moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy żołnierze pojadą na misję do Afryki

Samolot Hercules C-130 oraz pięćdziesięciu żołnierzy Sił Powietrznych wesprą francuską  operację wojskową w Republice Środkowoafrykańskiej – zapowiedział w Brukseli premier Donald Tusk. Misja polskich żołnierzy ma się rozpocząć 1 lutego 2014 roku i ma potrwać trzy miesiące.

 

O wsparciu przez polskie wojsko francuskiej misji poinformował dziś nad ranem w Brukseli prezydent Francji François Hollande. Podkreślił, że polskie wsparcie w Republice Środkowoafrykańskiej jest bardzo ważne, bo dzięki niemu operacja w ogarniętej chaosem Republice Środkowoafrykańskiej może zostać uznana za „misję europejską”. Francuzi wysłali do Republiki Środkowoafrykańskiej 1600 swoich żołnierzy.

Oprócz Polski wsparcia logistycznego w tych działaniach chcą udzielić m.in. Niemcy, Wielka Brytania, Belgia, Hiszpania i Holandia. – Polacy nas już poinformowali – prezydent zrobił to już kilka dni temu – że 50 ludzi, lotników, będzie obecnych w Republice Środkowoafrykańskiej. To bardzo dużo – powiedział Hollande. – Pragnę podziękować Polsce – dodał prezydent Francji.

Zgodnie z procedurami wysłanie polskich żołnierzy do udziału w operacjach poza granicami kraju nie może odbyć się bez zgody zwierzchnika Sił Zbrojnych, czyli Prezydenta RP. Wcześniej taki wniosek musi zatwierdzić rząd. – Na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów rozpatrzony zostanie wniosek do prezydenta o skierowanie na trzy miesiące polskich żołnierzy do wsparcia francuskiej operacji w Republice Środkowoafrykańskiej –  zapowiedział ppłk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON.

– Jeszcze kilkanaście lat temu taka zapowiedź wywołałaby duży ruch w Sztabie Generalnym i jednostkach. Dzisiaj, dzięki solidnemu przygotowaniu i zdobyciu doświadczeń, jesteśmy gotowi do działania. Bardzo mnie cieszy, że także nasi przełożeni są podobnego zdania i mogą z czystym sumieniem składać sojusznikom deklaracje pomocy ze strony Wojska Polskiego – powiedział gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Minister obrony Tomasz Siemoniak podkreśla, że nasz kraj nie wyśle do Afryki oddziałów bojowych, a jedynie wesprze francuską armię m.in. jednym ze swoich samolotów transportowych Hercules C-130.

Zamieszkana przez około pięć milionów osób Republika Środkowoafrykańska  to jeden z najuboższych krajów na świecie. Była francuska kolonia jest zamieszkiwana głównie przez chrześcijan i protestantów. Muzułmanie stanowią jedynie 15 procent populacji.

Kraj od uzyskania niepodległości na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku rządzony był przez wojskowych dyktatorów. Choć pod naciskiem Francji w połowie lat dziewięćdziesiątych w Republice wprowadzono system wielopartyjny i organizowane są wolne wybory, to wybierani w nich przywódcy sięgają po władzę absolutną.

Tak zrobił też chrześcijański prezydent Francois Bozize, któremu opozycja zarzuca, iż po przejęciu władzy w wyniku przewrotu wojskowego w 2003 roku, sfałszował wybory prezydenckie w 2005 roku i w 2011 roku. W tym też przeciwko Francois Bozize wystąpili zbrojnie muzułmanie, których przywódcą został Michel Djotodia. W marcu zdobyli oni stolicę kraju Bangui, a Djotodia ogłosił się nową głową państwa. Ponieważ Bangui jest zamieszkana głównie przez chrześcijan, przejęcie władzy przez muzułmanów zaowocowało atakami na tle religijnym. Dlatego Francja w jeszcze w marcu wysłała do Bangui kilkuset osobowy kontyngent wojskowy, który wraz z wzrostem napięcia w ostatnich tygodniach został zwiększony do 1600 żołnierzy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Bartosz Bera

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1387538280
Wyślijcie chociaż pułk . No i trzeba na takie okazje kupić zestaw 12-24 szt. M777. Nie będziemy c-130 Dan transportować.
DB-A6-73-01

Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
 
Kraby strzelały w Danii
Młot na dyktatora
Polski wkład w „Wisłę”
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Cegiełka na morzu
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Pod okiem rangersów
Śladem profesjonalistów
Wojna w świecie popkultury
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Celne oko strzelców CWZS-u
Kormorany, czyli praca zespołowa
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
NATO podsumowało 2022 rok
Biały Dom o polskich MiG-ach
Great Game on the Sea
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Startuje „Jaskółka”
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
„Hubal” bije Niemców
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Na trasie legendarnego biegu
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Słowo czekisty
Natowski dialog operacyjny
Medic on the Battlefield
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
F-35 w powietrzu
Będziemy produkować więcej amunicji
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
GROM szuka odważnych
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Na ratunek „Rudemu”
Karą mogła być tylko śmierć
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Defilada powraca!
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
NATO patrzy na wschód
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Nowatorskie manewry Marszałka
To dobra ustawa dla wojska
Wspólne zakupy amunicji
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Air Policing piątej generacji
Więcej Bystrych dla armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO