moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Medal dla bohatera

Michael H. Ollis zostanie pośmiertnie odznaczony Złotym Medalem Wojska Polskiego i Gwiazdą Afganistanu. 8 listopada polska delegacja przekaże odznaczenia rodzinie bohatera, który zginął w Afganistanie, ratując życie polskiego żołnierza. Z rodziną Ollisa spotka się m.in. uratowany przez Amerykanina ppor. Karol Cierpica.– 4 września przyznałem pośmiertnie sierżantowi Michaelowi Ollisowi Złoty Medal Wojska Polskiego – poinformował kilka dni temu na Twitterze szef resortu obrony Tomasz Siemoniak. 8 listopada polska delegacja przekaże Złoty Medal i nadaną wcześniej Gwiazdę Afganistanu rodzinie bohatera, który ocalił życie polskiego żołnierza. Do Stanów Zjednoczonych poleci uratowany przez Amerykanina ppor. Karol Cierpica z 6 Brygady Powietrznodesantowej.

28 sierpnia grupa terrorystów próbowała z kilku miejsc wedrzeć się do bazy, gdzie stacjonują polscy żołnierze. Jednocześnie rebelianci ostrzeliwali jej okolicę. Żołnierze odparli szturm, jednak w walce z talibami poważnie rannych zostało trzech wojskowych. Jeden z nich zmarł kilka dni później w niemieckim szpitalu w Ramstein. Terroryści zdetonowali przed wejściem samochód wypełniony ładunkami wybuchowymi. W ogrodzeniu powstała wyrwa, przez którą około dziesięciu zamachowców próbowało wtargnąć na teren bazy. Właśnie wtedy wywiązała się walka, podczas której poległ sierż. Michael Ollis. – Jeden z zamachowców postrzelił w nogę naszego żołnierza, wtedy sierż. Ollis stanął w jego obronie i zaczął strzelać do rebelianta. Niestety ten zdetonował ładunki wybuchowe, które miał na sobie. Amerykanin zginął broniąc Polaka – mówi mjr Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego.

W wyniku ataku rebeliantów rannych zostało kilkunastu polskich i amerykańskich żołnierzy. Jeden z rannych Polaków zmarł 2 września w szpitalu w Ramstein. Nie obyło się bez strat po stronie afgańskich sił bezpieczeństwa – zginęło siedmiu żołnierzy i policjantów. Były też ofiary wśród cywilów – śmierć poniosło siedem osób, około pięćdziesiąt zostało rannych.

Weterani związani z Niezależnym Forum o Wojsku twierdzą, że odznaczenia przyznane przez MON są niskiej rangi i chcą, aby Ollisa uhonorować np. Krzyżem Wojskowym. Minister Tomasz Siemoniak odniósł się do tych pomysłów na Twitterze: „Przykro mi, że ktoś to dezawuuje. Obcokrajowcy bardzo szanują te odznaczenia”. Szef resortu zapowiedział też, że planuje więcej przedsięwzięć, aby uczcić pamięć M. Ollisa w kontekście braterstwa broni Polski i USA.

* * * * *

Sierż. Ollis służył w 2 batalionie armii amerykańskiej. Został odznaczony Srebrną Gwiazdą. Jest to trzecie najwyższe odznaczenie wojskowe w USA. „Military Times” cytuje wypowiedzi towarzyszy broni Amerykanina. Nie byli zaskoczeni, że sierżant, który wstąpił do armii w 2006 roku i wcześniej służył już w Iraku i Afganistanie, poświęcił własne życie, by ratować innego żołnierza. Koledzy zapamiętali go jako bardzo odpowiedzialnego za swoich ludzi. – Tak został wyszkolony i myślę, że każdy jest teraz z niego dumny – powiedział wojskowej gazecie sierżant Tim Sireno, który służył z Ollisem w Afganistanie w 2010 roku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze

~mako
1382428740
Panie Ministrze... Gwiazda Afganistanu to odznaczenien licznikowe (za uczestnictwo), którego za chwile nie będzie się przyznawać. Krzyż Wojskowy, to "misyjny" odpowiednik wojennego Krzyża Walecznych, który nadawano cudzoziemcom za bohaterstwo w boju. A jakież jest wyższe poświęcenie, niż oddanie swego życia dla ratowania towarzysza broni? Krzyż Wojskowy dla śp. sierż. Ollisa to IMHO minimum. Powinien dostać Order Krzyża Wojskowego, bo na wojnie za uratowanie kogoś za cenę własnego życia dostaje się Virtuti Militari; zaś OKW to "misyjny" odpowiednik wojennego VM...
C1-CF-ED-20

Wojskowe kontrakty w USA
 
Odliczanie do przysięgi
Wojsko pomoże Słoweńcom
Plan misji „Air Defender”
Długi marsz na wschód
Abramsy jadą na ukraiński front
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Tak rodziła się konspiracja
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Wychodzi poza schematy
Spełnia marzenia
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Szwedzi na „Czernickim”
16 Dywizja świętuje
Śladem profesjonalistów
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
"Jesienny ogień” z ministrem
Więcej miejsc dla dobrowolsów
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Brązowa czwórka podwójna
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Moc Buzdygana
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Nie płynie z nurtem
Wirtualna walka na morzu
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Wyższe diety za służbę na granicy
Atak o świcie
Nie uznaje półśrodków
O innowacyjnych technologiach dla wojska
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Przysięga w Kolnie
Czerwona powódź
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Polsko-czeska współpraca myśliwców
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
RBN o rezultatach szczytu NATO
Raki dla podhalańczyków
Lecimy F-35
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Konsekwentnie dąży do celu
Stawia na dobrą komunikację
Szef rządu w Łuczniku
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Polsko-koreańskie rozmowy
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
The Power of Buzdygany Awards
Dwa medale w Budapeszcie
Przyszłość pod znakiem dronów
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO