moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pięcioro żołnierzy w składzie na Soczi

Za dziesięć dni rozpoczną się XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi. Polskę będzie reprezentować 59 sportowców, w tym pięcioro żołnierzy. W składzie polskiej reprezentacji olimpijskiej znaleźli się biatloniści z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego: kapral Krystyna Pałka i starsi szeregowi – Magdalena Gwizdoń, Paulina Bobak, Krzysztof Pływaczyk i Łukasz Szczurek.

Żołnierze, którzy reprezentować będą Polskę na XXII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi, od lewej: st. szer. Łukasz Szczurek, st. szer. Paulina Bobak, kpr. Krystyna Pałka, st. szer. Magdalena Gwizdoń i st. szer. Krzysztof Pływaczyk.

Na poprzednich igrzyskach w Vancouver w 2010 roku było troje żołnierzy (Gwizdoń, Pałka, Szczurek). Cztery lata wcześniej w Turynie jedynym żołnierzem w składzie polskiej reprezentacji olimpijskiej był biatlonista st. sierż. Wiesław Ziemianin. We Włoszech startowali wprawdzie Magdalena Gwizdoń, Krystyna Pałka i Krzysztof Pływaczyk, ale wtedy nie byli jeszcze żołnierzami. Przełożony piątki olimpijczyków na Soczi mjr Leszek Korszun, szef wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, trzyma kciuki za swoich podwładnych i wierzy w ich dobre starty. – W biegach indywidualnych nasze zawodniczki stać na bardzo wiele. Ostatnio w zawodach o Puchar Świata nie wiodło im się najlepiej, ale mam nadzieję, że szczyt formy osiągną w Soczi – mówi major. – Sympatycy biatlonu liczą również, że wszystko dobrze się ułoży Polkom w biegu sztafetowym. Jestem optymistą i będę czekał na pomyślne wieści z Soczi – dodaje szef wrocławskiego WZS.

Z żołnierzy, którzy znaleźli się w składzie reprezentacji olimpijskiej na Soczi, tylko st. szer. Paulina Bobak będzie debiutować w igrzyskach olimpijskich. Największy sukces w dotychczasowych startach odniosła kpr. Krystyna Pałka, która w Turynie w biegu indywidualnym zajęła piąte miejsce. Ponadto w siedmiu indywidualnych startach nie była dalej niż na 37. pozycji (na tym miejscu zakończyła bieg pościgowy w Turynie). W Vancouver zajmowała lokaty: 15. – w biegu indywidualnym, 20. – w biegu masowym, 21. – w sprincie i 24. – w biegu pościgowym.

St. szer. Magdalena Gwizdoń w siedmiu indywidualnych startach na igrzyskach najlepiej wypadła w 2006 roku w sprincie – była 20. i w biegu pościgowym – 21. Ponadto w Turynie zajęła 29. miejsce w biegu ze startu wspólnego i 33. w biegu indywidualnym. Natomiast w Vancouver była 31. w biegu pościgowym, 35. w sprincie i 59. w biegu indywidualnym. Z kolei st. szer. Krzysztof Pływaczyk w biegu indywidualnym na 20 km w Turynie uplasował się na 75. pozycji, a w sztafecie 4x7,5 km na 13. St. szer. Łukasz Szczurek w Vancouver w sprincie zajął 85. miejsce, a w biegu indywidualnym na 20 km – 59.  We Włoszech polska sztafeta (w składzie: Pałka, Gwizdoń, Katarzyna Ponikwia, Magdalena Grzywa) wywalczyła siódmą lokatę. Cztery lata później w Kanadzie Polki (Pałka, Gwizdoń, Weronika Nowakowska-Ziemniak, Agnieszka Cyl) były dwunaste.

Na zeszłorocznych mistrzostwach świata, które odbyły się w Czechach (w Nové Mêsto), największe sukcesy odniosły Krystyna Pałka i debiutująca w imprezie czterolecia Monika Hojnisz. Kpr. Pałka wywalczyła srebrny medal w biegu na dochodzenie, a Hojnisz była trzecia w biegu ze startu wspólnego. W zawodach zaliczanych do Pucharu Świata w minionym i obecnym sezonie najbardziej wartościowe rezultaty odnotowały natomiast st. szer. Magdalena Gwizdoń i kpr. Krystyna Pałka. Ta pierwsza 9 marca 2013 roku wygrała sprint w Soczi, a kpr. Pałka była druga w biegu pościgowym na Morawach (10.02. 2013 r.) i trzecia w biegu pościgowym w Hochfilzen (8.12.2013 r.).

Oprócz żołnierzy w składzie biatlonowej reprezentacji Polski na XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi znaleźli się: Monika Hojnisz (UKS Lider Katowice), Weronika Nowakowska-Ziemniak (KS AZS AWF Katowice), Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec), Rafał Lepel (KS AZS AWF Katowice) i Łukasz Słonina (KS AZS AWF Wrocław). Krystyna Pałka i Paulina Bobak są zawodniczkami KS AZS AWF Katowice, Magdalena Gwizdoń reprezentuje barwy BLKS Żywiec, a Łukasz Szczurek i Krzysztof Pływaczyk trenują w Biathlonowym Klubie Sportowym Wojsko Polskie Kościelisko. Klub ten powstał po rozpadzie sekcji biatlonowej w Wojskowym Klubie Sportowym Zakopane, o którym ostatnio jest głośno dzięki znakomitym występom skoczków narciarskich: Kamila Stocha i Jana Ziobry. Obaj ci zawodnicy znaleźli się w składzie reprezentacji olimpijskiej. Oprócz nich trener Łukasz Kruczek powołał Piotra Żyłę, Dawida Kubackiego i Macieja Kota.

O medale w 98 konkurencjach XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi będzie walczyć około 2500 sportowców z 88 państw (tyle zadeklarowało swój udział). Barw Polski będzie bronić 59 zawodników (24 kobiety i 35 mężczyzn). Poza biatlonem i skokami narciarskimi Polacy będą startować w biegach narciarskich, bobslejach, kombinacji norweskiej, narciarstwie alpejskim, narciarstwie dowolnym, saneczkarstwie, short tracku, snowboardzie i łyżwiarstwie szybkim. Chorążym polskiej reprezentacji podczas ceremonii otwarcia igrzysk, która odbędzie się 7 lutego, będzie Dawid Kupczyk. 36-letni bobsleista wystąpi w Soczi po raz piąty na igrzyskach.

Program startów biatlonistów na IO w Soczi

8 lutego – sprint mężczyzn
9 lutego – sprint kobiet
10 lutego – bieg na dochodzenie mężczyzn
11 lutego – bieg na dochodzenie kobiet
13 lutego – bieg indywidualny mężczyzn
14 lutego – bieg indywidualny kobiet
16 lutego – bieg ze startu wspólnego mężczyzn
17 lutego – bieg ze startu wspólnego kobiet
19 lutego – sztafeta mieszana
21 lutego – sztafeta kobiet
22 lutego – sztafeta mężczyzn
szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~dgsz
1390981200
Przywiozą medal i kapral w 2 tygodnie...
16-32-A2-47

Eurofightery znowu w Polsce
 
Szczury Pustyni dotarły do Polski
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Priorytety dla armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Lista trupich główek
Bruksela przed szczytem
Polska przystań brytyjskich jeńców
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Telefon zaufania dla żołnierzy
Nowoczesna łączność dla armii
Offset dla „Wisły”
Mocny sygnał od NATO
Zimowy sprawdzian podchorążych
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wielki test w West Point coraz bliżej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zamiana po włosku
Tajna misja polskiej agentki
Wojna o porządek świata
Kleszcze dla wojska
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Abramsy pod dobrą opieką
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Dobrowolsi – czas start!
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Palmiry – miejsce kaźni
Ostrożnie! Czołgi na drodze
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wojenny bohater na szubienicy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Będzie za co kupić koreańską broń
Nowy szef CWCR
Jakie podwyżki dla żołnierzy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Leopardy jadą na poligon
Air Show ’25 – do zobaczenia
Którą drogą do armii?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO