moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pieniądze na urlopy dla żołnierzy

Każdemu żołnierzowi, niezależnie od rodzaju urlopu, z jakiego będzie chciał skorzystać, będzie przysługiwała gratyfikacja urlopowa. Wniosek o jej wypłatę wojskowy będzie musiał złożyć nie wcześniej niż na 30 dni przed rozpoczęciem urlopu i nie później niż dwa tygodnie po jego zakończeniu. Przygotowany przez MON projekt zmian w przepisach trafił do uzgodnień międzyresortowych.


Mundurowi bez względu na dochody w rodzinie co roku otrzymują z budżetu MON dodatkowe pieniądze z tytułu urlopu wypoczynkowego. Wysokość gratyfikacji zawsze wynosi 35 procent najniższego wynagrodzenia zasadniczego żołnierza zawodowego, obowiązującego 1 stycznia danego roku kalendarzowego. W związku z tym, że tegoroczne pensje pozostają bez zmian, nie zmieni się także kwota, którą otrzymają żołnierze w związku z planowanym urlopem. Każdemu wojsko wypłaci 875 zł na osobę w rodzinie. W praktyce żołnierz, który ma żonę i dziecko, dostanie ponad 2 tysiące 600 złotych brutto.

MON planuje jednak zmiany dotyczące wypłat. – Gratyfikacja przysługuje żołnierzowi w przypadku co najmniej pięciodniowego urlopu wypoczynkowego. Były problemy, jak interpretować np. urlopy wychowawcze czy rodzicielskie. Projektowane zmiany mają poszerzyć katalog „dni wolnych”, za które żołnierzowi przysługiwałaby gratyfikacja – tłumaczy płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

W odniesieniu do aktualnego stanu prawnego przewidziano, że wniosek o wypłatę gratyfikacji żołnierz będzie mógł złożyć bez względu na tytuł planowanej przerwy w służbie. Oznacza to, że pieniądze dostaną ci, którzy wybierają się nie tylko na urlop wypoczynkowy, ale także np. dodatkowy urlop wypoczynkowy, macierzyński, rodzicielski czy wychowawczy.

Do planowanych zmian przygotowanych przez MON swoje uwagi na etapie uzgodnień międzyresortowych zgłosiło Ministerstwo Finansów. – Mając na uwadze aktualny stan prawny oraz fakt, iż w odniesieniu do innych służb mundurowych analogiczne świadczenie pieniężne określone jako „dopłata do wypoczynku” jest ściśle związane z nabytym w danym roku prawem do urlopu wypoczynkowego, proponuję pozostawienie dotychczasowego rozwiązania w tym zakresie – napisała Hanna Majszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Jak tłumaczy pułkownik Babuśka, zmiana, którą zaproponowało MON, w żaden sposób nie zwiększy ponoszonych z tego tytułu przez budżet kosztów. – Każdy żołnierz otrzymuje taką gratyfikację tylko raz w roku. Nawet jeśli nie korzysta z urlopu w danym roku kalendarzowym, pieniądze i tak zostaną mu wypłacone – mówi przewodniczący konwentu.

Inne zmiany zaproponowane przez MON mają usprawnić wypłatę pieniędzy dla żołnierzy. By uniknąć składania wniosków ze znacznym wyprzedzeniem, resort zaproponował, by wniosek o gratyfikację urlopową żołnierz składał nie wcześniej niż na 30 dni przed rozpoczęciem urlopu i nie później niż 14 dni po jego zakończeniu.

Gratyfikacja będzie, jak dotąd, wypłacana na wniosek żołnierza w ciągu dwóch tygodni od złożenia dokumentów. Ci, którzy wniosku nie złożą, pieniądze otrzymają do końca stycznia roku następnego.

Zmiany przewidują także, aby żołnierzom zwalnianym ze służby zawodowej gratyfikacja była wypłacana razem z odprawą. Ma to pozwolić na zachowanie jednolitości terminu wypłat wszystkich należności z tytułu zwolnienia.

PG

autor zdjęć: www.dwwam.pl

dodaj komentarz

komentarze

~hye
1402868760
Do ,,jakiś,, A na poligony po miesiąc czasu jeździsz i śpisz pod mokrymi kocami i namiotami ?? 870zł - podatek cymbale. Idź do wojska jak Ci sie coś podoba !!
83-D5-D1-FD
~jakiś
1389913020
Ja też chcę na każdego członka rodziny 875 zł. W końcu to ja na takich wojskowych pracuję a dostaję tylko 700zł na rodzinę 4 osobową.
0D-F2-4B-22
~scooby
1389880860
Praca z bronią to stres. Należą się częstsze urlopy i więcej dni wolnego w roku.
DB-A6-73-01

Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
 
V-2 leci do aliantów
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Kontyngent do zmiany
Nowe książeczki wojskowe
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Misja, która zmieniła polską armię
Żołnierze bez testów z WF-u
Abrams – czołg z najwyższej półki
Wilki znów na Mazurach
Kurs na dyplomację
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Nagroda nie tylko od dowódcy
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Course on Diplomacy
Co ze sprawdzianem z WF?
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Psy (w) WOT
Lufy prosto z Huty
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Plany WB Group
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Szczyt NATO już w poniedziałek
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Wisła i Narew w Sejmie
Afganistan: powrót do domu
Podwodne centrum przyszłości
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Klauzula: ściśle tajne
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Afganistan. Czas wracać do domu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Kat warszawskiego getta przed sądem
Sukcesy żołnierzy na AFN
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Combining Two Worlds
Stalowy człowiek
Grot – rozwojowa konstrukcja
Desantowanie z transportowego giganta
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polak najlepszym podoficerem NATO
Ankona – bitwa po polsku
Wiosłują dla Emily
„Zginęli, bo byli Polakami”
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Rusza PKW Islandia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO