moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

To jest ustawa dla wszystkich żołnierzy

Zmiana zasad opiniowania, kadencja bez ograniczeń i awans bez potrzeby zmiany stanowiska – to niektóre z ponad 70 zmian w nowelizacji ustawy o służbie wojskowej, która dziś wchodzi w życie. Nowe rozwiązania mają zmobilizować żołnierzy do rozwoju i zatrzymać w służbie najlepszych. Niebawem do ustawy wydanych zostanie 27 szczegółowych rozporządzeń.

Ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych to najważniejszy dokument regulujący zasady ich pracy. Dotyczy m.in. trybu przyjmowania do służby, przebiegu kariery zawodowej, zasad odejść z armii, a także uprawnienia i obowiązki. Dzisiaj zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa pragmatyczna. – To ważny dzień dla wielu wojskowych. Na nowe, bardziej korzystne przepisy czekali dwa lata – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Zmiany mają przede wszystkim uelastycznić politykę kadrową w armii. Dlatego jedna z poprawek mówi o tym, że żołnierze mogą awansować bez zmiany stanowiska. Ustawa znosi też liczbę kadencji w korpusie podoficerskim. W przypadku oficerów wprowadzono możliwość powtarzania kadencji (za wyjątkiem oficerów mianowanych przez prezydenta, którzy będą mogli ją powtarzać dwukrotnie). Nowe są też zasady opiniowania służbowego.

– Większość zmian jest dla nas korzystna. Wiem, że szeregowi i podoficerowie cieszą się np. z nowych zasad przyznawania dodatku motywacyjnego – mówi kpt. Zbigniew Gierczak, oficer prasowy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

Płk Babuśka podkreśla, że to właśnie żołnierze niżsi rangą najbardziej odczują zmianę przepisów. – Stworzono im warunki, aby mogli służyć dłużej. Pozwoli to na ustabilizowanie służby i zatrzymanie w wojsku najlepszych specjalistów – ocenia pułkownik. 

Choć ustawa obowiązuje od dziś, to konieczne jest jeszcze wydanie do niej odpowiednich rozporządzeń. – Będzie ich w sumie 27. W szczegółach określą one wszystkie nowo wprowadzone zmiany – dodaje przewodniczący Konwentu.

Przygotowaniem aktów wykonawczych zajmuje się Departament Kadr MON.

Najważniejsze zmiany w ustawie pragmatycznej

– Zniesienie liczby kadencji w korpusie podoficerskim oraz wprowadzenie możliwości powtarzania kadencji w przypadku oficerów (z wyjątkiem tych, których mianuje prezydent: szefa Sztabu Generalnego WP, dowódców generalnego oraz operacyjnego rodzajów sił zbrojnych. Będą oni mogli służyć na jednym stanowisku maksymalnie dwie kadencje).

– Umożliwienie awansu bez konieczności zmiany stanowiska. Dzięki temu żołnierz będzie mógł zdobyć większe doświadczenie.

– Możliwość wyznaczenia żołnierza na niższe stanowisko etatowe w sytuacji, gdy zajmowane przez niego ulega likwidacji. Możliwe to jest także wtedy, gdy żołnierz zostaje przeniesiony do rezerwy kadrowej i czeka na etat zgodny z jego stopniem wojskowym. W obu przypadkach warunkiem przeniesienia jest zgoda żołnierza.

– Wprowadzenie trzech grup w korpusie podoficerskim. Od dziś dzieli się on na: podoficerów młodszych (kapral, starszy kapral i plutonowy), podoficerów (sierżant, starszy sierżant i młodszy chorąży) oraz podoficerów starszych (chorąży, starszy chorąży i starszy chorąży sztabowy).

– Podniesienie poprzeczki wykształcenia dla oficerów. Warunkiem dołączenia do najwyższego korpusu są ukończone studia magisterskie.

– Zmiana zasad opiniowania służbowego. Teraz żołnierz będzie podlegał ocenie przez przełożonego raz na rok. W skali ocen pojawiła się dodatkowa ocena – wzorowy.

– Wprowadzenie wymogu, zgodnie z którym kontrakt można przedłużyć jedynie z tym żołnierzem, który z oceny ogólnej uzyska stopień co najmniej dobry.

– Umożliwienie przeniesienia do rezerwy kadrowej wyróżniających się wojskowych kontraktowych, dla których w danym momencie nie ma wolnego stanowiska. Takie rozwiązanie da więcej czasu na znalezienie dla niego etatu.

– Zniesienie dwóch przepisów dających podstawę do zwolnienia żołnierza ze służby: niezłożenie oświadczenia majątkowego w terminie i ocena niedostateczna z egzaminów sprawnościowych. Ta ostatnia będzie jednak obniżać ocenę ogólną z opiniowania żołnierza.

– Rozwiązanie kwestii nieistniejących stopni wojskowych. Zgodnie z nowym prawem starszy plutonowy zostanie awansowany na stopień sierżanta, sierżant sztabowy i starszy sierżant sztabowy otrzymają stopień młodszego chorążego, młodszy chorąży sztabowy i chorąży sztabowy zostaną starszymi chorążymi sztabowymi. Przepis ten dotyczy kilkunastu tysięcy żołnierzy służby czynnej oraz rezerwy.

– Wprowadzenie możliwości awansowania przez ministra obrony narodowej tych żołnierzy, którzy z narażeniem życia i zdrowia dokonali czynów bohaterskich. 

PG

autor zdjęć: Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Święto stołecznego garnizonu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, epilog
Strażacy ruszają do akcji
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Zachować właściwą kolejność działań
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO on Northern Track
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Odstraszanie i obrona
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mundury w linii... produkcyjnej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Charge of Dragon
Ramię w ramię z aliantami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szarża „Dragona”
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Głos z katyńskich mogił
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
V Korpus z nowym dowódcą
Kolejne FlyEle dla wojska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Barwy walki
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ocalały z transportu do Katynia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Front przy biurku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rakiety dla Jastrzębi
NATO na północnym szlaku
Zbrodnia made in ZSRS
Na straży wschodniej flanki NATO
Sprawa katyńska à la española
Optyka dla żołnierzy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO