moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pół niemieckiej ekipy to żołnierze

Na rozpoczynających się dziś XXII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi Polskę będzie reprezentować pięcioro żołnierzy. To niewiele w porównaniu z innymi europejskimi krajami. Austriacy wysyłają do Soczi 28, Francuzi – 21, a Niemcy aż 76 zawodników w mundurach. Reprezentantów armii niemieckiej będzie można zobaczyć na wszystkich olimpijskich arenach.

Niemiecki Komitet Olimpijski wysłał do Soczi 152-osobową ekipę sportowców. W reprezentacji co drugi zawodnik jest żołnierzem. Austrię będzie reprezentować rekordowa w historii zimowych igrzysk reprezentacja – 130 zawodników (89 mężczyzn i 41 kobiet). Austriacki Komitet Olimpijski do składu na Soczi powołał 28 sportowców – żołnierzy spośród 192, którzy służą w wojsku i uprawiają 36 dyscyplin sportu. Warto przy okazji dodać, że w Austrii za obronę narodową i sport odpowiada jeden minister – Gerald Klug. Z kolei w 114-osobowej reprezentacji olimpijskiej Francji znalazło się 21 żołnierzy.

Spośród 125 żołnierzy z armii austriackiej, francuskiej i niemieckiej najbardziej znany sympatykom sportu jest sierżant Martin Fourcade. Francuski biatlonista na poprzednich igrzyskach w Vancouver wywalczył wprawdzie tylko jeden medal – srebrny w biegu pościgowym, ale w Soczi jest głównym faworytem do zajęcia miejsc na podium we wszystkich konkurencjach indywidualnych. A medalową kolekcję może też uzupełnić o krążek w sztafetach: mieszanej i mężczyzn. Na mistrzostwach świata w 2013 roku, rozegranych na Morawach, wywalczył tytuł mistrzowski w biegu indywidualnym i cztery wicemistrzowskie (w sztafecie mieszanej, sprincie, biegu pościgowym i sztafecie mężczyzn). Nie stanął na podium tylko po biegu ze startu masowego, w którym zajął 10. miejsce. Sierżant Fourcade znakomicie się spisuje w zawodach o Puchar Świata. W dwóch poprzednich sezonach wygrał klasyfikację generalną pucharowego cyklu, a w tym jest jej liderem.

Sierż. Martin Fourcade może być jedną z największych gwiazd XXII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi

25-letni Martin Fourcade pojechał do Soczi ze starszym bratem Simonem, który również jest biatlonistą i żołnierzem. St. kpr. Simon Fourcade w Rosji wystartuje po raz trzeci na igrzyskach. Debiutował w 2006 roku w Turynie, gdzie zajął 31. lokatę w biegu indywidualnym. Cztery lata później w Vancouver startował w trzech konkurencjach indywidualnych i sztafecie. Najlepiej wypadł w biegu rozstawnym – wraz z kolegami zajął szóste miejsce. W rywalizacji indywidualnej najwyższą pozycję wywalczył w biegu ze startu masowego – 14. W mistrzostwach świata seniorów zdobył złoty medal w sztafecie mieszanej w 2009 roku oraz trzy srebrne (w biegu indywidualnym w 2012 roku oraz w sztafecie mężczyzn w 2012 i 2013 roku). A pierwszy medal światowego czempionatu wywalczył w 2003 roku w kategorii juniorów. Na mistrzostwach organizowanych w Kościelisku Kirach zdobył złoto w biegu indywidualnym.

St. kpr. Dominik Landertinger w 2006 roku zdobył brązowy medal mistrzostw świata juniorów młodszych w biegu indywidualnym, a srebro wywalczył tam polski biatlonista Łukasz Szczurek

Oprócz braci Fourcade w biatlonowej ekipie trójkolorowych jest jeszcze czworo żołnierzy: st. kpr. Anaïs Bescond, st. szer. Marine Bolliet, st. szer. Sophie Boilley i szer. Simon Desthieux. A oto pozostali żołnierze w reprezentacji Francji: narciarze alpejscy – st. kpr. Adrien Theaux, st. kpr. Steve Missillier, st. kpr. Marion Bertrand, kpr. Anémone Marmottan, kpr. Anne-Sophie Barthet, kpr. Guillermo Fayed; biegacze na nartach – st. kpr. Robin Duvillard, st. kpr. Coraline Hugue, st. kpr. Cyril Miranda, kpr. Anouk Faivre Piccon, szer. Célia Aymonier, szer. Ivan Perrillat; snowboardziści – st. szer. Pierre Vaultier, asystent konstabla Nelly Moenne Loccoz; kombinator norweski – st. kpr. François Braud.

W reprezentacji olimpijskiej Austrii najwięcej żołnierzy wystartuje w zawodach saneczkarzy – ośmioro (kpr. Reinhard Egger, st. kpr. Georg Fischler, kpr. Wolfgang Kindl, st. kpr. Andreas Linger, st. kpr. Wolfgang Linger, st. kpr. Peter Penz, st. kpr. Daniel Pfister, st. kpr. Nina Reithmayer). W Soczi zaprezentuje się też pięcioro snowboardzistów (kpr. Hanno Douschan, st. kpr. Julia Dujmovits, st. kpr. Benjamin Karl, kpr. Lukas Mathies, kpr. Ina Meschik); czworo biegaczy narciarskich (st. kpr. Johannes Dürr, kpr. Max Hauke, st. kpr. Katerina Smutna, kpr. Bernhard Tritscher); troje narciarzy alpejskich (kpr. Matthias Mayer, kpr. Miriam Puchner, kpr. Bernadette Schild); troje biatlonistów (kpr. Katherina Innerhofer, st. kpr. Dominik Landertinger, st. kpr. Simon Eder); dwoje łyżwiarzy figurowych (kpr. Kerstin Frank, kpr. Severin Kiefer); kombinator norweski (st. kpr. Bernhard Gruber); skoczek narciarski (kpr. Michael Hayböck) i łyżwiarka szybka (st. kpr. Anna Natalia Rokita). Ta ostatnia zawodniczka ma polskie korzenie. Urodziła się w Austrii, ale jej rodzice są Polakami. Natomiast narzeczony pani kapral to polski panczenista Konrad Niedźwiedzki.

Z austriackich żołnierzy największymi osiągnięciami sportowymi mogą się pochwalić bracia Lingerowie. Na igrzyskach wystartują już po raz czwarty. Bracia walczą o medale w saneczkowych dwójkach. W debiucie olimpijskim w Salt Lake City (2002 r.) zajęli ósme miejsce, ale na dwóch kolejnych igrzyskach w Turynie i Vancouver zdobyli złoto. 32-letni Andreas i młodszy o 17 miesięcy brat Wolfgang są trzykrotnymi mistrzami świata (2003, 2011, 2012 r.) i triumfatorami klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2011/2012. Z kolei koleżanka braci Lingerów z saneczkowych torów Nina Reithmayer jest wicemistrzynią olimpijską w jedynkach z Vancouver (2010 r.) oraz dwukrotną wicemistrzynią świata w drużynie mieszanej z 2008 i 2009 roku.
Austriacy duże nadzieje wiążą ze startem w Soczi biatlonistów. St. kpr. Dominik Landertinger i st. kpr. Simon Eder wraz z kolegami wywalczyli w Vancouver (2010 r.) olimpijskie srebro w biegu sztafetowym. Rok wcześniej obaj zdobyli w sztafecie tytuł wicemistrzów świata. Landertinger jest również mistrzem świata z 2009 roku w biegu masowym, a pierwszy sukces na arenie międzynarodowej osiągnął w mistrzostwach świata juniorów młodszych w Presque Isle (USA) w 2006 roku – zdobył brązowy medal w biegu indywidualnym. Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych przegrał z Polakiem Łukaszem Szczurkiem. Zawodnik z Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko i wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, który jest o kilkanaście dni młodszy od Landertingera, w Presque Isle wywalczył srebrny medal. W Soczi obaj znów będą ze sobą rywalizować.

 

Kpr. Katherina Innerhofer w Soczi zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich

Jedną z gwiazd austriackiej ekipy jest również snowboardzista st. kpr. Benjamin Karl. W Vancouver wywalczył srebro w slalomie gigancie równoległym. W tej konkurencji oraz w slalomie równoległym zdobył cztery tytuły mistrza świata na czempionatach w 2009, 2011 i 2013 roku. W sezonach 2007/2008, 2009/2010 i 2010/2011 triumfował w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W Soczi jednym z jego najgroźniejszych rywali będzie kolega z reprezentacji kpr. Lukas Mathies, który zadebiutuje na igrzyskach jako zwycięzca „generalki” Pucharu Świata w sezonie 2013/2014.
W gronie 28 żołnierzy austriackich, którzy wystartują w Soczi, jest dwoje łyżwiarzy figurowych. 25-letnia kpr. Kerstin Frank jest solistką. W trzech ostatnich mistrzostwach Austrii zdobyła tytuł mistrzyni kraju. W Soczi zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich. 23-letni kpr. Severin Kiefer również wystartuje po raz pierwszy w najważniejszej imprezie czterolecia. Wystąpi w konkurencji par sportowych wraz z Miriam Ziegler. Z tą partnerką wywalczył w tym sezonie tytuł mistrza Austrii. Natomiast w trzech poprzednich sezonach zdobywał złote medale mistrzostw kraju ze Stiną Martini. Severin Kiefer bierze również udział w rywalizacji solistów – w trzech ostatnich mistrzostwach Austrii zdobywał brązowe medale.

Więcej żołnierzy od Austriaków, Francuzów i Polaków razem wziętych wysyłają na XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi Niemcy. Reprezentantów armii niemieckiej będzie można zobaczyć na wszystkich olimpijskich arenach. Sympatycy skoków narciarskich z pewnością znają sierż. Andreasa Wanka, srebrnego medalistę konkursów drużynowych na igrzyskach w Vancouver i na ostatnich mistrzostwach świata w Val di Fiemme. Na tej ostatniej imprezie srebro wraz z nim zdobył kpr. Richard Freitag, który w Soczi będzie debiutował na igrzyskach.

Niemcy bardzo lubią biatlon i liczą na udany start swoich biatlonistów. St. sierż. Andrea Henkel w Soczi zakończy swoją karierę. O medale olimpijskie będzie walczyć po raz czwarty. Jest dwukrotną złotą medalistką olimpijską z Salt Lake City (w biegu indywidualnym i sztafecie) oraz srebrną (z Turynu) i brązową (z Vancouver) w sztafecie. W swojej kolekcji ma też siedem złotych, sześć srebrnych i trzy brązowe medale mistrzostw świata. St. sierż. Evi Sachenbacher-Stehle w biatlonie startuje dopiero od sezonu 2012/2013, ale jest bardzo utytułowaną biegaczką na nartach. Zdobyła dwa złote i trzy srebrne medale olimpijskie (indywidualnie tylko srebro w sprincie w 2002 roku) oraz sześć krążków na mistrzostwach świata (złoty, cztery srebrne i brązowy). Pozostała trójka wojskowych biatlonistów (sierż. Franziska Hildebrand, st. sierż. Andreas Birnbacher i sierż. Erik Lesser) jeszcze nie zdobyła olimpijskiego krążka.

St. sierż. Evi Sachenbacher-Stehle (z lewej) w biatlonie startuje dopiero od sezonu 2012/2013, ale jest bardzo utytułowaną biegaczką na nartach 

Medalistów olimpijskich w niemieckiej ekipie nie brakuje też w gronie biegaczy na nartach. St. sierż. Tobias Angerer wywalczył cztery krążki: dwa srebrne (w sztafecie w 2006 r. i w biegu łączonym na 30 km w 2010 r.) i dwa brązowe (w sztafecie w 2002 r. i w biegu na 15 km w 2006 r.). Zdobył też siedem medali na mistrzostwach świata oraz między innymi wygrał klasyfikację generalną Pucharu Świata w sezonach 2005/2006 i 2006/2007. Na igrzyskach wystąpi po raz czwarty. St. sierż. Claudia Nystad, dwukrotna mistrzyni olimpijska (w sztafecie z 2002 r. i w sprincie drużynowym z 2010 r.), i trzykrotna wicemistrzyni (w sprincie z 2006 r. oraz w sztafecie z 2006 r. i 2010 r.) również wystartuje po raz czwarty w imprezie czterolecia. Po raz czwarty udaje się też na igrzyska st. sierż. Jens Filbrich. W Turynie (2006 r.) zdobył srebro w sztafecie, a w Salt Lake City (2002 r.) brąz w sztafecie. Z kolei st. sierż. Stefanie Böhler po raz trzeci będzie walczyć o medale ZIO – zdobyła już srebro w sztafecie w 2006 roku. St. sierż. Axel Teichmann startował już w Salt Lake City i Vancouver. Z Kanady wrócił z dwoma srebrnymi medalami (za sprint drużynowy i 50 km stylem klasycznym).

St. sierż. Tatjana Hüfner jest natomiast złotą (2010 r.) i brązową medalistką (2006 r.) olimpijską w saneczkowych jedynkach. St. sierż. Sandra Kiriasis to z kolei dwukrotna medalistka olimpijska w bobslejowych dwójkach (złota z 2006 r. i srebrna z 2002 r.). St. sierż. Martin Putze i st. plut. Kevin Kuske również wywalczyli dwa medale olimpijskie w bobslejach (w czwórkach). W Turynie zdobyli złoto, a w Vancouver srebro (wraz z nimi jechał też sierż. Alexander Rödiger). Natomiast kombinatorzy norwescy, sierż. Tino Edelmann i st. plut. Eric Frenzel, wywalczyli brąz w sztafecie 4x5 km (2010 r.). Panczenistka st. plut. Stephanie Beckert w swojej kolekcji ma trzy medale olimpijskie z Vancouver, dwa srebrne (w biegu na 3000 i 5000 m) i złoty (drużynowo).

Niemieccy żołnierze w reprezentacji olimpijskiej Niemiec

biatlon
st. sierż. Andrea Henkel, st. sierż. Evi Sachenbacher-Stehle, sierż. Franziska Hildebrand, st. sierż. Andreas Birnbacher, sierż. Erik Lesser

bobsleje
st. sierż. Sandra Kiriasis, st. sierż. Martin Putze, sierż. Alexander Rödiger, st. sierż. André Florschütz, st. plut. Kevin Kuske, kpr. Christian Poser, st. plut. Jannis Bäcker, st. plut. Gregor Bermbach

curling
kpr. Christopher Bartsch, kpr. Sven Goldemann, kpr. Felix Schulze

hokej na lodzie
st. kpr. Manuala Anwander, kpr. Monika Bittner, st. plut. Franziska Busch, sierż. Bettina Evers, sierż. Susann Götz, st. plut. Viona Harrer, st. plut. Jennifer Harss, st. plut. Nina Kamenik, st. plut. Andrea Lanzl, st. plut. Sara Seiler, st. szer. Kerstin Spielberger, st. szer. Julia Zorn

łyżwiarstwo figurowe
st. plut. Peter Liebers, st. plut. Daniel Wende, st. plut. Maylin Wende, szer. Nailya Zhiganshina, st. plut. Alexander Gazsi, kpr. Tanja Kolbe, szer. Stefano Caruso

łyżwiarstwo szybkie
sierż. Monique Angermüller, st. plut. Stephanie Beckert, sierż. Gabriele Hirschbichler, st. plut. Bente Kraus, st. plut. Alexej Baumgärtner, kpr. Patrick Beckert, st. plut. Moritz Geisreiter, st. sierż. Nico Ihle, sierż. Robert Lehmann, sierż. Samuel Schwarz

kombinacja norweska
sierż. Tino Edelmann, st. plut. Eric Frenzel, plut. Fabian Rießle

saneczkarstwo
st. sierż. Tatjana Hüfner, st. sierż. Anke Wischniewski, sierż. Tobias Wendl, st. plut. Toni Eggert

skeleton
st. kpr. Sophia Griebel, sierż. Marion Thees

narciarstwo alpejskie
st. plut. Christina Geiger, st. plut. Stefan Luitz

narciarstwo dowolne (skicross)
kpr. Anna Wörner, st. plut. Florian Eigler, sierż. Thomas Fischer

biegi narciarskie
st. sierż. Stefanie Böhler, st. plut. Denise Herrmann, st. sierż. Claudia Nystad, st. sierż. Tobias Angerer, st. plut. Sebastian Eisenlauer, st. sierż. Jens Filbrich, st. sierż. Axel Teichmann

skoki narciarskie
kpr. Richard Freitag, sierż. Andreas Wank

snowboard
sierż. Selina Jörg, st. plut. Stefan Baumeister, kpr. Paul Berg, sierż. Alexander Bergmann, st. sierż. Patric Bussler, kpr. Johannes Höpfl, st. plut. Konstantin Schad

short track
st. plut. Robert Seifert.

szus

autor zdjęć: MFA Russia, Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Lekcje z frontu
 
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Nowy szef CWCR
Zielone światło dla Barbary
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Rakietowy szach
Cud w Trewirze
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowoczesna łączność dla armii
Dobrowolsi – czas start!
Wojna o porządek świata
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Skromny początek wielkiej wojny
Zimowy sprawdzian podchorążych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Abramsy pod dobrą opieką
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Liban uznany za strefę działań wojennych
Pierwszy skok
Lista trupich główek
Bruksela przed szczytem
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Mocny sygnał od NATO
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
„Avenger” na Monte Cassino
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Invictus w zimowym stylu
W rezerwie pasywnej będą oceny
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Ślubowanie kadetów OPW
Podwójny Półmaraton Komandosa
Air Show ’25 – do zobaczenia
Śnieg może być groźną bronią
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szef MON-u w Brukseli
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rusza kwalifikacja wojskowa
Spadochroniarze na Podlasiu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zamiana po włosku
Offset dla „Wisły”
Roszady personalne w PGZ-ecie
Eurofightery znowu w Polsce
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Którą drogą do armii?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO