moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wodny „Zimnar” w Afganistanie

W nietypowych warunkach przyszło rywalizować biegaczom na czwartym etapie Zimowego Maratonu na Raty w bazie wojskowej w Ghazni. W noc poprzedzającą bieg spadło 30 cm śniegu. Szybko jednak stopniał i zawodnicy zamiast biegać po śnieżnym puchu przeprawiali się przez wodne przeszkody niczym na „Katorżniku” lub „Pogromie Wichra”.


Organizatorzy „Zimnara” w Afganistanie przed czwartym etapem żartowali, że bez ratownika wodnego nie mogą wypuścić zawodników na trasę. Konieczność forsowania wodnych przeszkód jednak nie odstraszyła „zimnarowców” z liderem klasyfikacji generalnej podpułkownikiem Bogdanem Rycerskim na czele. Najlepszy zawodnik afgańskiego „Zimnara” dystans 7,5 km pokonał w 31 min 6 s. Drugie miejsce zajął Dawid Streng (z wynikiem 32 min 24 s), trzecie Rafał Śmiałkowski (32,50), czwarte Robert Rutkowski (35,41), a piąte Grzegorz Chyski (36,45). W klasyfikacji generalnej (uwzględniającej trzy najlepsze wyniki na czterech etapach) podpułkownik Rycerski, z czasem 1 godz. 32 min 6 s, wyprzedza Strenga (1:37:04), Szmajdę (1:37:16) i Śmiałkowskiego (1:39:42).

W zupełnie innych warunkach niż w Afganistanie walczyli o etapowe zwycięstwo „zimnarowcy” biegający w Warszawie. W śniegu po kostki rywalizowało 20 mężczyzn i sześć kobiet. Po raz czwarty najszybciej trasę o długości 6 km pokonał Marek Oszmański. Na mecie stadionu Wojskowej Akademii Technicznej finiszował po 23 min 26 s biegu. Drugi był Filip Babik (z wynikiem 25 min 38 s), a trzeci Przemysław Krzymowski (25:39). W rywalizacji pań po raz czwarty triumfowała Katarzyna Stefańska (31:30). Druga, po raz trzeci z rzędu, była mł. chor. Katarzyna Żurek z WKB Meta (32:07), a trzecia Agnieszka Andrejew (34:21). Po czterech etapach liderem klasyfikacji generalnej wśród mężczyzn jest Marek Oszmański. Drugie miejsce zajmuje Sławomir Świderski, a trzecie Kamil Potrzuski. W „generalce” pań prowadzi Katarzyna Stefańska przed mł. chor. Katarzyną Żurek i Agnieszką Andrejew.

Dużo więcej śniegu niż w Warszawie mieli „zimnarowcy” w Przasnyszu. Miejscami zawodnicy przedzierali się przez około półmetrowe zaspy. Do tego uczestnicy piątego etapu musieli się zmagać z siedmiostopniowym mrozem i silnym wiatrem. W takich warunkach biegacze średnio pokonywali dystans 6 km o 10 min dłużej niż na czwartym etapie. Ponownie dwa czołowe miejsca zajęli zawodnicy Promyka Ciechanów. Z czasem 33 min 59 s triumfował Daniel Mocek. Drugiego na mecie Piotr Gosia wyprzedził o 1 min 23 s. Trzecie miejsce zajął Waldemar Zając z Karniewa (z czasem 38:35). W rywalizacji triumfowała Katarzyna Dembińska z Drążdżewa Nowego (49:52). W klasyfikacji generalnej imprezy prowadzi Mocek (2:10:55) przed Gosiem (2:18:22), Popławskim (2:33:19) i Włodzimierzem Puchałą (2:34:10). Pięć etapów pokonało 16 zawodników.


Jako pierwsi dystans 42 km 195 m w tegorocznym Zimowym Maratonie na Raty pokonali zawodnicy startujący w Dobrodzieniu. Czwarty etap o długości 12 km 195 m wygrał triumfator trzech pierwszych – Krzysztof Pachuta z Opola. Na mecie uzyskał czas 44 min 40 s. Drugi – ze stratą 33 s – był Miłosz Brzeszcz z Jemielnicy, a trzeci Marcin Zieliński z Dobrzenia Wielkiego. Czwarty etap ukończyło 40 biegaczy i pięć biegaczek. Za tydzień w Dobrodzieniu odbędzie się ostatni etap „Zimnara”. Będą w nim mogli wystartować zawodnicy, którzy z różnych przyczyn opuścili jeden z wcześniejszych odcinków biegu.

Pięć etapów mają już za sobą uczestnicy drugiej edycji „Zimnara” w 5 Lubuskim Pułku Artylerii w Sulechowie. Na mecie wszystkich odcinków maratonu triumfowali bracia Przyworscy. Piąty etap wygrał szeregowy Kamil Przyworski. To jego czwarte zwycięstwo etapowe. Dystans sześciu kilometrów pokonał w 22 min 29 s. Drugie miejsce, ze stratą minuty, zajął jego brat Krzysztof. Na trzeciej pozycji finiszował st. sierż. Marcin Matusiak. Do lidera stracił 2 min 14 s, ale umocnił się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej, gdyż walcząca z nim o miejsce na podium w „generalce” szer. Anna Pogorzelska nie wzięła udziału w V etapie. Czwarte miejsce zajął Krzysztof Antończak, piąte sierż. Damian Ziółkowski, a szóste st. szer. Krzysztof Błonka.

Piąty etap Zimowego Cross Maratonu na Raty w Oławie i Jelczu-Laskowicach ukończyło 225 zawodników, w tym osiemnaścioro w konkurencji nordic walking. Triumfator pierwszego etapu Grzegorz Kiełczewski z Wrocławia przerwał dobrą passę Rafałowi Tyburkowi z grupy Biegaj z SCA Oława, który był najlepszy na drugim, trzecim i czwartym odcinku imprezy. Kiełczewski, z czasem 20 min 43 s, wyprzedził na finiszu o dwie sekundy Tyburka. Trzecie miejsce na trasie o długości 6 km zajął Bartosz Roskosz z Miłoszyc (z wynikiem  21 min 25 s). W rywalizacji pań triumfowała Joanna Bartoszek-Kunecka z Ratowic (27,23). W konkurencji nordic walking  zwyciężyła Katarzyna Rak z Oleśnicy (44,42). Wszystkie cztery etapy „Zimnara” ukończyło 141 biegaczy. Liderem klasyfikacji generalnej jest Rafał Tyburek, który 30 km pokonał w 1 godz. 44 min 29 s. Drugie miejsce – ze stratą 24 s – zajmuje Grzegorz Kiełczewski, a trzecie Piotr Spaliński (do lidera traci 4 min25 s).

szus

autor zdjęć: kpt. Adrianna Wołyńska, por. Marcin Mrożek

dodaj komentarz

komentarze


Air Show ’25 – do zobaczenia
 
Leopardy jadą na poligon
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Zimowy sprawdzian podchorążych
Mocny sygnał od NATO
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Offset dla „Wisły”
Wojna o porządek świata
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Będzie za co kupić koreańską broń
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Bruksela przed szczytem
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Abramsy pod dobrą opieką
Polska przystań brytyjskich jeńców
Tajna misja polskiej agentki
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zamiana po włosku
Wojenny bohater na szubienicy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Priorytety dla armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowy szef CWCR
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Dobrowolsi – czas start!
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Kleszcze dla wojska
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wielki test w West Point coraz bliżej
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Lista trupich główek
Nowoczesna łączność dla armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Eurofightery znowu w Polsce
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Telefon zaufania dla żołnierzy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Którą drogą do armii?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Palmiry – miejsce kaźni
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO