moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zdarzyło się w 2013 roku - część I

Start programów modernizacyjnych, rozpoczęcie misji szkoleniowej w Mali oraz podpisanie ustawy o finansowaniu budowy tarczy antyrakietowej – to jedne z najważniejszych wydarzeń mijającego roku. Zapraszamy na pierwszą część naszego przeglądu. Jaki był 2013 rok?


Styczeń

Unia Europejska dała zielone światło dla wysłania wojskowych instruktorów do Mali. Misja bojowa w przypadku Unii, w tym także Polski, nie wchodzi w grę – Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.


W Afganistanie zginął mjr Krzysztof Woźniak. Polski wywiad wojskowy uzyskał wiadomość, że Abdul Rahman – jeden z najgroźniejszych terrorystów poszukiwanych w Afganistanie ze szczytu listy JPEL (Joint Prioritized Effects List) znajduje się w prowincji Ghazni, kontrolowanej przez polskich żołnierzy. W trakcie operacji jego zatrzymania żołnierze GROM-u zostali ostrzelani. – Nie uznawał komendy „naprzód”. Wolał mówić „za mną”. Zawsze był na czele. Na ostatniej akcji też prowadził i jako pierwszy przyjął na siebie zmasowany ogień – opowiadają jego koledzy z jednostki GROM.

ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” objął dowodzenie natowskim Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej. Na czele jego sztabu stanął kmdr por. Piotr Sikora. Okręty SNMCMG-1 w ciągu rocznej misji czuwały nad bezpieczeństwem żeglugi na Bałtyku, Morzu Północnym, Oceanie Atlantyckim, ćwiczyły z okrętami Sojuszu Północnoatlantyckiego, Rosji, Islandii, oczyszczały z niewybuchów kanał La Manche i wody Litwy. Zespół wziął też udział w ćwiczeniach „Steadfast Jazz 2013”.


Styczeń w telegraficznym skrócie
W Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy trwały ostatnie testy 16 myśliwców MiG-29, które przechodziły generalną modernizację. Kmdr Dariusz Wichniarek, dowódca Formozy, został szefem sztabu w Dowództwie Komponentu Sił Specjalnych w Afganistanie. Polskie stocznie zawiązały konsorcjum, jego liderem została Gdańska Grupa Remontowa, które podjęło się budowy niszczyciela min „Kormoran”.


Luty

To, co się dzieje dzisiaj w Europie z nakładami obronnymi, jest czymś ryzykownym z punktu widzenia bezpieczeństwa. Nie można dopuścić, aby to był proces chaotyczny, zupełnie żywiołowy – gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


Ruszyły pierwsze, zapowiadane od kilku miesięcy programy modernizacji armii. W lutym uruchomiono procedury zakupu śmigłowców dla polskiej armii oraz samolotów szkolenia zaawansowanego AJT. Sejm przyjął także zgłoszoną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawę o finansowaniu budowy polskiej tarczy antyrakietowej. Na mocy jej zapisów, co roku na tworzenie systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej przeznaczana będzie kwota wynikająca ze wzrostu budżetu resortu obrony.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał decyzję o włączeniu polskich żołnierzy w skład misji szkoleniowej Unii Europejskiej w Mali. W styczniu wojska francuskie rozpoczęły w Afryce operację „Serval”. Jej celem była pomoc władzom tego kraju w walce z islamskimi rebeliantami i odzyskaniu kontroli nad terytorium państwa. Kilka dni później Unia Europejska zdecydowała o wysłaniu do Mali wojskowej misji szkoleniowej. W jej skład weszło dwudziestu polskich żołnierzy, ich dowódcą został ppłk Adam Jangrot. Pierwotnie planowano, że Polacy zostaną w Mali do końca roku. Kilka dni temu prezydent Bronisław Komorowski podpisał decyzję przedłużającą misję Polskiego Kontyngentu Wojskowego do 18 maja 2014 roku.


Luty w telegraficznym skrócie
Weszły w życie przepisy dostosowujące polskie przepisy do unijnej „Dyrektywy obronnej” regulującej wewnątrzwspólnotowy handel bronią i sprzętem wojskowym. Ustalono harmonogram dokończenia patrolowca „Ślązak”; do Marynarki Wojennej okręt ma trafić w 2016 roku. Powstało konsorcjum polskich firm zbrojeniowych, które chce zbudować uniwersalną platformę gąsienicową, która może posłużyć jako podwozie zarówno dla nowego czołgu podstawowego, jak i dla bojowego wozu piechoty.


Marzec

Historia uczy nas, że o bezpieczeństwo, także w wymiarze militarnym, Polska musi zadbać sama – Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych.


W Afganistanie doszło do tragicznego zamachu na konwój Polskiego Kontyngentu Wojskowego. W wyniku wybuchu miny pułapki zginął sierż. Paweł Ordyński, a inny żołnierz został ranny. – Pawle, głęboko przeżywamy tragedię, która dotknęła Ciebie i Twoich bliskich. Zapamiętamy Cię jako odważnego żołnierza, prawego człowieka i dobrego syna Polski. Cześć Twojej pamięci – mówił minister obrony Tomasz Siemoniak podczas powitania trumny z ciałem poległego żołnierza.

Ministerstwo Obrony Narodowej zmieniło przepisy regulujące proces kupowania nowego sprzętu i uzbrojenia. – To najważniejsze osiągnięcie pionu, którym kieruję. „Odurzędniczyliśmy”, uprościliśmy i skróciliśmy proces zakupu nowego uzbrojenia – tak o nowych przepisach mówił w wywiadzie dla portalu polska-zbrojna.pl ówczesny wiceminister obrony Waldemar Skrzypczak.


Marzec w telegraficznym skrócie
Redakcja „Polski Zbrojnej” wręczyła swoje nagrodyBuzdygany. Koniec polskiej służby w afgańskiej bazie Vulcan. Po pięciu latach Polacy przekazali ją Afgańczykom. W Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy rozpoczęło działalność Krajowe Centrum Serwisowania Samolotów F-16. Gen. Krzysztof Bondaryk rozpoczął prace nad stworzeniem Narodowego Centrum Kryptologii.


Kwiecień

Nasze doświadczenia z misji zmieniły wojsko. Nie ma dziś dowódcy, który by nie przeszedł przez Irak czy Afganistan, podobnie jak dziesiątki tysięcy żołnierzy, którzy służyli w obydwu misjach i zdobyli na nich nowe doświadczenia – Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.


– Wyślemy ważny sygnał dla wszystkich, że Polska dysponuje własnymi zdolnościami obronnymi, ale również, że jest zdolna do partycypowania w budowie wspólnych rozwiązań, wspólnych systemów dotyczących całego Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział prezydent Bronisław Komorowski na uroczystości podpisania ustawy o finansowaniu budowy polskiej tarczy antyrakietowej. W czerwcu MON zaprosił dostawców uzbrojenia do dialogu technicznego. To pierwszy etap procesu, który ma się zakończyć do 2022 roku.

Bronisław Komorowski powołałgen. broni Mieczysława Gocuła na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a gen. dyw. Marka Tomaszyckiego na dowódcę operacyjnego Sił Zbrojnych. Gen. Gocuł zastąpił gen. Mieczysława Cieniucha, który kilka miesięcy później został ambasadorem w Turcji. Gen. broni Edward Gruszka, ustępujący dowódca operacyjny, został w sierpniu szefem Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.


Kwiecień w telegraficznym skrócie
W Sopocie odbył się szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej. Polski Kontyngent Wojskowy rozpoczął szkolenie malijskich żołnierzy. Jednostka specjalna policji z Ghazni, którą wyszkolili żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, oficjalnie otrzymała nazwę „Afgańskie Tygrysy”. Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła pierwszy w historii traktat regulujący zasady handlu bronią konwencjonalną.

MC

autor zdjęć: arch. GROM, chor. mar. Marcin Purman, kpt. Janusz Błaszczak, Bogusław Politowski, Krzysztof Wojciewski, Krzysztof Wilewski, arch. BBN

dodaj komentarz

komentarze


Potężny atak rakietowy na Ukrainę
 
SOR w Legionowie
Sprawa katyńska à la española
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Na straży wschodniej flanki NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Odstraszanie i obrona
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, część druga
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Ocalały z transportu do Katynia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
Optyka dla żołnierzy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szpej na miarę potrzeb
Święto stołecznego garnizonu
Kolejne FlyEle dla wojska
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Barwy walki
Ramię w ramię z aliantami
NATO on Northern Track
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zbrodnia made in ZSRS
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sandhurst: końcowe odliczanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO