moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zabrakło złota, ale jest sześć medali

Nasi żołnierze wrócili z 28. Wojskowych Mistrzostw Świata w Zapasach, które odbyły się w Teheranie. Do pełni szczęścia zabrakło im złota, ale i tak świetnie się spisali: zdobyli po trzy srebrne i brązowe medale. Po trzy krążki wywalczyli zapaśnicy w stylu klasycznym i wolnym.

Szer. Michał Tracz (w czerwonym kostiumie) w debiucie w wojskowej imprezie wywalczył brązowy medal.

W mistrzostwach w Teheranie o medale rywalizowało 69 „klasyków” i 63 „wolniaków” z 14 państw. Najlepiej spisali się reprezentanci gospodarzy, którzy wygrali klasyfikację drużynową w obu stylach. Biało-czerwoni nie startowali w pełnym 14-osobowym składzie. Do Iranu poleciało pięciu wolniaków i czterech klasyków. Srebrne medale wywalczyli: st. szer. Maciej Balawender, szer. Radosław Baran (obaj z Wojskowego Zespołu Sportowego Poznań) i kpr. Damian Janikowski (WZS Wrocław), a brązowe – st. szer. Mateusz Gucman (WZS Poznań), st. szer. Łukasz Banak i szer. Michał Tracz (obaj WZS Wrocław).

– Do pełni szczęścia zabrakło nam złotego medalu kaprala Damiana Janikowskiego. Był najbliżej z trójki naszych finalistów do zajęcia najwyższego miejsca na podium. Generalnie dobrze walczył w całym turnieju, ale w finale dał sobie odebrać zwycięstwo Ukraińcowi – mówi ppłk Marek Świercz z Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – Jestem pełen uznania dla postawy szer. Radosława Barana, który mimo kontuzji dotarł do finału i wywalczył srebro. W debiucie w wojskowych zawodach świetnie się spisał szer. Michał Tracz, który w mocno obsadzonej kategorii sięgnął po brąz – dodaje oficer.

W mistrzostwach w Teheranie startowało wielu medalistów olimpijskich, mistrzostw świata i kontynentów. – Konkurenci byli bardzo wymagający. Szczególnie gospodarze, którzy doskonale przygotowali się do startu, a poza tym mieli przewagę nad rywalami, gdyż byli mocno dopingowani przez licznie zgromadzoną na hali publiczność. Iran wystawił mocnych zawodników do wszystkich kategorii wagowych w obu stylach – podkreśla ppłk Świercz.

Ze startu swoich podopiecznych bardzo zadowolony jest trener klasyków st. chor. sztab. Józef Tracz. – Zawodnicy musieli się wznieść na wyżyny swoich umiejętności, aby powalczyć o medale. Okazało się, że trafiliśmy z przygotowaniami. A nie było to łatwe, gdyż w ciągu miesiąca trzeba było przygotować dwa szczyty formy – mówi szkoleniowiec. – Przecież we wrześniu były cywilne mistrzostwa świata w Budapeszcie. Tym bardziej się cieszę z tych trzech medali – dodaje trener zapaśników z wrocławskiego WZS.

Szkoleniowiec klasyków przyznał też, że Damian Janikowski mógł zdobyć złoty medal. – Damian przegrał na własne życzenie. Wszystkie punkty, które zdobył Ukrainiec w finałowej walce były z akcji naszego zawodnika – mówi chorąży Tracz. Nie krył z kolei zadowolenia z postawy st. szer. Łukasza Banaka i swojego bratanka szer. Michała Tracza. – Łukasz miał trudną walkę o awans do finału z reprezentantem gospodarzy. Irańczykowi trochę pomogły ściany, ale brąz też jest dla niego osiągnięciem, gdyż dopiero dochodzi do wysokiej formy po półrocznych problemach zdrowotnych – przyznaje szkoleniowiec. Z medalu bratanka jest tym bardziej zadowolony, bowiem Michał dopiero od 1 października jest żołnierzem. – W debiucie w wojskowej imprezie Michał zdobył medal i mam nadzieję, że przysporzy nam jeszcze wiele radości. Ten sezon miał naprawdę bardzo udany. Zajął drugie miejsce w silnie obsadzonym  turnieju Władysława Pytlasińskiego. W Teheranie przegrał walkę z utytułowanym Irańczykiem. Ale brązowy medal w tych mistrzostwach uważam za jego bardzo duży sukces – podkreśla najbardziej utytułowany zawodnik w rodzinie Traczów.

szus

autor zdjęć: teheran2013com / Mohammad Hassanzadeh

dodaj komentarz

komentarze


Mundury w linii... produkcyjnej
 
Ogień w podziemiu
Optyka dla żołnierzy
Rakiety dla Jastrzębi
Święto wojskowego sportu
Weterani i bokser „Master”
Jeśli nie Jastrząb, to…
Odstraszanie i obrona
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Będzie można zostać snajperem lądowym
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Hiszpański palimpsest
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Jak wyszkolić pilota F-16?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Cena wolności
Psiakrew, harmata!
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
V Korpus z nowym dowódcą
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Animus Fortis, czyli mężny duch
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Przygotowania czas zacząć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojskowi medycy ratują i leczą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO