sierżant, który wstąpił do armii w 2006 roku i wcześniej służył już w Iraku i Afganistanie, poświęcił własne życie, by ratować innego żołnierza. Koledzy zapamiętali go jako bardzo odpowiedzialnego za swoich ludzi. – Tak został wyszkolony i myślę, że każdy jest teraz z niego dumny – powiedział wojskowej gazecie sierżant Tim Sireno, który służył z Ollisem w Afganistanie w 2010 roku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze

~mako
1382428740
Panie Ministrze... Gwiazda Afganistanu to odznaczenien licznikowe (za uczestnictwo), którego za chwile nie będzie się przyznawać. Krzyż Wojskowy, to "misyjny" odpowiednik wojennego Krzyża Walecznych, który nadawano cudzoziemcom za bohaterstwo w boju. A jakież jest wyższe poświęcenie, niż oddanie swego życia dla ratowania towarzysza broni? Krzyż Wojskowy dla śp. sierż. Ollisa to IMHO minimum. Powinien dostać Order Krzyża Wojskowego, bo na wojnie za uratowanie kogoś za cenę własnego życia dostaje się Virtuti Militari; zaś OKW to "misyjny" odpowiednik wojennego VM...
C1-CF-ED-20

Gry wojenne w szkoleniu
 
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Ta ziemia do Polski należy…”
Orzeł dla bohaterów
Flota Bayraktarów w komplecie
Pływacy i maratończycy na medal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polki pobiegły po srebro!
Armia Andersa w operacji „Honker”
Mobilne dowodzenie
Po przeprawie ruszyli do walki
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
W obronie wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pytania o europejską tarczę
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
I zdobyliśmy!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
Ameryka daje wsparcie
Na straży nieba
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wojskowe Oscary przyznane!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Bohater odtrącony
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polska wiktoria na Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO