Nie ma książki, która przedstawiałaby panoramę XIX wieku z taką wnikliwością, rozmachem i pasją, jak dzieło Jürgena Osterhammela. Na kartach tej książki rewolucje, wojny napoleońskie, Pax Britannica, Dziki Zachód czy dominacja i arogancja Europy ukazane są z niezwykłą mocą i plastycznością.
Autor z pasją opisuje osiągnięcia epoki industrializacji: maszynowe przyspieszenie, ruchy emancypacyjne czy triumfalny pochód filmu, ale też jej upiory: krwawe wojny, 16-godzinny dzień pracy, anarchię w rachubie czasu czy komercyjne wystawianie na widok publiczny „osobliwych” ludzi. „Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata" to nie tylko wybitna praca historyczna, ale przede wszystkim wciągająca lektura, od której trudno się oderwać.
Publikacja jest niespotykanym dotychczas na polskim rynku księgarskim kompendium wiedzy o wieku niesamowitych przeobrażeń. Potężne dzieło życia Osterhammela należy do grona nielicznych wielkich narracji, które ogarniają całe XIX stulecie. Obok bogactwa faktów i interpretacji prezentuje szeroką paletę barw epoki. To także książka, która mimo swojego pozornego „ciężaru” gatunkowego nie przytłacza formą narracji. To się po prostu dobrze czyta.
Jest to również niepowtarzalna pozycja edytorska (ponad 1200 stron, kolorowe ilustracje, twarda oprawa).
Jürgen Osterhammel to wybitny niemiecki badacz dziejów, znany z bezkompromisowego podejścia do historii. Jego zainteresowania naukowe to kolonializm, historia Eurazji od XVIII wieku i teoria historiografii. Wykładał w London School of Economics oraz na uniwersytetach w Kassel, we Fryburgu, Hagen, Genewie, Konstancji. W 2010 roku zdobył Gottfried Wilhelm Leibniz Prize.
Jürgen Osterhammel, „Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata”, Wydawnictwo Poznańskie 2013.
Książka dostępna jest na: www.wydawnictwopoznanskie.com
„Polska Zbrojna” objęła publikację patronatem medialnym.
autor zdjęć: Wydawnictwo Poznańskie
komentarze