moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Zimnar” w Ghazni na półmetku

Zawodnicy rywalizujący w bazie wojskowej w Ghazni o zwycięstwo w Zimowym Maratonie na Raty pokonali już dystans 22,5 km. Liderem klasyfikacji generalnej jest ppłk Bogdan Rycerski. O drugie miejsce zaciętą walkę toczy dwóch zawodników: Dawid Streng i Krzysztof Szmajda.

Zawodnicy rywalizujący na trasie trzeciego etapu w Ghazni biegali na lekko zmrożonej trasie. Fot. kpt. Justyna Balik.

W trzeci weekend stycznia biegacze w Afganistanie mieli przerwę w startach w „Zimnarze”, ale biegali na dystansie 21 km w ramach półmaratonu, który odbywał się w Houston. Piękne medale – takie same, jakie otrzymywali zawodnicy rywalizujący w Stanach Zjednoczonych – odebrało za ukończenie biegu 92 żołnierzy. Przynajmniej jeden etap „Zimnara” ma za sobą nieco mniej biegaczy – 75. Ale tylko 66 z nich ma jeszcze szansę ukończyć Zimowy Maraton na Raty. Regulamin biegu w Afganistanie określa, że sklasyfikowani zostaną zawodnicy, którzy pokonają pięć z sześciu etapów o długości 7,5 km. Natomiast tym, którzy zaliczą sześć startów, do „generalki” nie będzie brany pod uwagę najgorszy wynik.

Po trzech etapach, po odrzuceniu najsłabszego czasu, liderem klasyfikacji jest ppłk Bogdan Rycerski. Z wynikiem 1:01:00 wyprzedza Dawida Strenga (1:04:40), Krzysztofa Szmajdę (1:04:44), Roberta Rutkowskiego (1:06:10) i Rafała Śmiałkowskiego (1:06:52). Na trzecim etapie triumfował Bradley Bandera, który wynikiem 30 min 7 s ustanowił nowy rekord 7,5 km trasy. Dwie sekundy po zwycięzcy linię mety przekroczył ppłk Bogdan Rycerski. Na lekko zmrożonej trasie poprawił swój najlepszy wynik z pierwszego etapu aż o 42 s. Trzecie miejsce zajął Dawid Streng z czasem 31 min 55 s, czwarte – Rafał Śmiałkowski (32:05), piąte – Krzysztof Szmajda (32:22), a szóste – Paweł Stefański (33:30). Trzeci etap ukończyło 59 zawodników.

W 5 Lubuskim Pułku Artylerii w Sulechowie biegacze mają za sobą cztery etapy „Zimnara”. Wszystkie pokonało dziewięcioro zawodników. Najlepszy czas po przebiegnięciu 24 km ma szer. Kamil Przyworski. Z wynikiem 1 godz. 30 min 27 s o osiem sekund wyprzedza brata Krzysztofa. Trzecie miejsce, z czasem 1 godz. 38 min 15 s, zajmuje st. sierż. Marcin Matusiak, a czwarte szer. Anna Pogorzelska. Mistrzynię Wojska Polskiego w maratonie z 2013 roku do miejsca na podium dzielą już tylko trzy sekundy.

Na trasie czwartego etapu „Zimnara” na terenie koszar 5 Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie. Fot. mł. chor. Krzysztof Mol.

Czwarty etap pokonało 13 biegaczy i dwie biegaczki. – Frekwencja w porównaniu z trzecim etapem, mimo jedenastostopniowego mrozu, się poprawiła. Po raz kolejny o zwycięstwo rywalizowali pomiędzy sobą bracia Przyworscy. Na ostatnich 200 metrach Kamil oderwał się od brata. Na mecie uzyskał nad nim 8 sekund przewagi i tym samym został samodzielnym liderem w klasyfikacji generalnej – mówi mł. chor. Krzysztof Mol, organizator II Zimowego Maratonu na Raty w Sulechowie. Szer. Kamil Przyworski wygrał czwarty etap z wynikiem 22 min 51 s. Trzecie miejsce – ze stratą dwóch minut – zajęła szer. Anna Pogorzelska.

Cztery etapy ukończyli również uczestnicy III Zimowego Maratonu na Raty w Przasnyszu. – Na starcie najbardziej mroźnego w tym roku etapu stawiło się 21 zawodników. Mimo temperatury minus 17 stopni nikt się nie poddał. Wszyscy dotarli do mety – relacjonuje kpt. Wojciech Winnicki, organizator i uczestnik imprezy. Dwa pierwsze miejsca zajęli zawodnicy Promyka Ciechanów. Z czasem 25 min 1 s triumfował Daniel Mocek. Piotr Goś na sześciokilometrowej trasie stracił do niego 1 min 6 s. Mocek wygrał po raz czwarty z rzędu przed Gosiem, a trzeci – również po raz czwarty – był Michał Popławski z Przasnysza. W rywalizacji pań trzecie etapowe zwycięstwo odniosła Katarzyna Dembińska. W klasyfikacji generalnej imprezy prowadzi Mocek (1:36:56) przed Gosiem (1:43:00), Popławskim (1:52:12) i Włodzimierzem Puchałą (1:54:55).

Czwarty etap Zimowego Cross Maratonu na Raty w Oławie i Jelczu-Laskowicach ukończyło 224 zawodników, w tym dziewiętnaścioro w konkurencji nordic walking. Rafał Tyburek z grupy Biegaj z SCA Oława wygrał po raz trzeci z rzędu w tegorocznej imprezie. Na finiszu wyprzedził o dwie sekundy triumfatora pierwszego etapu Grzegorza Kiełczewskiego z Wrocławia. Tyburek uzyskał czas 20 min 42 s. Trzecie miejsce zajął Paweł Szyler z Zabardowic (z wynikiem 21 min 25 s). Pierwsze miejsce w rywalizacji pań zajęła Agata Litwin z Wrocławia (25,34). W konkurencji nordic walking triumfował Paweł Iwankiewicz z Wrocławia, który dystans 6 km pokonał w 44 min 14 s. Wszystkie cztery etapy „Zimnara” ukończyło 156 biegaczy i 13 piechurów. Liderem klasyfikacji generalnej jest Rafał Tyburek, który 24 km pokonał w 1 godz. 23 min 44 s. Drugie miejsce – ze stratą 26 s – zajmuje Grzegorz Kiełczewski, a trzecie Piotr Spaliński (do lidera traci 3 min33 s).

Uczestnicy „Zimnara” w Dobrodzieniu pokonali wprawdzie trzy etapy, ale mają już w nogach dystans 30 km. Trzeci etap wygrał triumfator dwóch pierwszych – Krzysztof Pachuta z Opola. Na trasie o długości 10 km uzyskał czas 37 min 6 s. Drugi – ze stratą 13 s – był Miłosz Brzeszcz z Jemielnicy, a trzeci Marek Kapela z Dobrodzienia. Dystans 10 km pokonało 31 zawodników. Natomiast na trasie o długości 5 km rywalizowały cztery panie w konkurencji nordic walking. Najszybciej maszerowała Aneta Dmowska. Liderem szóstej edycji „Zimnara” w Dobrodzieniu jest Krzysztof Pachuta, który 30 km pokonał w 1 godz. 49 min 37 s. Drugie miejsce, ze stratą 2 min 53 s, zajmuje Marcin Zieliński.

szus

autor zdjęć: kpt. Justyna Balik, mł. chor. Krzysztof Mol

dodaj komentarz

komentarze


Którą drogą do armii?
 
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Bruksela przed szczytem
Wielki test w West Point coraz bliżej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Mocny sygnał od NATO
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Air Show ’25 – do zobaczenia
Priorytety dla armii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wojenny bohater na szubienicy
Eurofightery znowu w Polsce
Nowoczesna łączność dla armii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Leopardy jadą na poligon
Podwójny Półmaraton Komandosa
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Dobrowolsi – czas start!
Kleszcze dla wojska
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Będzie za co kupić koreańską broń
Polska przystań brytyjskich jeńców
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Telefon zaufania dla żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Abramsy pod dobrą opieką
Wojna o porządek świata
Zamiana po włosku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zimowy sprawdzian podchorążych
Lista trupich główek
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Offset dla „Wisły”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Palmiry – miejsce kaźni
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Tajna misja polskiej agentki
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nowy szef CWCR

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO