moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powalczą o tytuły w Jakuszycach

Mistrzostwami w narciarstwie biegowym zainaugurowana zostanie rywalizacja sportowa pod patronatem Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Zawody rozegrane zostaną w najbliższy weekend na Polanie Jakuszyckiej w ramach imprezy biegowej dla amatorów pod nazwą Salomon Nordic Sunday.


Przed rokiem w ramach Salomon Nordic Sunday odbyły się w Jakuszycach pierwsze Mistrzostwa Sił Powietrznych w Biegach Narciarskich. Wprowadzenie nowej dyscypliny do współzawodnictwa lotników okazało się trafionym pomysłem. W mistrzostwach startowało 62 zawodników. Koordynator pierwszego czempionatu lotników mjr Tomasz Bartkowiak, widząc duże zainteresowanie biegami narciarskimi, postarał się poszerzyć rywalizację o tytuły. Tym razem w Jakuszycach odbędzie się druga edycja mistrzostw lotników oraz pierwsza pod patronatem nowo powstałego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

– Ten rok będzie pilotażowy i nie przewidujemy klasyfikacji generalnej obejmującej wyniki w poszczególnych dyscyplinach sportu. Mistrzostwami w Jakuszycach rozpoczynamy rywalizację o tytuły w zawodach pod egidą Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – mówi mjr Tomasz Bartkowiak, specjalista w Oddziale WF i Sportu DGRSZ. – Biegi narciarskie są jedyną dyscypliną zimową, w której organizujemy mistrzostwa. Do startu zgłosiło się około dziewięćdziesięciu zawodników – dodaje major.

St. kpr. Rafał Walicki (z lewej) i st. szer. Bartosz Mirowski są czołowymi biegaczami na nartach w Wojsku Polskim. Fot. Jacek Szustakowski.

W mistrzostwach wystartują sportowcy z sześciu reprezentacji: wojsk lądowych 1 (odpowiedzialnym za wyłonienie i przygotowanie reprezentacji we współzawodnictwie na szczeblu centralnym jest dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej), wojsk lądowych 2 (12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana), wojsk lądowych 3 (16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana), Marynarki Wojennej (3 Flotylla Okrętów), sił powietrznych (2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego) i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. W ramach rywalizacji o tytuły w siłach powietrznych walczyć będą zawodnicy z siedmiu reprezentacji.

Mistrzostwa rozegrane zostaną w biegu techniką dowolną (w sobotę) oraz w biegu techniką klasyczną (w niedzielę). Na razie jeszcze nie wiadomo, na jakich dystansach walczyć będą uczestnicy zawodów. Wszystko zależy od aury i możliwości wytyczenia tras przez organizatorów. W przeddzień rywalizacji o tytuły żołnierze będą mogli startować w Jakuszycach w biegu sprinterskim. W mistrzostwach prowadzona będzie klasyfikacja indywidualna w biegu stylem klasycznym i dowolnym w kategorii mężczyzn i kobiet oraz zespołowa. W każdej kategorii będą przyznawane punkty według klucza: za I miejsce – n+1, za II – n-1, za III – n-2 itd., gdzie „n” oznacza liczbę zawodników sklasyfikowanych w najliczniejszej kategorii.

W inauguracyjnych mistrzostwach pod patronatem Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych dojdzie z pewnością do ciekawej rywalizacji pomiędzy najlepszymi zawodnikami zeszłorocznego XII Międzynarodowego Biegu Żołnierskiego ze st. kpr. Rafałem Walickim z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i st. szer. Bartoszem Mirowskim z Jednostki Wojskowej Komandosów na czele. W tym roku w ramach XXXVIII Biegu Piastów (28 lutego – 2 marca) Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec po raz trzynasty będzie prowadził klasyfikację dla żołnierzy. Będzie więc znów okazja do zrewanżowania się rywalom i powalczenia o kolejne tytuły.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowoczesna łączność dla armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Palmiry – miejsce kaźni
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Wielki test w West Point coraz bliżej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Będzie za co kupić koreańską broń
Dobrowolsi – czas start!
Wojenny bohater na szubienicy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Mocny sygnał od NATO
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Lista trupich główek
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Eurofightery znowu w Polsce
Offset dla „Wisły”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Telefon zaufania dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nowy szef CWCR
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Abramsy pod dobrą opieką
Leopardy jadą na poligon
Kleszcze dla wojska
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Bruksela przed szczytem
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Air Show ’25 – do zobaczenia
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Wojna o porządek świata
Którą drogą do armii?
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Priorytety dla armii
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Zamiana po włosku
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Podwójny Półmaraton Komandosa
Tajna misja polskiej agentki
Polska przystań brytyjskich jeńców
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO