moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Piąte miejsca żołnierzy w Półmaratonie Ślężańskim

Trzema dużymi półmaratonami powitali wiosnę amatorzy biegania. W najliczniej obsadzonej imprezie w Sobótce bardzo dobrze spisali się żołnierze. Piąte miejsce w rywalizacji pań zajęła chor. Marta Szenk z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Tę samą pozycję wśród mężczyzn wywalczył kpr. Kamil Makoś z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Piąte miejsce w rywalizacji pań zajęła chor. Marta Szenk z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Już po raz siódmy amatorzy biegania spotkali się na trasie Półmaratonu Ślężańskiego. Wiosenna aura przyciągnęła na start rekordową liczbę uczestników. Na mecie sklasyfikowano aż 3281 zawodników, w tym wielu gości zagranicznych. Przed dwoma laty w Sobótce w ramach Półmaratonu Ślężańskiego odbyły się Mistrzostwa Wojska Polskiego w Półmaratonie. Dzięki temu znacznie wzrosła frekwencja imprezy. Na mecie sklasyfikowano 2953 biegaczy, w tym aż 1285 ze środowiska wojskowego. Tym razem w Sobótce żołnierze nie walczyli o medale, ale wielu z nich pojawiło się na starcie. Wśród nich najlepiej spisali się medaliści wojskowych mistrzostw z Sobótki z 2012 roku: złota w kategorii kobiet do 35 lat – chor. Marta Szenk z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i brązowy w kategorii mężczyzn M30 – kpr. Kamil Makoś z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

W rywalizacji panów na trasie VII Półmaratonu Ślężańskiego triumfowali Kenijczycy David Metto i James Meli, a trzeci był Węgier Lajos Berecz. Metto finiszował po 1 godz. 7 min 29 s biegu. Meli uzyskał czas 1:10:46, a Berecz 1:11:52. Czwarty był sierż. sztab. Paweł Piotraschke ze Szkoły Policji w Słupsku, triumfator IX Maratonu Komandosa z 2012 roku. Policjant biegł 1 godz. 12 min 41 s. 40 sekund po nim zameldował się na mecie kapral Kamil Makoś z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, który przed laty był filarem trzecioligowej drużyny Twardego. Prawy obrońca, a czasami i stoper wojskowej jedenastki, po wycofaniu świętoszowskiego zespołu z III ligi zerwał z futbolem i zaczął więcej czasu poświęcać bieganiu. W zeszłym roku wywalczył brązowy medal w kategorii M35 w XVI Mistrzostwach Wojska Polskiego w Maratonie oraz brąz w sztafecie mężczyzn 4x2 km podczas Mistrzostw Wojska w Biegach Przełajowych.

Najszybszą z pań w Sobótce była Rumunka Daniella Cirlan. Triumfowała z czasem 1 godz. 20 min 7 s. Druga była Karolina Górna z Kalisza  (1:21:23), trzecia Dominika Wiśniewska-Ulfik z Zabrza (1:23:13), a czwarta Węgierka Katalin Garami (1:25:48). Piąta na mecie chor. Marta Szenk uzyskała wynik 1 godz. 27 min 24 s. Zawodniczka reprezentująca barwy bydgoskiego Zawiszy na trasie rywalizowała między innymi z mistrzynią świata w maratonie z 1991 roku Wandą Panfil. 55-letnia lekkoatletka Lechii Tomaszów Mazowiecki w kategorii open wśród pań zajęła 10. miejsce z czasem 1 godz. 33 min 23 s. Mistrzyni świata z Tokio wygrała natomiast rywalizację w swojej kategorii wiekowej K55.

W rozegranym w Ostrowie Wielkopolskim I ICE MAT Półmaratonie kpr. Paweł Tarasiuk z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego wywalczył czwartą lokatę w kategorii open. Do miejsca na podium zabrakło mu tylko czterech sekund. Z wynikiem 1 godz. 9 min 17 s ustanowił jednak swój rekord życiowy w półmaratonie. Zwyciężył Michał Cenkier z Jarocina, który dystans 21 km 97 m pokonał w 1 godz. 8 min 51 s. Drugie miejsce zajął Ukrainiec Siergiej Krowlajdis (1:08:55), a trzecie Adam Marysiak z MKS Astra Nowa Sól (1:09:13). W rywalizacji pań triumfowała Aleksandra Peisert z Elbląga. Pierwszą edycję imprezy ukończyło 601 osób.

Drugą pod względem frekwencji imprezą półmaratońską na otwarcie wiosny był XI Półmaraton Marzanny w Krakowie. Bieg pod Wawelem ukończyło 2474 zawodników. Trzy pierwsze miejsca wśród mężczyzn zajęli goście z Ukrainy. Triumfował Siergii Okseniuk z czasem 1 godz. 8 min 19 s. Najlepszy z Polaków – Tomasz Kawik z Krakowa – zajął czwartą pozycję. W rywalizacji pań triumfowała Ukrainka Olena Burkowska, która dystans 21 km 97 m pokonała w 1 godz. 15 min 36 s. Trzecie miejsce zajęła Anna Celińska z Bielska-Białej – najlepsza z polskich zawodniczek.

szus

autor zdjęć: Archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Rakiety dla Jastrzębi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Psiakrew, harmata!
Szpej na miarę potrzeb
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część druga
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Będzie można zostać snajperem lądowym
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Optyka dla żołnierzy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Wojskowi medycy ratują i leczą
Kurs z dzwonem
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Jeśli nie Jastrząb, to…
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Hiszpański palimpsest
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Ogień w podziemiu
Cena wolności
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Jak wyszkolić pilota F-16?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojsko inwestuje w Limanowej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Animus Fortis, czyli mężny duch
NATO na północnym szlaku
Przygotowania czas zacząć
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
V Korpus z nowym dowódcą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO