Wycofanie polskich żołnierzy z Afganistanu, modernizacja techniczna armii oraz podnoszenie zdolności bojowych Sił Zbrojnych – to najważniejsze zadania, jakie czekają w tym roku Ministerstwo Obrony Narodowej. Mówił o nich dziś szef resortu Tomasz Siemoniak na konferencji w kancelarii premiera.
– Zdecydowanie najważniejszym zadaniem, jakie nas czeka w tym roku, jest bezpieczne wycofanie polskich żołnierzy oraz sprzętu z Afganistanu – podkreślił minister. Szef MON ujawnił także, że Polska jest gotowa przyspieszyć proces wycofywania wojska z Afganistanu. – Do końca maja nasz kontyngent zostanie zredukowany do 500 żołnierzy. Do tego czasu zostanie też wysłany do kraju ciężki sprzęt wojskowy, taki jak kołowe transportery opancerzone czy śmigłowce – dodał Siemoniak. W maju baza w Ghazni zostanie przekazana Afgańczykom, a nasi żołnierze przeniosą się do bazy Bagram. Sprzęt wojskowy wróci do kraju przez Pakistan.
Do najważniejszych zadań na ten rok minister Siemoniak zaliczył także kwestie związane z modernizacją polskiego wojska. Szczególny nacisk ma być położony na budowę systemu obrony powietrznej. Szef MON poinformował, że do dialogu technicznego na dostawę elementów systemu dopuszczono pięciu partnerów: francuską firmę Thales, amerykańsko-niemiecko-włoskie konsorcjum MEADS, amerykański koncern Raytheon, rząd Izraela oraz europejski koncern rakietowy MBDA z Polskim Holdingiem Obronnym.
Resort obrony chce, by proces modernizacji technicznej armii stał się impulsem dla polskiej gospodarki. Tomasz Siemoniak oraz wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zapewniali, że będą prowadzić negocjacje w tej sprawie z potencjalnymi dostawcami sprzętu. – Zależy nam na tym, by miliardy przeznaczone na unowocześnienie armii chociaż w części wróciły do polskiego przemysłu – tłumaczył minister Siemoniak. – Liczymy też, że zwycięzcy przetargów przekażą nam know-how oraz będą współpracować z polskimi ośrodkami naukowymi.
MON i resort gospodarki chcą też, by polskie zakłady przemysłu obronnego skonsolidowały się, bo tylko w ten sposób będą mogły konkurować na europejskim rynku. Wicepremier Janusz Piechociński mówił, że Ministerstwo Gospodarki szuka nowych rynków zbytu dla produktów polskiego przemysłu obronnego. Dodał, że rząd będzie dbał o silną pozycję rynkową nie tylko państwowych zakładów zbrojeniowych, ale także prywatnych. Zapowiedział też przekazanie spraw związanych z offsetem za zagraniczne zakupy obronne z Ministerstwa Gospodarki do MON.
Szef MON liczy, że w tym roku zostanie uchwalona reforma szkolnictwa wojskowego oraz nowelizacja ustawy o Narodowych Siłach Rezerwowych. – Chcemy, aby służba w NSR była bardziej atrakcyjna, dlatego opracowaliśmy nowy system dodatków motywacyjnych dla żołnierzy NSR, uprościliśmy też procedury, jakie obowiązują pracodawców zatrudniających rezerwistów. Projekt tych zmian trafił już pod obrady Sejmu – dodawał Czesław Mroczek, wiceminister obrony.
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/DPI MON
komentarze