moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwsze medale spartakiady rozdane

Biegacze na orientację – ppor. Magdalena Wawrzyniak, por. Maciej Bzdawski, st. sierż. Robert Banach i st. chor. Remigiusz Widziewicz zostali pierwszymi medalistami wiosennej Spartakiady Wojska Polskiego rozgrywanej w Poznaniu. Zwycięzcami sztafety seniorskiej są zawodnicy sił powietrznych, a mieszanej – Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.


Orientaliści walczyli o medale w czterech kategoriach indywidualnych: K – kobiet (open, bez podziału na wiek), M-35 – mężczyzn do 35 lat, M-45 – mężczyzn w wieku od 36 do 45 lat i M-46 – mężczyzn powyżej 45 lat. O wynikach rywalizacji decydowała łączna suma czasów biegów na dwóch dystansach: klasycznym i średnim. Natomiast w biegach sztafetowych wyłoniono najlepsze sztafety seniorów i mieszane. Do obu poszczególne reprezentacje wystawiały po trzech zawodników,  w składzie mieszanej musiała być jedna kobieta. Po zsumowaniu wyników indywidualnych i sztafet powstała klasyfikacja zespołowa mistrzostw, z której punkty doliczono do tegorocznego współzawodnictwa w sporcie powszechnym.

W rywalizacji kobiet ppor. Magdalena Wawrzyniak z 10 Brygady Logistycznej z Opola była pierwsza na dystansie średnim (3,7 km, 12 p.k.), w biegu klasycznym (na trasie o długości 5,1 km z 14 punktami kontrolnymi) zajęła drugie miejsce. W „klasyku” przegrała o 24 s z trzecią zawodniczką w klasyfikacji łącznej po dwóch biegach sierż. pchor. Iwoną Januszyk z dęblińskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Zwyciężczyni biegu klasycznego pobiegła jednak gorzej w drugim biegu. Zajęła w nim dopiero 14. lokatę w stawce 18 biegaczek, ale dzięki świetnemu wynikowi uzyskanemu w „klasyku” udało jej się utrzymać miejsce na podium w „generalce”. Natomiast srebro w klasyfikacji łącznej wywalczyła mł. chor. Marta Terlecka, reprezentująca lotników.


Ppor. Magdalena Wawrzyniak swoim zwycięstwem sprawiła ogromną niespodziankę swojemu trenerowi i szefowi swojej reprezentacji. Zawodniczka z 10 Brygady Logistycznej z Opola nie specjalizuje się bowiem w biegach na orientację. – Biegam tylko w mistrzostwach Wojska Polskiego. Przed rokiem byłam szósta. Przed spartakiadą pojechałam na krótkie zgrupowanie i jak widać po wynikach solidny trening specjalistyczny przyniósł efekty – mówi pierwsza mistrzyni wiosennej Spartakiady Wojska Polskiego. – Uwielbiam biegi ekstremalne. W tym roku na pewno wystartuję w Biegu Katorżnika w Lublińcu oraz spróbuję obronić prymat sprzed roku w Pogromie Wichra w Oleśnicy – dodaje zawodniczka.

W rywalizacji mężczyzn w dwóch kategoriach M-35 i M-45 triumfowali reprezentanci gospodarzy. W tej młodszej wygrał por. Maciej Bzdawski, a w M-35 st. sierż. Robert Banach. Banach, wielokrotny złoty medalista mistrzostw Wojska Polskiego, wyprzedził kolegę z reprezentacji mł. chor. Remigiusza Nowaka i obrońcę tytułu mistrzowskiego bosmana Jacka Nowaka z marynarki wojennej. – O moim zwycięstwie zadecydowała duża przewaga, jaką uzyskałem nad rywalami na pierwszym etapie – przyznaje utytułowany orientalista. Sierżant Banach na pierwszym etapie wyprzedził o 5 min 54 s mł. chor. Remigiusza Nowaka i o 8 min 35 s bosm. Jacka Nowaka. Na drugim etapie Banach również był najlepszy. Drugi – ze stratą 1 min 15 s – był Jacek Nowak, a trzeci Remigiusz Nowak (z kolegą z reprezentacji przegrał o 3 min 35 s).

W kończących rywalizację orientalistów biegach sztafetowych gospodarze byli bezkonkurencyjni w sztafecie seniorskiej. Lotnicy o blisko trzy minuty wyprzedzili marynarzy. W sztafecie mieszanej drugi złoty medal w tych mistrzostwach wywalczyła ppor. Magdalena Wawrzyniak. Po zwycięstwo pobiegła razem ze złotym medalistą indywidualnym w M-46 st. chor. Remigiuszem Widziewiczem i kolegą z 10 Brygady Logistycznej st. szer. Maciejem Jasińskim.


Oprócz biegaczy na orientację o medale wojskowych mistrzostw w ramach wiosennej Spartakiady Wojska Polskiego walczą również siatkarze i piłkarze halowi (jutro odbędą się mecze półfinałowe oraz o miejsca V–IX, a w piątek spotkania finałowe), w czwartek rozpoczną też rywalizację pływacy (medalistów w pływaniu poznamy dzień później). Pierwsza w historii wiosenna Spartakiada Wojska Polskiego zakończy się w piątek. Natomiast jesienią w Warszawie-Wesołej i Zegrzu odbędzie się druga część spartakiadowej rywalizacji. W jesiennej Spartakiadzie Wojska Polskiego o medale walczyć będą specjaliści w pokonywaniu ośrodka sprawności fizycznej, strzelaniu z broni etatowej (kbk AK / beryl i pistolet wojskowy) oraz zawodnicy rywalizujący w biegu patrolowym i biegach przełajowych.

Zgrupowanie mistrzostw Wojska Polskiego w terminie wiosennym i jesiennym oraz rozgrywane ich w ramach spartakiady to nowość w programie rywalizacji o medale w sporcie powszechnym w naszej współczesnej armii (wcześniej spartakiady rozgrywano w ubiegłym wieku – pierwszą zorganizowano w 1951 roku). Jeśli ten model rywalizacji sprawdzi się, spartakiady wejdą na stałe do programu imprez sportowych w naszej armii.

Przed wiosenną spartakiadą rywalizację o medale mistrzostw Wojska Polskiego rozpoczęli żołnierze specjalizujący się w strzelaniu z broni pneumatycznej. Wyniki z tych mistrzostw oraz rozgrywanych w ramach wiosennej i jesiennej Spartakiady, a także w maratonie będą wliczane do współzawodnictwa w sporcie powszechnym w 2014 roku. Po rozegranych dwóch mistrzostwach (w strzelaniu z broni pneumatycznej i w biegach na orientację) liderem rankingu jest reprezentacja Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych / Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych 6.

Wyniki Mistrzostw WP w biegu na orientację

K (kobiety, open)
1. ppor. Magdalena Wawrzyniak (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6) 92 min 15 s
2. mł. chor. Marta Terlecka (Siły Powietrzne – DG RSZ 4) 96,55
3. sierż. pchor. Iwona Januszyk (Reprezentacja Szkolnictwa Wojskowego) 108,01.

M-35 (mężczyźni do 35 lat)
1. por. Maciej Bzdawski (Siły Powietrzne – DG RSZ 4) 82,04
2. st. mar. Kamil Włodarczyk (Marynarka Wojenna – DG RSZ 5) 86,06
3. st. szer. Maciej Jasiński (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6) 87,32.

M-45 (mężczyźni w wieku od 36 do 45 lat)
1. st. sierż. Robert Banach (Siły Powietrzne – DG RSZ 4) 71,49
2. mł. chor. Remigiusz Nowak (Siły Powietrzne – DG RSZ 4) 81,18
3. bosm. Jacek Nowak (Marynarka Wojenna – DG RSZ 5) 81,39.

M-46 (mężczyźni powyżej 45 lat)
1. st. chor. Remigiusz Widziewicz (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6) 72,39
2. mł. chor. Paweł Zieliński (Siły Powietrzne – DG RSZ 4) 78,05
3. chor. Mirosław Tarnowski (16 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 3) 82,27.

sztafeta seniorów
1. Siły Powietrzne – DG RSZ 4 (mł. chor. Remigiusz Nowak, st. sierż. Robert Banach, por. Maciej Bzdawski) 80,48
2. Marynarka Wojenna – DG RSZ 5 (bosm. Marcin Richert, bosm. Jacek Nowak, st. mar. Kamil Włodarczyk) 83,34
3. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6 (mjr Bogdan Lech, mł. chor. Arkadiusz Kasperski, kpr. Przemysław Prokopiuk) 105,54.

sztafeta mieszana
1. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6 (ppor. Magdalena Wawrzyniak, st. chor. Remigiusz Widziewicz, st. szer. Maciej Jasiński) 81,53
2. Siły Powietrzne – DG RSZ 4 (mł. chor. Marta Terlecka, mł. chor. Paweł Zieliński, st. szer. Dariusz Konarczak) 88,17
3. 16 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 3 (kpt. Dominika Treszczotko, chor. Mirosław Tarnowski, chor. Krzysztof Banach) 88,59.

klasyfikacja zespołowa
1. Siły Powietrzne – DG RSZ 4 – 194 punkty (12 pkt. do współzawodnictwa w sporcie powszechnym)
2. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6 – 179 (10)
3. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej – DG RSZ 1 – 165 (8)
4. 16 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 3 – 136 (7)
5. Marynarka Wojenna – DG RSZ 5 – 132 (6)
6. 12 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 2 – 121 (5)
7. Reprezentacja Szkolnictwa Wojskowego – 106 (4)
8. Dowództwo Garnizonu Warszawa – 79 (3)
9. Instytucje Centralne MON – 22 (2)
10. Żandarmeria Wojskowa – 19 (1).

Współzawodnictwo w sporcie powszechnym (klasyfikacja po mistrzostwach w strzelaniu z broni pneumatycznej i w biegach na orientację)
1. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6 – 22 pkt.
2. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej – DG RSZ 1 – 18
3. Siły Powietrzne – DG RSZ 4 – 16
4. Marynarka Wojenna – DG RSZ 5 – 14
5. Dowództwo Garnizonu Warszawa – 10
5. Reprezentacja Szkolnictwa Wojskowego – 10
5. 12 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 2 – 10
5. 16 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 3 – 10
9. Żandarmeria Wojskowa – 3
9. Instytucje Centralne MON – 3.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski, sierż. Krzysztof Grymułek

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
 
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Krwawa noc pośród puszczy
Cień atomowej zagłady
Mobilne dowodzenie
Zawsze gotowi do pomocy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojna w świętym mieście, epilog
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
NATO on Northern Track
„Ryś” z laserem
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pływacy i maratończycy na medal
Pytania o europejską tarczę
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Nowe zadania szefa SKW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bohater odtrącony
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Po śladach polskich bohaterów
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Grand Quadriga ‘24”
Polki pobiegły po srebro!
Broń Hitlera w rękach AK
Śladami ojca
Flota Bayraktarów w komplecie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Serwis K9 w Polsce
Na straży nieba
By Polska była bezpieczna
Wszystkie misje AWACS-a
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO