moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Odznaki dla najsprawniejszych

Niemal 3,5 tysiąca żołnierzy podczas ostatnich egzaminów z wf uzyskało Wojskowe Odznaki Sprawności Fizycznej. By je dostać, musieli zaliczyć test według norm dla wojsk specjalnych. – To wyróżnienie jest motywacją do systematycznego dbania o kondycję – mówi płk Wiesław Świtaj ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.


Odznaka to niewielki metalowy znaczek z napisem WOSF, przedstawiający kontur bieżni sportowej i trzy strzały symbolizujące sprawność fizyczną. Na lewej kieszeni munduru noszą ją najsprawniejsi żołnierze. – Premiujemy w ten sposób wysoką sprawność i aktywność fizyczną, a także propagujemy postawy prozdrowotne. Dla wielu żołnierzy to prestiżowe wyróżnienie – ocenia płk Wiesław Świtaj, szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Zarządu Szkolenia Sztabu Generalnego WP. Prawo do posiadania i noszenia odznaki potwierdza legitymacja WOSF.

Egzamin dla kandydatów na odznakę tylko pozornie jest łatwy. – Dla niektórych normy sprawnościowe, przygotowane dla danej grupy wiekowej, są czasem zbyt wysokie. Żołnierz walczący o odznakę musi zaliczyć test zgodny ze swoją grupą wiekową, ale według norm sprawnościowych obowiązujących dla m.in. wojsk specjalnych czy desantowo-szturmowych. A te są wyższe – dodaje oficer ze Sztabu Generalnego WP.

Dla przykładu, żołnierz służby mundurowej z jednostki zmechanizowanej, będący w drugiej grupie wiekowej (26–30 lat), aby zdobyć odznakę, musi przebiec trzy kilometry w ciągu 12 minut i 15 sekund (12,45 min na piątkę, ale bez odznaki), w czasie dwóch minut wykonać 70 skłonów tułowia w przód (bez odznaki 60 powtórzeń) oraz 16 razy podciągnąć się na drążku (zwykła norma 12 powtórzeń). Żołnierze wojsk specjalnych lub np. ci, którzy skaczą ze spadochronem, wyboru nie mają. – Zawsze zdają oni testy według najwyższych norm. Dlatego w ich wypadku uzyskanie oceny bardzo dobrej jest równoznaczne z otrzymaniem odznaki – tłumaczy płk Świtaj.

Podczas ostatnich, ubiegłorocznych sprawdziany według wyższych norm zdało 3460 żołnierzy. –To sporo, ale sądzę, że w roku bieżącym będzie ich jeszcze więcej – ocenia oficer. Choć najwyższą ocenę średnią ze sprawdzianu sprawności fizycznej uzyskali oficerowie, to odznak najwięcej przyznano podoficerom, stanowiącym najliczniejszy korpus w wojsku. Wśród grup wiekowych najlepsza była grupa 26–30-latków. O WOSF-kę walczyli też żołnierze najstarsi, powyżej 55 lat. Aż 25 z nich udowodniło, że zasługuje na miano najsprawniejszego żołnierza.

Zanim żołnierze przystąpili do egzaminu, musieli zadeklarować, czy chcą walczyć o odznakę. – W 1 Brygadzie do testów z wf podeszło w 2013 roku 1334 żołnierzy. Potencjalnie każdy z nich mógł spróbować swoich sił, jednak wielu zdaje sobie sprawę, że zdobycie i utrzymanie odznaki wiążę się z wysiłkiem i dużą sprawnością. Dlatego do walki stanęło w sumie 25 żołnierzy. Trzynastu udało się ją zdobyć – mówi mjr Tadeusz Kaczmarski, szef sekcji wychowania fizycznego i sportu 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej.

Przyznane odznaki żołnierze będą musieli potwierdzić już niebawem, na corocznym egzaminie z wf. – WOSF-ka ma motywować mundurowych do systematycznego dbania o kondycję. Jeśli podczas kolejnego testu żołnierz nie wykaże się sprawnością wymaganą do zdobycia odznaki, prawo do jej noszenia zostanie zawieszone – zapewnia płk Świtaj.

Choć przepisy nie przewidują dodatkowego wyróżniania najsprawniejszych żołnierzy, to posiadanie odznaki może zwiększyć szanse na inne nagrody. W niektórych jednostkach praktykuje się premiowanie najlepszych i dowódcy chętnie z tej możliwości korzystają. – Dla dowódcy naszej Brygady odznaka ma duże znaczenie. Żołnierze mający WOSF są w różny sposób wyróżniani, np. przy opiniowaniu – mówi mjr Kaczmarski.

Odznaka została wprowadzona Decyzją nr 260/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 3 września 2012 roku.

****

W 2013 r. 3460 żołnierzy SZRP uzyskało Wojskowe Odznaki Sprawności Fizycznej (WOSF).

W poszczególnych grupach wiekowych:

I (do 25 lat) – 443

II (od 26–30) – 1081

III (31–35 ) – 836

IV (36–40) – 592

V (41–45) – 314

VI (46–50) – 122

VII (51–55) – 47

VIII – (powyżej 55 lat) – 25


W poszczególnych korpusach:

– szeregowi – 881

– podoficerowie – 1358

– oficerowie – 1097

– podchorążowie (kandydaci na żołnierzy zawodowych) – 124.

PG

autor zdjęć: ARch. 10 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze

~XYZ
1391982180
Witam Jak się mają przepisy do żołnierzy którzy otrzymali wojskową odznakę sprawności fizycznej przed wprowadzonymi zmianami?
37-29-2A-C8
~scooby
1391706120
.... + 100 zł do pensji netto. 3500 x 100 = 350 000 . Jak nie ma w budżecie to zabrać tym co nie zdali lub nie podeszli. Kolejną odznakę proponuje stażową dla Szeregowych Żołnierzy. powyżej 5 lat i 10 lat oczywiście + dodatek stażowy. p.s. Budujemy gospodarkę opartą na kapitale - również ludzkim- oczekuję , że każde dodatkowe wyróżnienie będzie wspierane konkretną i stosowna kwotą.
39-FF-C3-6D

Jakie podwyżki dla żołnierzy
 
Szwecja kolejnym członkiem NATO
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Eurofightery znowu w Polsce
Air Show ’25 – do zobaczenia
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Abramsy pod dobrą opieką
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Wojna o porządek świata
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Mocny sygnał od NATO
Podwójny Półmaraton Komandosa
Telefon zaufania dla żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Kleszcze dla wojska
Polska przystań brytyjskich jeńców
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Będzie za co kupić koreańską broń
Wojenny bohater na szubienicy
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Palmiry – miejsce kaźni
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Leopardy jadą na poligon
Priorytety dla armii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Którą drogą do armii?
Zamiana po włosku
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Lista trupich główek
Bruksela przed szczytem
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
Tajna misja polskiej agentki
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Offset dla „Wisły”
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nowy szef CWCR
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO