moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie rozmawiali o końcu misji ISAF

Blisko połowa sprzętu wojskowego wykorzystywanego przez polskich żołnierzy w Afganistanie jest już w kraju. Do końca maja Polacy opuszczą zajmowaną dotychczas bazę Ghazni. O tym jak wyglądają przygotowania do zakończenia misji ISAF mówili przedstawiciele MON i wojska podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej.


– Bezpieczeństwo wracających do kraju żołnierzy jest dla nas sprawą kluczową – podkreślał Robert Kupiecki, wiceminister obrony narodowej. Z kolei gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych zapewniał posłów, że wycofywanie sprzętu z Afganistanu przebiega bez zakłóceń i zgodnie z harmonogramem. – Do Polski zostały już przerzucone 74 Rosomaki, 6 śmigłowców, armatohałbice Dana oraz 127 kontenerów głównie z bronią i sprzętem łączności – wymieniał gen. Tomaszycki. – Do końca kwietnia realizowany jest etap zasadniczy, w którym zakłada się, że stopień wycofania PKW będzie wynosił 61 proc. – dodał.

Część sprzętu została już, lub wkrótce będzie, zutylizowana (np. 4 Rosomaki poważnie uszkodzone podczas wybuchu min), część – przekazana afgańskim siłom bezpieczeństwa. Wśród tych ostatnich znalazły się m.in. materiały medyczne, ubrania, materace, koce czy wyposażenie kuchni. Posłowie chcieli wiedzieć jakimi kryteriami kierują się wojskowi przeznaczając sprzęt do zniszczenia lub oddania. – Decyduje o tym jego stan i wartość. Jeśli koszt transportu przewyższa wartość sprzętu to zostawiamy go na miejscu – wyjaśniał gen. Tomaszycki.

Wiceminister Kupiecki przypominał, że Polski Kontyngent Wojskowy jest od kilku lat systematycznie zmniejszany. Pierwsza znacząca redukcja liczebności PKW (z 2500 do 1800 wojskowych) miała miejsce w lipcu 2012 roku. Wiązało się to ze zmianą charakteru misji ze stabilizacyjno-szkoleniowej na szkoleniowo-stabilizacyjną. XIV zmiana PKW, która obecnie służy w Afganistanie, liczy już tylko 1000 żołnierzy. Następna zmiana, która zakończy misję ISAF, ma mieć maksymalnie 500 żołnierzy. Jednak według szacunków wojskowych zmianę uda się ograniczyć do 362 żołnierzy i pracowników wojska. Polaków czeka też przeprowadzka z zajmowanej dotychczas bazy w Ghazni do bazy Bagram. Uroczystości przekazania bazy Amerykanom i władzom afgańskim odbędą się pod koniec kwietnia. W Ghazni pozostanie 800 amerykańskich wojskowych oraz afgański batalion. Od maja PKW będzie stacjonował w Bagram. Część oficerów pozostanie w dowództwie misji w Kabulu.

Zanim jednak polscy wojskowi opuszczą bazę w Ghazni czekają ich dwa poważne sprawdziany. 23 lutego będzie obchodzone Święto Kultury Islamskiej, jedno z najważniejszych wydarzeń w muzułmańskim Afganistanie. W tym dniu często dochodzi do zamieszek i zamachów organizowanych przez zwalczające się odłamy religijne. Polscy żołnierze razem z afgańskimi mundurowymi mają odpowiadać za bezpieczeństwo. – Ten dzień będzie dla nas testem jak jesteśmy przygotowani do innego, niezwykle ważnego wydarzenia – wyborów prezydenckich, które odbędą się na początku kwietnia – mówił gen. Tomaszycki.

Wiceprzewodniczący komisji obrony, Stanisław Wziątek (SLD), pytał o efekty obecności polskich żołnierzy w Afganistanie. – Z punktu widzenia wojskowego cele zostały osiągnięte. Bataliony szkolone przez Polaków są bardzo wysoko oceniane przez dowództwo ISAF – zaznaczał gen. Tomaszycki. Dodał, że misja w Afganistanie zmieniła zarówno polskich wojskowych, jak i ich wyposażenie. – Polski żołnierz jest teraz zawodowcem – podkreślił generał.

Andrzej Rozenek (TR), wiceszef komisji, pytał jak może się rozwinąć sytuacja w Afganistanie po zakończeniu misji ISAF. – Są trzy scenariusze. Pierwszy, optymistyczny, zakłada, że procesy stabilizacyjne będą kontynuowane. Drugi wariant zakłada, że odrodzą się separatystyczne formy sprawowania władzy, tzn. władza centralna skupiona w Kabulu będzie traciła na znaczeniu na rzecz ośrodków władzy lokalnej. Trzeci, najgorszy scenariusz przewiduje, że nastąpi całkowity rozkład władzy i sytuacja wróci do tej sprzed rozpoczęcia operacji w Afganistanie. Myślę, że najbardziej prawdopodobne są dwa pierwsze scenariusze – mówił wiceminister Kupiecki.

Nie są jeszcze znane szczegóły misji, która miała się rozpocząć w Afganistanie w 2015 roku. Polska zadeklarowała udział w nowej operacji. – Amerykańsko-afgańskie rozmowy na temat statusu zagranicznych wojsk w tym kraju przeciągają się, co nie jest dobrą wiadomością – przyznał wiceminister Kupiecki.

JT

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~mi;ro
1391733300
Poniekad Polska i Polacy pomagali Amerykanom W Afganistanie w Wyniku Tego Zginelo Kilku Polskich Zolnierzy,,,Chwala im za za to ,,,,Ale w Ameryce dalej opowiadaja kawaly o glupich Polakach,,Nic w mentalnosci tamtego Narodu nic sie nie zmienilo,,Mysle zeby nasi Wojskowi dali sobie spokoj w budowaniu na sile Milosci Pomiedzy Polakami I Amerykanami,,,A ta Przyjazn ze strony Amerykanow szczegolnie teraz sie nasila kiedy Polska kupuje uzbrojenie a dla Ameryki juz teraz kazdy grosz sie liczy,,
F3-B9-FB-3A

Zachód przeciwko „korsarzom”
 
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Wojenny bohater na szubienicy
Dobrowolsi – czas start!
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Będzie za co kupić koreańską broń
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Polska przystań brytyjskich jeńców
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Eurofightery znowu w Polsce
Air Show ’25 – do zobaczenia
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Abramsy pod dobrą opieką
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Offset dla „Wisły”
Sztandar dla Dowództwa WOT
Tajna misja polskiej agentki
Pamiętamy o Niezłomnych
Leopardy jadą na poligon
Nowy szef CWCR
Palmiry – miejsce kaźni
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Mocny sygnał od NATO
Priorytety dla armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Przerwany lot „Orlika”
Nowoczesna łączność dla armii
Zamiana po włosku
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Którą drogą do armii?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Telefon zaufania dla żołnierzy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lista trupich główek
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Kleszcze dla wojska
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wielki test w West Point coraz bliżej
Rusza morski „Dragon”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO