moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zdarzyło się w 2013 roku - część II

Reforma systemu kierowania i dowodzenia wojskiem, przedłużenie licencji na produkcję i serwisowanie Rosomaków oraz atak talibów na bazę w Ghazni to jedne z najważniejszych wydarzeń mijającego roku. Zapraszamy na drugą część naszego przeglądu. Jaki był 2013 rok?


Maj

Służba w mundurze żołnierza Wojska Polskiego jest wyzwaniem i wielkim honorem. To przywilej dostępny dziś dla wybranych. To zaszczyt opierający się na wartościach uniwersalnych, za które wielu naszych kolegów oddało swoje młode, wojskowe życie – gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w latach 2010-2013.


Na kolejne 10 lat została przedłużona licencja na produkcję Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich. Umowa z fińską firmą Patria Land Services Oy przewiduje także, że Polska będzie mogła eksportować KTO, a przez 40 lat WZM będą mogły serwisować, modernizować i konserwować transportery. W październiku MON podpisał kontrakt na dostawę do 2019 roku kolejnych 307 sztuk tych wozów dla polskiej armii.

Rozpoczęła się operacja wycofywania sprzętu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. W maju na pokładzie samochodowca „Asian Breeze” do portu w Gdyni dotarł pierwszy transport Rosomaków. Drugi morski transport przybił do polskiego brzegu w grudniu. Transportery, zanim trafią do swoich macierzystych jednostek, przechodzą niezbędne remonty. Zakończenie misji ISAF i operacja „Powrót do domu” będzie wielkim wyzwaniem dla logistyków z polskiej armii.


Saperzy z Wojskowych Jednostek Odbudowy oddali do użytku pierwszy wybudowany przez siebie most. WJO to specjalne jednostki, których zadaniem jest niesienie pomocy ludności w czasie klęsk żywiołowych. Odpowiednio wyposażone, MON przeznaczył na ten cel 166 mln zł, w razie potrzeby będą zajmować się ewakuacją ludności cywilnej, transportem poszkodowanych, uzdatnianiem wody czy dostarczaniem energii elektrycznej. Po zakończeniu akcji żołnierze z WJO odbudują zniszczone drogi czy mosty.

Maj w telegraficznym skrócie
Dowództwo Wojsk Specjalnych rozpoczęło dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego opublikowało Białą Księgę Bezpieczeństwa Narodowego RP. We Wrocławiu odbyły się uroczystości związane z Dniem Weterana.


Czerwiec

Dalsze cięcia mogą się skończyć zwróceniem się Stanów Zjednoczonych w innym kierunku i pozostawieniem Europy samej sobie. Jeżeli nie przemyślimy naszej polityki, może dojść do sytuacji, że będziemy mieć „NATO dwóch prędkości” – Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.


W wyniku ran odniesionych od wybuchu miny pułapki zmarł starszy chorąży Jan Kiepura. Polscy żołnierze jechali w konwoju razem z amerykańskim zespołem do spraw oczyszczania afgańskich dróg z materiałów niebezpiecznych. – Będziemy mówić Twoim synom, że byłeś bohaterem. Że w najtrudniejszych warunkach pokazałeś, czym jest honor i godność polskiego żołnierza. Panie Chorąży, zginąłeś, służąc Polsce. Cześć Twojej Pamięci! – mówił nad trumną poległego minister obrony Tomasz Siemoniak.

Ruszył program modernizacji Marynarki Wojennej. Do 2026 roku armia chce kupić trzy jednostki podwodne, trzy niszczyciele min (kryptonim Kormoran II), a także trzy okręty patrolowe z funkcją zwalczania min (kryptonim Czapla) i trzy okręty obrony wybrzeża (kryptonim Miecznik). W czerwcu MON zaprosił do rozmów firmy zainteresowane budową okrętów patrolowych i okrętów obrony wybrzeża. Zgłosiło się 15 podmiotów, w tym sześć zagranicznych.


Czerwiec w telegraficznym skrócie
Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy osiągnął techniczną gotowość do działania. W Ghazni rozpoczęto budowę Centrum Zarządzania Kryzysowego – to jeden z projektów Zespołu Odbudowy Prowincji działającego w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie. W bydgoskim Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO przeprowadzono ćwiczenia pod kryptonimem „CWIX 2013”. Wzięło w nich udział kilkuset oficerów z 15 państw Sojuszu i trzech krajów należących do „Partnerstwa dla pokoju”.


Lipiec

Niektórzy wątpią, czy NATO i międzynarodowa koalicja odniesie sukces w Afganistanie. Ja nie należę do tego grona. Obserwując działania amerykańskich i polskich żołnierzy, jestem przekonany, że możemy wygrać i wygramy – gen. Martin E. Dempsey, przewodniczący Kolegium Szefów Połączonych Sztabów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych.


Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zmieniającą system dowodzenia i kierowania wojskiem. 1 stycznia 2014 roku powstaną dwa nowe dowództwa: generalne (będzie odpowiadało za dowodzenie wojskiem w czasie pokoju) oraz operacyjne (przejmie dowodzenie w czasie wojny lub kryzysu). Zmieni się także rola Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który stanie się głównym ciałem doradczym dla ministra obrony i będzie zajmował się planowanie strategicznym. Istniejące obecnie dowództwa poszczególnych rodzajów sił zbrojnych zostaną przekształcone w inspektoraty. Pierwszym w historii Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych został gen. broni pilot Lech Majewski.

Po kilku latach przerwy wojsko wznowiło szkolenia rezerwy. W lipcu pierwsi żołnierze dostali powołania, a od września ruszyły zajęcia w jednostkach. W ciągu 2013 roku przeszkolono ponad 2500 osób na trwających średnio 5 dni ćwiczeniach. Wbrew początkowym obawom, powołani chętnie stawiali się na wezwanie. W następnych latach szkolenie rezerw będzie kontynuowane, a liczba szkolących się żołnierzy rezerwy będzie systematycznie wzrastać.


Lipiec w telegraficznym skrócie
Weimarska Grupa Bojowa pod dowództwem gen. bryg. Rajmunda T. Andrzejczaka zakończyła półroczny dyżur w Unii Europejskiej. Okazało się, że z powodu kryzysu finansowego Ministerstwo Obrony Narodowej będzie musiało zwrócić do budżetu państwa około 3 mld zł. Gwiazdor NBA Marcin Gortat i jego przyjaciele rozegrali w Gdańsku charytatywny mecz koszykówki z reprezentacją Wojska Polskiego. Żołnierze wzięli rewanż za ubiegłoroczną porażkę – wygrali 75:73.


Sierpień

Życzę Wam także, aby Wasze rodziny, które na co dzień odczuwają to, że żołnierska służba to nie praca na 8 godzin, ale ciągła rozłąka i wyjazdy, wspierały Was i aby rozumiały to, że postanowiliście poświęcić ojczyźnie to, co najcenniejsze – swoje życie i karierę zawodową – Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.


W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie zmarł starszy kapral Łukasz Sroczyński. W grudniu 2012 roku żołnierz został ciężko ranny podczas ataku na polski patrol w Afganistanie. Od tamtej pory był pacjentem Wojskowego Instytutu Medycznego. Mimo starań lekarzy, nigdy nie odzyskał przytomności. Pozostawił żonę i córkę. Miał 32 lata. Na co dzień służył w 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie.

Starszy chorąży sztabowy Mirosław Łucki zginął a dwóch innych polskich żołnierzy zostało rannych w wyniku wybuchu miny pułapki w Afganistanie. Polscy komandosi z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca wspierali akcję afgańskich antyterrorystów. – Każda taka tragedia dotyka nas w sposób szczególny dlatego, że wytwarza pustkę, której w rodzinie żołnierskiej zastąpić nie można – mówił Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej podczas powitania poległego żołnierza.


Talibowie przeprowadzili atak na bazę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Ghazni. Grupa terrorystów za pomocą wyładowanej materiałami wybuchowymi ciężarówki wysadziła mur i próbowała wedrzeć się do bazy. Żołnierze odparli szturm. W walce rannych zostało dziesięciu żołnierzy. Kilka dni później jeden z nich zmarł w szpitalu w Ramstein (na prośbę rodziny nie podajemy jego danych). W czasie akcji, ratując życie polskiego kolegi, zginął także amerykański żołnierz – sierżant sztabowy Michael H. Ollis.

Sierpień w telegraficznym skrócie
Na zboczu góry Hood w Stanach Zjednoczonych odnaleziono ciało chor. Sebastiana Kinasiewicza, który zaginął w trakcie wyprawy wspinaczkowej. Żołnierz z Jednostki Wojskowej NIL przebywał w USA na szkoleniu w firmie zajmującej się tworzeniem systemów dla dronów. Prezydent Bronisław Komorowski na wniosek ministra obrony narodowej awansował ośmiu oficerów do stopnia generalskiego, a jednego mianował na stopień admirała. Po raz pierwszy w historii do Polski przypłynęły okręty Morskich Sił Samoobrony Japonii.

MC

autor zdjęć: arch. MON, kpt. Grzegorz Jamroży, st. chor. Grzegorz Litwin, Marian Kluczyński, Seweryn Sołtys, Krzysztof Wilewski, Monika Krasińska, arch. JWK z Lublińca,

dodaj komentarz

komentarze


Święto wojskowego sportu
 
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część druga
Optyka dla żołnierzy
Ocalały z transportu do Katynia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szarża „Dragona”
Ramię w ramię z aliantami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, epilog
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Rakiety dla Jastrzębi
Szpej na miarę potrzeb
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zbrodnia made in ZSRS
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sprawa katyńska à la española
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strażacy ruszają do akcji
Barwy walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jeśli nie Jastrząb, to…
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Ogień w podziemiu
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kurs z dzwonem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Odstraszanie i obrona
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO