moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jaka emerytura dla żołnierza?

Żołnierz, który zajmie niższe stanowisko, a potem będzie chciał odejść z wojska, otrzyma emeryturę lub rentę naliczoną według wynagrodzenia otrzymywanego na poprzednio zajmowanym stanowisku – wyjaśnia Departament Spraw Socjalnych MON. To odpowiedź na pytanie, jakie w związku z wejściem ustawy pragmatycznej często zadają żołnierze.


Ustawa pragmatyczna, która zacznie obowiązywać od stycznia 2014 roku, wprowadza, między innymi, możliwość wyznaczenia żołnierza na niższe stanowisko służbowe. Będzie to możliwe, na przykład, w sytuacji, gdy zajmowane przez żołnierza stanowisko ulega likwidacji. Warunkiem takiego przeniesienia będzie zgoda żołnierza.

– Z zasady przepisy mówią, że świadczenia emerytalno-rentowe wyliczane są na podstawie ostatnio zajmowanego stanowiska służbowego. Żołnierze zastanawiają się, czy odchodząc z wojska po objęciu niższego stanowiska, ta podstawa, zgodnie z zajmowanym stanowiskiem, będzie niższa. Codziennie odbieraliśmy w tej sprawie mnóstwo telefonów i maili. Dlatego postanowiliśmy wyjaśnić sprawę – tłumaczy płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów WP, który zwrócił się z oficjalnym pismem do Departamentu Spraw Socjalnych MON.

Jak poinformował płk Sławomir Filipczak, dyrektor DSS, podpisana przez prezydenta ustawa nie będzie skutkować obniżeniem podstawy wymiaru wojskowych świadczeń emerytalno-rentowych. W praktyce więc żołnierz, który zajmie niższe stanowisko, a potem będzie chciał odejść z wojska, otrzyma emeryturę lub rentę naliczoną według wynagrodzenia otrzymywanego na poprzednio zajmowanym stanowisku. Dlaczego? – Zgodnie z ustawą pragmatyczną, w której przepis ten się nie zmienił, żołnierz wyznaczony na stanowisko służbowe zaszeregowane do niższej grupy zachowuje prawo do stawki wynagrodzenia zasadniczego, które otrzymywał na poprzednim stanowisku – tak wątpliwości żołnierzy wyjaśnił płk Filipczak.

– Myślę, że ta informacja uspokoi wielu żołnierzy. Przecież niektórzy z nas, mając w perspektywie objęcie niższego stanowiska, przezornie, z powodu finansów, mogliby chcieć zrzucić mundur. Mając gwarancję zachowania dotychczasowej podstawy świadczeń, taki krok nie będzie już taki oczywisty – mówi jeden z oficerów z Warszawy.

Na wysokości emerytury nie stracą też żołnierze, którzy odejdą z armii w ciągu 12 miesięcy od objęcia wyższego stanowiska. Choć na etapie prac na ustawą pojawiały się propozycje zmian w tym zakresie, ostatecznie ich nie przyjęto. – W sytuacji jednak, gdy żołnierz awansuje i odejdzie w ciągu roku od objęcia wyższego stanowiska, straci na wysokości odprawy związanej z odejściem na emeryturę, na ekwiwalencie za urlop i na świadczeniu otrzymywanym przez rok po zwolnieniu ze służby. Należności te będą wyliczane według uposażenia z poprzedniego, niższego stanowiska – tłumaczy płk Babuśka.

Przyjęte rozwiązania mają ograniczyć liczbę żołnierzy odchodzących z wojska tuż po awansie.

PG

autor zdjęć: Ian Houlding

dodaj komentarz

komentarze

~firmbiuro
1388651280
Zgodnie z ustawą pragmatyczną, w której przepis ten się nie zmienił, żołnierz wyznaczony na stanowisko służbowe zaszeregowane do niższej grupy zachowuje prawo do stawki wynagrodzenia zasadniczego, które otrzymywał na poprzednim stanowisku – tak wątpliwości żołnierzy wyjaśnił płk Filipczak.Czy tak jest? Do tej pory zachowywał tak długo, aż się nie zrównały wynagrodzenia. Czyli niby zachowuje, ale jak długo? Czy kolejne "podwyżki" obejmą tego żołnierza, czy też nie otrzyma żadnej podwyżki aż do czasu, kiedy wynagrodzenie na niższym stanowisku bedzie wyższe niż na poprzednim wyższym. Nie przewiduję aby do końca służby pobierał uposażenie z wyższego, na którym już nie jest. tak więc w sumie to traci.
66-B4-32-1E
~scooby
1386065580
1,5 średniej krajowej dla Szeregowego.
DB-A6-73-01

Course on Diplomacy
 
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Afganistan: powrót do domu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Lufy prosto z Huty
Polak najlepszym podoficerem NATO
Nagroda nie tylko od dowódcy
Co ze sprawdzianem z WF?
Abrams – czołg z najwyższej półki
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Wisła i Narew w Sejmie
Combining Two Worlds
V-2 leci do aliantów
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wilki znów na Mazurach
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Stalowy człowiek
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Kontyngent do zmiany
Podwodne centrum przyszłości
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Plany WB Group
Żołnierze bez testów z WF-u
Nowe książeczki wojskowe
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Sukcesy żołnierzy na AFN
Kat warszawskiego getta przed sądem
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Psy (w) WOT
Rusza PKW Islandia
Misja, która zmieniła polską armię
„Zginęli, bo byli Polakami”
Desantowanie z transportowego giganta
Kurs na dyplomację
Grot – rozwojowa konstrukcja
Wiosłują dla Emily
Ankona – bitwa po polsku
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczyt NATO już w poniedziałek
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Klauzula: ściśle tajne
Pałac Saski znów stanie w stolicy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO