Reforma systemu kierowania i dowodzenia wojskiem, przedłużenie licencji na produkcję i serwisowanie Rosomaków oraz atak talibów na bazę w Ghazni to jedne z najważniejszych wydarzeń mijającego roku. Zapraszamy na drugą część naszego przeglądu. Jaki był 2013 rok?
Maj
Służba w mundurze żołnierza Wojska Polskiego jest wyzwaniem i wielkim honorem. To przywilej dostępny dziś dla wybranych. To zaszczyt opierający się na wartościach uniwersalnych, za które wielu naszych kolegów oddało swoje młode, wojskowe życie – gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w latach 2010-2013.
Na kolejne 10 lat została przedłużona licencja na produkcję Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich. Umowa z fińską firmą Patria Land Services Oy przewiduje także, że Polska będzie mogła eksportować KTO, a przez 40 lat WZM będą mogły serwisować, modernizować i konserwować transportery. W październiku MON podpisał kontrakt na dostawę do 2019 roku kolejnych 307 sztuk tych wozów dla polskiej armii.
Rozpoczęła się operacja wycofywania sprzętu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. W maju na pokładzie samochodowca „Asian Breeze” do portu w Gdyni dotarł pierwszy transport Rosomaków. Drugi morski transport przybił do polskiego brzegu w grudniu. Transportery, zanim trafią do swoich macierzystych jednostek, przechodzą niezbędne remonty. Zakończenie misji ISAF i operacja „Powrót do domu” będzie wielkim wyzwaniem dla logistyków z polskiej armii.
Saperzy z Wojskowych Jednostek Odbudowy oddali do użytku pierwszy wybudowany przez siebie most. WJO to specjalne jednostki, których zadaniem jest niesienie pomocy ludności w czasie klęsk żywiołowych. Odpowiednio wyposażone, MON przeznaczył na ten cel 166 mln zł, w razie potrzeby będą zajmować się ewakuacją ludności cywilnej, transportem poszkodowanych, uzdatnianiem wody czy dostarczaniem energii elektrycznej. Po zakończeniu akcji żołnierze z WJO odbudują zniszczone drogi czy mosty.
Maj w telegraficznym skrócie
Dowództwo Wojsk Specjalnych rozpoczęło dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego opublikowało Białą Księgę Bezpieczeństwa Narodowego RP. We Wrocławiu odbyły się uroczystości związane z Dniem Weterana.
Czerwiec
Dalsze cięcia mogą się skończyć zwróceniem się Stanów Zjednoczonych w innym kierunku i pozostawieniem Europy samej sobie. Jeżeli nie przemyślimy naszej polityki, może dojść do sytuacji, że będziemy mieć „NATO dwóch prędkości” – Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.
W wyniku ran odniesionych od wybuchu miny pułapki zmarł starszy chorąży Jan Kiepura. Polscy żołnierze jechali w konwoju razem z amerykańskim zespołem do spraw oczyszczania afgańskich dróg z materiałów niebezpiecznych. – Będziemy mówić Twoim synom, że byłeś bohaterem. Że w najtrudniejszych warunkach pokazałeś, czym jest honor i godność polskiego żołnierza. Panie Chorąży, zginąłeś, służąc Polsce. Cześć Twojej Pamięci! – mówił nad trumną poległego minister obrony Tomasz Siemoniak.
Ruszył program modernizacji Marynarki Wojennej. Do 2026 roku armia chce kupić trzy jednostki podwodne, trzy niszczyciele min (kryptonim Kormoran II), a także trzy okręty patrolowe z funkcją zwalczania min (kryptonim Czapla) i trzy okręty obrony wybrzeża (kryptonim Miecznik). W czerwcu MON zaprosił do rozmów firmy zainteresowane budową okrętów patrolowych i okrętów obrony wybrzeża. Zgłosiło się 15 podmiotów, w tym sześć zagranicznych.
Czerwiec w telegraficznym skrócie
Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy osiągnął techniczną gotowość do działania. W Ghazni rozpoczęto budowę Centrum Zarządzania Kryzysowego – to jeden z projektów Zespołu Odbudowy Prowincji działającego w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie. W bydgoskim Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO przeprowadzono ćwiczenia pod kryptonimem „CWIX 2013”. Wzięło w nich udział kilkuset oficerów z 15 państw Sojuszu i trzech krajów należących do „Partnerstwa dla pokoju”.
Lipiec
Niektórzy wątpią, czy NATO i międzynarodowa koalicja odniesie sukces w Afganistanie. Ja nie należę do tego grona. Obserwując działania amerykańskich i polskich żołnierzy, jestem przekonany, że możemy wygrać i wygramy – gen. Martin E. Dempsey, przewodniczący Kolegium Szefów Połączonych Sztabów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych.
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zmieniającą system dowodzenia i kierowania wojskiem. 1 stycznia 2014 roku powstaną dwa nowe dowództwa: generalne (będzie odpowiadało za dowodzenie wojskiem w czasie pokoju) oraz operacyjne (przejmie dowodzenie w czasie wojny lub kryzysu). Zmieni się także rola Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który stanie się głównym ciałem doradczym dla ministra obrony i będzie zajmował się planowanie strategicznym. Istniejące obecnie dowództwa poszczególnych rodzajów sił zbrojnych zostaną przekształcone w inspektoraty. Pierwszym w historii Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych został gen. broni pilot Lech Majewski.
Po kilku latach przerwy wojsko wznowiło szkolenia rezerwy. W lipcu pierwsi żołnierze dostali powołania, a od września ruszyły zajęcia w jednostkach. W ciągu 2013 roku przeszkolono ponad 2500 osób na trwających średnio 5 dni ćwiczeniach. Wbrew początkowym obawom, powołani chętnie stawiali się na wezwanie. W następnych latach szkolenie rezerw będzie kontynuowane, a liczba szkolących się żołnierzy rezerwy będzie systematycznie wzrastać.
Lipiec w telegraficznym skrócie
Weimarska Grupa Bojowa pod dowództwem gen. bryg. Rajmunda T. Andrzejczaka zakończyła półroczny dyżur w Unii Europejskiej. Okazało się, że z powodu kryzysu finansowego Ministerstwo Obrony Narodowej będzie musiało zwrócić do budżetu państwa około 3 mld zł. Gwiazdor NBA Marcin Gortat i jego przyjaciele rozegrali w Gdańsku charytatywny mecz koszykówki z reprezentacją Wojska Polskiego. Żołnierze wzięli rewanż za ubiegłoroczną porażkę – wygrali 75:73.
Sierpień
Życzę Wam także, aby Wasze rodziny, które na co dzień odczuwają to, że żołnierska służba to nie praca na 8 godzin, ale ciągła rozłąka i wyjazdy, wspierały Was i aby rozumiały to, że postanowiliście poświęcić ojczyźnie to, co najcenniejsze – swoje życie i karierę zawodową – Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.
W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie zmarł starszy kapral Łukasz Sroczyński. W grudniu 2012 roku żołnierz został ciężko ranny podczas ataku na polski patrol w Afganistanie. Od tamtej pory był pacjentem Wojskowego Instytutu Medycznego. Mimo starań lekarzy, nigdy nie odzyskał przytomności. Pozostawił żonę i córkę. Miał 32 lata. Na co dzień służył w 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie.
Starszy chorąży sztabowy Mirosław Łucki zginął a dwóch innych polskich żołnierzy zostało rannych w wyniku wybuchu miny pułapki w Afganistanie. Polscy komandosi z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca wspierali akcję afgańskich antyterrorystów. – Każda taka tragedia dotyka nas w sposób szczególny dlatego, że wytwarza pustkę, której w rodzinie żołnierskiej zastąpić nie można – mówił Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej podczas powitania poległego żołnierza.
Talibowie przeprowadzili atak na bazę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Ghazni. Grupa terrorystów za pomocą wyładowanej materiałami wybuchowymi ciężarówki wysadziła mur i próbowała wedrzeć się do bazy. Żołnierze odparli szturm. W walce rannych zostało dziesięciu żołnierzy. Kilka dni później jeden z nich zmarł w szpitalu w Ramstein (na prośbę rodziny nie podajemy jego danych). W czasie akcji, ratując życie polskiego kolegi, zginął także amerykański żołnierz – sierżant sztabowy Michael H. Ollis.
Sierpień w telegraficznym skrócie
Na zboczu góry Hood w Stanach Zjednoczonych odnaleziono ciało chor. Sebastiana Kinasiewicza, który zaginął w trakcie wyprawy wspinaczkowej. Żołnierz z Jednostki Wojskowej NIL przebywał w USA na szkoleniu w firmie zajmującej się tworzeniem systemów dla dronów. Prezydent Bronisław Komorowski na wniosek ministra obrony narodowej awansował ośmiu oficerów do stopnia generalskiego, a jednego mianował na stopień admirała. Po raz pierwszy w historii do Polski przypłynęły okręty Morskich Sił Samoobrony Japonii.
autor zdjęć: arch. MON, kpt. Grzegorz Jamroży, st. chor. Grzegorz Litwin, Marian Kluczyński, Seweryn Sołtys, Krzysztof Wilewski, Monika Krasińska, arch. JWK z Lublińca,
komentarze