moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Chory żołnierz dostanie mniej

Już nie 100 procent wynagrodzenia, a tylko 80 procent dostaną żołnierze przebywający na zwolnieniu lekarskim. Pełna stawka zostanie utrzymana, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby. Sejm przyjął w piątek ustawę zrównującą zasady wypłacania chorobowego w służbach mundurowych z system obowiązującym pracowników cywilnych.


Dotychczas pracownicy służb mundurowych, a więc m.in. żołnierze, policjanci, strażacy czy straż graniczna, mieli prawo do pełnego wynagrodzenia za czas choroby. Ta zasada budziła kontrowersje, ponieważ przedstawiciele innych zawodów od dawna otrzymywali jedynie 80 procent wynagrodzenia. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, któremu podlega większość mundurowych, podejrzewało, że taki system sprzyja braniu „lewych” zwolnień. Dlatego resort opracował projekt ustawy zrównujący system mundurowy z powszechnym. Latem ubiegłego roku odbyło się wysłuchanie publiczne. Przedstawiciele środowisk wojskowych przekonywali, że problem nadużywania zwolnień nie dotyczy armii i domagali się pozostawienia 100 proc. chorobowego. Ale nie przekonali MSW. Nie wsparło ich też Ministerstwo Obrony Narodowej.

W piątek posłowie przyjęli ustawę zmniejszającą o 20 proc. chorobowe dla mundurowych. Za było 271 posłów, przeciw 173. Co jeszcze znalazło się w nowych przepisach? Prawidłowość wystawienia zwolnień żołnierzy i funkcjonariuszy będzie sprawdzana przez lekarzy orzeczników ZUS. Możliwa będzie też kontrola, czy żołnierz na L4 rzeczywiście choruje. MON będzie miał obowiązek sporządzenia sprawozdania po roku obowiązywania ustawy.

Zaoszczędzone pieniądze mają trafić w formie nagród do tych mundurowych, którzy będą wykonywać obowiązki chorych kolegów.

Jednocześnie posłowie poparli i rozszerzyli katalog urlopów i zwolnień, za które funkcjonariusze i żołnierze dostają wynagrodzenie. Pełne wynagrodzenie będzie przysługiwało, gdy choroba będzie wynikiem np. wypadku podczas służby, w drodze do i z miejsca pełnienia służby, choroby zawodowej, choroby w czasie ciąży, sytuacji poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów.

Zmieniona ustawa ma przeciwników, gównie wśród samych zainteresowanych. Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych zapowiedziała, że zaskarży ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. W odpowiedzi na ten projekt, Federacja chce przygotować obywatelski projekt ustawy zakładającej wprowadzenie płatnych nadgodzin oraz ekwiwalentu za służbę pełnioną w nocy i dni ustawowo wolne od pracy.

JT

dodaj komentarz

komentarze

~rezerwista
1402173180
Slluzby mundurowe pod calkowita kontrola ZUS, mam nadzieje, ze pracujacym emerytom mundurowym beda rewalyzowane emerytury na takich samych zasadach jak w cywilu, przelrczanie latt przepracowanych po przrjsciu na emeryture! Do dnia dzisiejszego to pantwo kradnie te pieniadze, skladki ZUS .Widze, ze w naszym kraju panuje Demokracja, polska demokracja. Zatem pytam, czy chorowity euruposel lub polski posel nieuczestniczacpy w psiedzeniach, lub unikajacy albo chorujacybedzie mial rowniez obnizona gaze? To co sie dzieje to szukanie pieniedzy, a moze by pomyslec o likwidacji Senatu i zmniejszeniu ilosci poslow w Sejmie? Ministerstwa zwiekszaja ilosc wiceministrow, a prostym ludziom zabiera sie wszystko. Chyba czs najwyzszy na rozliczenie bezkarnych. Za rok wybory.
62-CB-15-45
~johny
1398265140
a kto komu broni iśc do wojska tak to wszystcy rękoma i nogami się bronili od armi a teraz to niby mamy za dobrze'ciekawe kto z was cywili ma prace po 24 na dobe 'komu z was każą zdawac egzamin z wf co rok kto z was jezdzi na poligony po 3-4 tyg bez względu na pogode kto wam każe jezfzić na misie i ryzykować życie i zdrowie pewnie żonki was by nie pusciły a ciekaw jestem co zrobicie jak by wojna wybuchła 'pietwsi byście uciekali za granice a my albo na front albo pod sąd więc nie płaczcie że mamy za dobrzr skoto od tego wszystkiego uciekaliście
46-B4-67-C6
~zona
1392969300
A ja znam takiego ktory nigdy nie był bez potrzeby. Chyba juz musiał 40stopni temp mieć... A teraz nawet wtedy nie pójdzie. Bo go na to nie stać aby stracić kilkaset złotych...
ED-1D-3E-2D
~Adi
1391109360
Prawda jest niestety taka, że wojska nie da się wytłumaczyć. To jest jak z Rosją, to stan umysłu.Dla tych którzy nigdy nie byli w wojsku i nie wiedzą jak wygląda poligon np. w wojskach zmechanizowanych (a jest miło) ta ustawa jest jak najbardziej sprawiedliwa. Problem polega na tym, że praca w wojsku różni się od wszystkich. Marian na budowie przy -5 robi swoje i po ok.10 godz idzie spijać browa. Natomiast szer.Kazik marznie od 6-23 na strzelnicy, idzie spać o 0:00 i wstaje o 4 pobrać broń jedząc zimne w polu. Ale to nie jest ważne. Różnica pomiędzy Marianem a Kazikiem jest taka że nie dostanie pięciu trzydziestych za nieogolenie się, nie musi zdawać psychotestów i wf (co roku).Na każde święta jest w domu, a Kazik 4 rok wali służbę w wigilię. Marian był karany i o woju może zapomnieć.To takie przykłady jednakże tak oni są żołnierzami i mają być skurczybykami ze stali bo my nie potrafimy. Jednak to tylko ludzie, a na poligonach zdarzają się wypadki właśnie z osłabienia. Jeżeli zabiorą żołnierzom więcej przywilejów to kto będzie tam chciał pracować (szeregowi to trzon a i tak emerytury nie będą mieli). Gdy zatrze się granica pomiędzy cywilem a wojem to po co tam siedzieć, a uwierzcie mi wojo nie jest fajne, bynajmniej polskie. Idzie do zmechu i sami zobaczcie. Niech mają te 100proc.
21-26-CA-33
~hiob
1390683120
niestety państwo o nas nie dba i dbać nie będzie o ile my w czasie pokoju mamy mały wpływ na losy państwa o tyle ciekawi mnie jak do tego podejdą inne służby np. policjanci jak jeden dostanie w mordkę na służbie to z limem do pracy nie może iść więc zwykle parę dni L - 4 brał a teraz?, moim zdaniem odbije się to bezpośrednio na bezpieczeństwie obywateli i efektach pracy funkcjonariuszy, bo skoro 80 % za zwolnienia to i z siebie można dać maks 80 % i tak to będzie wyglądać, dziś już nikt nie szanuje mundury, stąd ta ustawa a co do lewych zwolnień to i tak nie będzie problemu jeśli chodzi o te 100% wystarczy się wywrócić w drodze do pracy lekarz poświadczy i po sprawie jak będą chcieli to i tak będą mieli ci co ściemniają zawsze wyjdą z tego ogromną ręką a stracą ci co będą tego naprawdę potrzebować .... jeszcze sytuacja mnie ciekawi jak to będzie z ludźmi którzy będą szli na opiekę nad chorym dzieckiem czy żoną ? jak to będzie wyglądało ? nie mogę nigdzie znaleźć tekstu jednolitego tej ustawy to by wiele wyjaśniło...... Nic dodać nic ująć po prostu za granicę wyjedzie jeszcze więcej osób bo jak narazie wprowadzane są ustawy wciąż przeciw obywatelom, a nie dla obywateli jak by na siłę rząd chciał spustoszyć kraj z wykwalifikowanej siły roboczej w sile wieku.... to jest kwestia czasu jak w tym kraju miasta zaczną umierać zobaczcie co się stało w przeciągu 8 lat a co będzie za kolejne 8 ? wystarczy trochę pojeździć po Polsce by zrozumieć w jak wielkim problemie polska się znajduje ale jak ludzie nie wychodzą po za swoje domy i słuchają tylko modyfikowanych informacji to nie zdają sobie sprawy... Pozdrawiam i życzę wszelkich sukcesów ;)
CD-25-3E-AA
~adam
1390661640
Najpierw nasz rząd wprowadził pracę do 12 lat. na kontrakcie aby czasem emerytury nie wypracować,polikwidowali szkoły podoficerskie!!!!!!!, ba nawet teraz żeby się tam dostać to trzeba najpierw zdać egzaminy wewnętrzne w jednostce takie jak na koniec szkółki po 6 miesiącach !!!,opiniowanie na ocenę 5 wf 5 i jak to już się przejdzie to trzeba mieć jeszcze dużo szczęścia,żeby wybrali twoje nazwisko! - przestały działać ''izby chorych'' bo leczenie nam w wojsku się nie należy to leczymy się za swoje na mieście żeby było szybciej, i to oczywiście prywatnie bo wiadomo jakie są kolejki do specjalistów, to jeszcze jest zle!? A na koniec jeszcze cię zwolnią!!! bo chorujesz!!! A na czym polega nasza służba: na wysiłku fizycznym,psychicznym,oraz zajęciach przeprowadzanych w ''polu'' więc jak tu nie chorować?!!!! Podsumowując, państwo mnie zatrudni jak jestem: młody, w pełni dyspozycyjny,zdrowy,i kawaler.wyszkoli mnie na specjalistę wojskowego,a jak tylko coś w się zmieni z tych kryteriów to cię zwolni,bo tak jest najprościej. A taki były żołnierz po 12 latach nienagannej służby zostaje na bruku z rodziną problemami kredytami,z 40 na karku,bez doświadczenia zawodowego,ma się odnalezć na rynku pracy!!!!!! kpina!!!!
20-17-11-AD
~kriS
1390652760
Tak oto dba o nas rząd !!! Podziękujmy PO !!! To nic że się poświęcamy dla kraju i Ojczyzny , to nic ze siedzimy w polu w lesie o każdej porze roku bezwzględny na wszytko i zostawiamy rodziny na długie tygodnie dla Naszego Kraju !!! Najlepiej wszytko nam zabrać ale będziemy pamiętać podczas głosowania Panie Tusk i całe PO i PSL to dzięki wam !!!Żenada :-(
F7-95-34-9F
~zolnierz
1390650960
Idiotyzm , ktoś zachoruje raz do roku i jego rodzina będzie musiała to odczuć finansowo ! A kto będzie weryfikował zwolnienia ? Kto podejmie decyzję , że ktoś zachorował na służbie,poligonie,ćwiczeniu, podróży służbowej, wykonywaniu obowiązków służbowych w trakcie drogi do i z pracy ?
F7-95-34-9F
~Żołnierz ze Ś...................
1390650720
Wiekszej głupizny nie słyszałem. Chyba w Sejmie nie rozumieją pewnych rzeczy, ten co ściemnial dalej bedzie to robił. Trzeba dać wolna ręke przełożonym, a nie w przypadku gdzie przełozony rozlicza podwładnego za L4 ten LECI do psychoprofilaktyka i płacze jaki to on biedny i pokrzywdzony. Może wreszcie zdajmy sobie sprawę że taki " żołnierz " nie nadaje się do wojska i trzeba się go pozbyć. Zwrócmy uwagę że chorują w 95% żołnierze z wysługą 2-3 lata. Może wreszcie doczekamy sie czasów że kapral ( d-ca ) powie że jego podwładny nie nadaje się i sprawa załatwiona. Mam tylko taką nadzieję że opiniowanie w tym roku rozwieje pewne wątpliwości i pozbędziemy się z szeregów ludzi obłożnie chorych. Jeszcze nurtuje mnie pewna sprawa, KTO i w JAKI SPOSÓB określi że choroba jest powiedzmy konsekwencją służby. Jak będąc na poligonie powiedzmy 3 tygodnie w mrozie i deszczu, po powrocie do domu dostanę GRYPY, to jest to spowodowane względami służby czy nie ?? Prosze pokazac lekarza który to OKREŚLI. Medal temu co to zrobi. Kolejna sprawa ZABAWNA " możliwa bedzie kontrola czy zołnierz na L 4 choruje". A od kiedy nie było takiej możliwości. Litości, lekarz wpisuje na druku 1 lub 2" może chodzić lub nie" i chory żolnierz SPACERUJE Z PSEM pod oknami D-cy. Podsumowując większej i głupszej ustawy jak żyję nie widziałem, zwykły polski cwaniak obejdzie ją bez żadnego problemu. Panowie Posłowie proponuję wymyśleć coś naprawde mądrego a nie kolejną bezproduktywną ustawę. I niech wreszcie JAK BYŁO KIEDYŚ przełożony rozlicza i opiniuje swojego żolnierza, a reszta PATRZY i się nie wtraca tj psychoprofilaktyk i przelozeni wyższego szczebla.
66-72-25-BB
~kika
1390644840
A kto będzie weryfikował czy zachorowałem w trakcie służby albo drogi do pracy ?
F7-95-34-9F
~gość
1390641000
Nagrody dla kolegów którzy pracują za tych co są na L 4 kto zobaczy te pieniądze? Rozumiem że za służby i nadgodziny też będą podwyżki !!!!!!! Może jeszcze dodatek za przejazdy środkami komunikacji tak jak policjanci którzy nie płaca za przejazdy środkami komunikacji miejskiej !!!!!. Czy służby pełnione w weekend będą płatne 100% nadgodzin !!!!!
E3-C5-91-24
~gość
1390594500
Państwo polskie ma być sprawiedliwe. Nareszcie równość. A tak na marginesie to pracuję w budżetówce w cywilu i nie byłem na zwolnieniu od jesieni roku 2002 czyli ponad 10lat. Był to pobyt w szpitalu.
A4-31-70-8F
~jaro
1390585320
A co z opieką na dziecko? czy to też jest zwolnienie?
D1-45-C3-29
~Lajf
1390572180
Piotr : kto pracuje na lewo to tylko podniesie cenę za swoje usługi żeby wynagrodzić sobie tą stratę 20% w MONIe.... Naprawdę szkoda tylko osób,które faktycznie raz na rok zachorują a tak sumiennie wykonują swoje obowiązki służbowe. Już widzę te ala "nagrody" za zastępowanie kogos, pewnie będzie to funkcjonować od stropni oficerskich :O
20-C1-B4-2A
~silers
1390570860
Nagrody dla kolegów wykonujących obowiązki przebywających na L4! ?! Jawna kpina!!!
25-47-7C-05
~st.lpr.rez.M
1390570320
A ja tak bym się przyjrzał w tej kwestii żołnierzom NSR wiadomo każdy może zachorować. Jeśli się nie mylę to taki NSR na L4 dostaje kasiore za ćwiczenia i wy-prowiantowanie. Gdyby to był rezerwista powołany na ćwiczenia rezerwy (nie będący w NSR) wysłał by L4 nie dostał by chyba nic??? Rozumiem ze może być chorych w pewnej grupie do 10% ale jeśli oscyluje w granicach 40% to coś tu może być nie tak. Ja ja bym im zostawił to 100% jednocześnie zwiększył kontrolę i jeśli by się okazało ze to lewizna jak się nie mylę czyli takie jagby wyłudzenie które jest przestępstwem.
08-A4-65-41
~piotr
1390570260
i tak powinno być,lewe zwolnienia to fakt,wiem coś o tym,znam takich co budowali dom na zwolnieniach jeden cały miesiąc pracował (służył) a drugi pojawiał się na cztery służby =a na koniec miesiąca ta sama wypłata tylko szkoda tych co faktycznie potrzebowali zwolnień
54-B5-A5-77

Wojna w świętym mieście, część trzecia
 
Hiszpański palimpsest
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Kurs z dzwonem
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Cena wolności
Zmiany w dodatkach stażowych
Przygotowania czas zacząć
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Psiakrew, harmata!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto wojskowego sportu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Mundury w linii... produkcyjnej
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jak wyszkolić pilota F-16?
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
NATO na północnym szlaku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Weterani i bokser „Master”
Szpej na miarę potrzeb
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ogień w podziemiu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO