moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Komandosi i naukowcy o misji w Afganistanie

Operacja militarna w Afganistanie udowodniła, że wojska specjalne są kluczową siłą zdolną do walki w razie konfliktów asymetrycznych – mówił gen. bryg. Piotr Patalong podczas konferencji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tematem dwudniowej debaty była interwencja w Afganistanie, dyskutowali o niej m.in. oficerowie Wojsk Specjalnych i pracownicy naukowi.


Konferencję naukową „Wokół Hindukuszu. Ocena interwencji w Afganistanie” zorganizowało Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Debata podzielona została na dwie części. We wtorek pracownicy naukowi UJ oraz orientaliści z innych ośrodków akademickich dyskutowali m.in. o etnicznych i językowych przemianach zachodzących w Afganistanie, o sytuacji kobiet oraz o języku propagandy.

Dziś odbyła się główna części konferencji. Jej uczestnicy dużo uwagi poświęcili sprawie zaangażowania polskiego wojska w Afganistanie. O militarnych zadaniach i efektach misji mówili m.in. dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong oraz ppłk Maciej Klisz z Dowództwa WS.

– Nasi żołnierze mają co robić pod Hindukuszem. Średnio co tydzień wykonują trzy duże operacje i około 100 zadań bojowych – wyliczał ppłk Klisz. Oficer w swoim wystąpieniu skupił się na obowiązkach i historii polskiej misji w Afganistanie od 2001 do 2013 roku. Więcej o wyzwaniach samych komandosów mówił dowódca Wojsk Specjalnych gen. Piotr Patalong. Wyliczając kolejno misje specjalne na Haiti, w Kosowie, Macedonii, Zatoce Perskiej i Iraku najwięcej uwagi poświęcił operacji pod Hindukuszem. Mówił m.in. o szkoleniu afgańskich jednostek antyterrorystycznych i spektakularnych sukcesach polskich operatorów działających w dwóch Zadaniowych Zespołach Bojowych: z GROM-u i JW Komandosów. Dzięki nim w ciągu kilkunastu miesięcy wykryto 35 ton materiałów wybuchowych oraz uwolniono afgańską parlamentarzystkę z rąk terrorystów.

– Operacja militarna w Afganistanie udowodniła, że wojska specjalne są kluczową siłą zdolną do walki w przypadku konfliktów asymetrycznych. Te dziesięć lat spędzone pod Hindukuszem to czas rozwoju naszego wojska. Mamy nowoczesne wyposażenie i ciągle szkolimy się do wypełniania naszej podstawowej misji, czyli obrony polskiego terytorium – mówił dowódca Wojsk Specjalnych.

Studenci pytali generała Patalonga, jak będzie wyglądać zaangażowanie militarne w Afganistanie od stycznia 2015 roku. Dowódca wyjaśniał, że w Dowództwie Komponentu Sił Specjalnych w Afganistanie opracowana została koncepcja, która zakłada, że komandosi mają stać się główną siłą militarną w tym kraju, a wojska konwencjonalne miałyby jedynie wspierać ich zadania. – Siły specjalne miałyby w Afganistanie działać na kilku poziomach: od brygad specjalnych po monitorowanie i szkolenie pododdziałów policji i wojska afgańskiego. Moi ludzie są do takich zadań przygotowani – podkreślał generał.

Poza gen. Patalongiem, głos zabrali m.in. dr Aleksander Głogowski, który mówił o terrorystach z pogranicza afgańsko-pakistańskiego. Były konsul RP w Afganistanie Marcin Krzyżanowski opowiadał o roli polskiej dyplomacji w Afganistanie w ostatnim dziesięcioleciu. Debata dotyczyła także rozwoju dystryktów w Afganistanie, pracy jaką wykonuje Zespół Odbudowy Prowincji. Mówiono również o kłopotach psychologicznych żołnierzy służących pod Hindukuszem, czyli o PTSD.

Współpraca Dowództwa Wojsk Specjalnych z krakowską uczelnią trwa od kwietnia 2012 roku. Porozumienie pomiędzy komandosami a UJ dotyczy wzajemnej współpracy w dziedzinie naukowej i dydaktycznej, prowadzenia wspólnych badań naukowych oraz konferencji dotyczących bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, a także prawa konfliktów zbrojnych oraz reagowania kryzysowego.

Konferencja „Wokół Hindukuszu. Ocena interwencji w Afganistanie” jest już czwartą debatą organizowaną wspólnie przez Uniwersytet Jagielloński i Dowództwo Wojsk Specjalnych. Poprzednie konferencje dotyczyły m.in. szczytu NATO w Chicago, nowych zagrożeń i roli sił specjalnych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Mundury w linii... produkcyjnej
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strażacy ruszają do akcji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sprawa katyńska à la española
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Optyka dla żołnierzy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szarża „Dragona”
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Święto stołecznego garnizonu
Barwy walki
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
V Korpus z nowym dowódcą
Na straży wschodniej flanki NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kadisz za bohaterów
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Front przy biurku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Charge of Dragon
Zachować właściwą kolejność działań
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zbrodnia made in ZSRS
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO on Northern Track
Kolejne FlyEle dla wojska
Ocalały z transportu do Katynia
SOR w Legionowie
Odstraszanie i obrona
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO