moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bokserzy na medal

W rozgrywanych w Kaliszu mistrzostwach kraju seniorów w boksie pięściarze reprezentujący wojskowe kluby i stowarzyszenia kontynuujące tradycje sekcji bokserskich z wojskowym rodowodem wywalczyli trzy medale. Złoto zdobył Dawid Michelus z Sokoła Piła, srebro Daniel Żaboklicki z warszawskiej Legii, a brąz szer. Mateusz Kostecki z krakowskiego Desantu.

Szer. Mateusz Kostecki (z lewej) zdobył pierwszy w historii Wojskowego Klubu Sportowego Desant Kraków medal mistrzostw kraju seniorów w boksie. Fot. archiwum Wojskowego Klubu Sportowego Desant Kraków

Dawid Michelus, 21-letni pięściarz z Wojskowego Klubu Sportowego Sokół Piła, w finale kategorii do 60 kg wygrał 3:0 z Mateuszem Polskim z Róży Karlino. Podopieczny trenera Sławomira Nowickiego, który przed rokiem zdobył złoto w kategorii do 56 kg, pewnie pokonał zeszłorocznego mistrza wagi do 60 kg. Daniel Żaboklicki, 25-letni zawodnik z Klubu Bokserskiego Legia Warszawa, stanął na drugim stopniu podium w kategorii wagowej do 56 kg. W finale podopieczny Henryka Petricha – brązowego medalisty olimpijskiego z Seulu (1988) – przegrał jednogłośnie na punkty z Markiem Pietruczukiem z Victorii Ostrołęka. Na zeszłorocznych mistrzostwach kraju w Zawierciu Żaboklicki zdobył w wadze do 56 kg brązowy krążek. Natomiast 23-letni szer. Mateusz Kostecki, żołnierz z 6 Batalionu Dowodzenia 6 Brygady Powietrznodesantowej i zawodnik Wojskowego Klubu Sportowego Desant Kraków, wywalczył brąz w kategorii do 69 kg. Przed rokiem spadochroniarz z 6 BPD reprezentował w krajowym czempionacie barwy klubu Lechma Poznań i zdobył również brąz, ale w kategorii do 64 kg.

Bokserzy już po raz 85. walczyli o medale mistrzostw kraju seniorów i po raz pierwszy w historii w Kaliszu. Do turnieju zgłosiło się 192 pięściarzy z 81 klubów oraz niestowarzyszeni. Najliczniej obsadzone były kategorie wagowe do 75 kg (35 zawodników), 69 kg (33) i 81 kg (32). Najskromniejszą obsadę miały najlżejsze kategorie: do 49 kg (4), 52 kg (7) i 56 kg (8). Przed rokiem w krajowym czempionacie w Zawierciu o medale walczyło 73 zawodników z 43 klubów. W najliczniej obsadzonej kategorii – do 75 kg – rywalizowało 10 bokserów. Natomiast tylko czterech biło się w kategorii do 49 kg i wszyscy zdobyli medale. W tym roku zmieniła się formuła rozgrywania turnieju mistrzowskiego. Mogli w nich wystąpić wszyscy zawodnicy z aktualnymi licencjami Polskiego Związku Bokserskiego. W ostatnich latach musieli natomiast najpierw dobrze się zaprezentować w turniejach Grand Prix. Nową formułę wprowadzono, aby ożywić rozwój boksu amatorskiego w Polsce.

Szer. Mateusz Kostecki, który w kaliskich mistrzostwach wywalczył brązowy medal w kategorii do 69 kg, swoim wynikiem wpisał na listę klubów mających medalistów krajowego czempionatu seniorów nowo powstały Wojskowy Klub Sportowy Desant Kraków. Warto przypomnieć, że przed laty wojskowe kluby odgrywały czołową rolę w polskim boksie. Medale zdobywali żołnierze i cywile broniący barw warszawskiej Legii, bydgoskiego Zawiszy i Sokoła Piła. Ostatnio największe sukcesy, które docenili również Czytelnicy „Polski Zbrojnej” wybierający w plebiscytowej zabawie najlepszych sportowców Wojska Polskiego, odnosiła Karolina Łukasik z Legii. Legionistka w 29. Plebiscycie na Najlepszego Sportowca WP w 2005 roku zajęła piąte miejsce, rok wcześniej była trzecia, a w 2003 roku – dziesiąta. Przed Łukasik, która w latach 2003–2005 zdobyła złoty, srebrny i brązowy medal bokserskich mistrzostw Europy, ostatnimi bokserami w gronie laureatów wojskowego plebiscytu byli Henryk Petrich i kapral Andrzej Gołota. Obaj zostali wyróżnieni za brązowe medale olimpijskie zdobyte na igrzyskach w Seulu w 1988 roku. Petrich zajął szóste miejsce w głosowaniu, a Gołota siódme.

Medaliści 85. Mistrzostw Polski w Boksie
kategoria do 49 kg
złoto – Dawid Jagodziński (BSB Astoria Bydgoszcz), srebro – Daniel Tarka (Tygrys Elbląg), brąz – Adam Lehmann (Łódzkie Centrum Sportów Walki) i Dawid Jakubcewicz (UKS Włókiennik Łódź)

kategoria do 52 kg
złoto – Grzegorz Kozłowski (UKS Akademia Walk Warszawa), srebro – Maciej Jóźwik (BKS Skorpion Szczecin), brąz – Przemysław Jańczuk (UKS Akademia Walk Warszawa) i Dominik Śliwiński (Pomorzanin Toruń)

kategoria do 56 kg
złoto – Marek Pietruczuk (UMKS Victoria Ostrołęka), srebro – Daniel Żaboklicki (Klub Bokserski Legia Warszawa), brąz – Tomasz Smerdel (MGKS Gwarek Łęczna) i Tomasz Resól (BKS Skorpion Szczecin)

kategoria do 60 kg
złoto – Dawid Michelus (Sokół Piła), srebro – Mateusz Polski (KSW Róża Karlino), brąz – Radomir Obruśniak (KSW Róża Karlino) i Patryk Trochimiak (Kaczor Boks Team Wałbrzych)

kategoria do 64 kg
złoto – Kazimierz Łęgowski (UKS Bokser Chojnice), srebro – Marcin Latocha (KSW Róża Karlino), brąz – Tomasz Gryckiewicz (Uczniowski Klub Sportów Walki Pirs Powiatu Olsztyńskiego) i Daniel Adamiec (Rushh Kielce).

kategoria do 69 kg
złoto – Ireneusz Zakrzewski (Janik Boks Jelenia Góra), srebro – Damian Kiwior (Tiger Tarnów), brąz – Mateusz Kostecki (Wojskowy Klub Sportowy Desant Kraków) i Damian Falecki (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski)

kategoria do 75 kg
złoto – Tomasz Jabłoński (KS Sako Gdańsk), srebro – Arkadiusz Szwedowicz (BKS Skorpion Szczecin), brąz – Mateusz Rzadkosz (Wisła Kraków) i Kamil Gardzielik (Copacabana Konin)

kategoria do 81 kg
złoto – Mateusz Tryc (KS Fenix Warszawa), srebro – Jordan Kuliński (Start Włocławek), brąz – Przemysław Gorgoń (Jawor Team Jaworzno) i Kasjusz Życiński (KS Sako Gdańsk)

kategoria do 91 kg
złoto – Igor Jakubowski (KB Zagłębie Konin), srebro – Bartłomiej Krasuski (niestowarzyszony), brąz – Tomasz Bohdanowicz (BKS Orkan Gorzów Wlkp.) i Krzysztof Kowalski (MOSiR Mysłowice)

kategoria powyżej 91 kg
złoto – Arkadiusz Toborek (MOSiR Mysłowice), srebro – Mateusz Figiel (Hetman Białystok), brąz – Krzysztof Kosela (Broń Radom) i Marcin Śnitko (Tygrys Elbląg).

szus

autor zdjęć: archiwum Wojskowego Klubu Sportowego Desant Kraków

dodaj komentarz

komentarze


Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strażacy ruszają do akcji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Na straży wschodniej flanki NATO
Święto stołecznego garnizonu
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Barwy walki
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Mundury w linii... produkcyjnej
Szarża „Dragona”
Front przy biurku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Optyka dla żołnierzy
NATO na północnym szlaku
Sprawa katyńska à la española
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rakiety dla Jastrzębi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Odstraszanie i obrona
Zachować właściwą kolejność działań
Sandhurst: końcowe odliczanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, epilog
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Charge of Dragon
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO on Northern Track
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Głos z katyńskich mogił
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ocalały z transportu do Katynia
Przygotowania czas zacząć
Ramię w ramię z aliantami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zbrodnia made in ZSRS
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część trzecia
SOR w Legionowie
Kolejne FlyEle dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO