moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ustawa o NSR trafiła do prezydenta

Prostsze zasady podpisywania kontraktów, więcej ćwiczeń na poligonach, ale też więcej dodatków motywacyjnych i możliwości kształcenia się na koszt armii. To kilka zmian w przepisach, które mają uatrakcyjnić służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych. Po pracach w parlamencie ustawa trafiła na biurko prezydenta.


– Utworzenie Narodowych Sił Rezerwowych było jednym z elementów budowania zawodowej armii. Po trzech latach ich funkcjonowania rząd i ministerstwo obrony zaproponowali wprowadzenie rozwiązań, które uszczegółowią obowiązujące już prawo. Wydają się one słuszne – mówił Stefan Niesiołowski (PO), przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, podczas debaty na temat nowelizacji przepisów dotyczących NSR.

MON, przygotowując zmiany w przepisach, chciało przede wszystkim uatrakcyjnić służbę dla żołnierzy, ale też sprawić, by była ona bardziej efektywna. Dlatego zamiast maksymalnego okresu 15 lat przebywania na tzw. przydziale kryzysowym po wejściu w życie nowych przepisów żołnierze NSR będą mogli służyć w wojsku bez ograniczeń czasowych. Jedyną barierą pozostanie wiek ochotnika odpowiedni dla stopnia wojskowego – 50 lat dla szeregowych i 60 lat dla podoficerów i oficerów.

Kontakty zawierane z żołnierzami będzie można uzupełniać lub zmieniać. Dzięki temu, gdy wojskowy znajdzie się w innej jednostce lub na innym stanowisku nie będzie musiał tak jak obecnie kolejny raz przechodzić procedury związanej z zawarciem umowy. W przypadku kobiet w ciąży oraz w okresie sześciu miesięcy po porodzie możliwe będzie zawieszenie służby wojskowej. Pozwoli to przyjąć je po tym czasie na dotychczasowy przydział kryzysowy bez zawierania nowego kontraktu.

Nowe przepisy mają zachęcić rezerwistów do związania się z armią na dłużej. Wojsko będzie mogło dofinansować naukę lub staż żołnierza, jednak o zwrot pieniędzy za np. kursy wojskowe jak i szkolenia na rynku cywilnym żołnierz będzie mógł się starać po trzech latach służby w NSR.

Co jeszcze się zmieni? – Służący w NSR żołnierze będą musieli wziąć udział w jednorazowych, trwających do 90 dni ćwiczeniach wojskowych – zapowiada płk Mirosław Czechyra z Zarządu Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego WP. Takie szkolenie pomoże ochotnikom w zdobyciu specjalistycznych kwalifikacji i podwyższeniu stopnia wojskowego.

Finansowo premiowani będą żołnierze podnoszący swoje kwalifikacje. Najniższa stawka za posiadaną klasę specjalisty ma wynieść 30 zł miesięcznie. Aktualne przepisy nie przewidują takiego finansowego wyróżnienia.Na korzyść dla żołnierzy wprowadzono też zmiany warunków zapłaty za ćwiczenia. Ich wysokość nie będzie jak dotąd zależna od posiadanego stopnia wojskowego, ale od zajmowanego stanowiska.

Przyjęte przez parlament przepisy mają też zadbać o interesy armii i ograniczyć liczbę tych żołnierzy, którzy bez ważnych powodów rezygnują przed końcem służby przygotowawczej. Zgodnie z nowymi zapisami będą musieli swoje odejście uzasadniać, a decyzja o zwolnieniu ich ze służby przygotowawczej zależeć będzie od dowódcy jednostki wojskowej.

– Obecnie zwalnia się około 17 proc. żołnierzy, co powoduje straty materialne. Dobrze, że resort zauważył ten problem. Nowe rozwiązania wydają się oczywiste i bezdyskusyjne – wyjaśniał portalowi polska-zbrojna.pl Stefan Niesiołowski.

Ci, którzy zrezygnują przed zakończeniem służby przygotowawczej, otrzymają też niższe wynagrodzenie. Obecnie jest ono wypłacane z góry, po zmianach pieniądze wypłacane będą za rzeczywisty czas służby.

Nowe rozwiązania przewidują też ułatwienia dla pracodawców zatrudniających żołnierzy rezerwy. Dotyczy to m.in. informowania ich o planowanych ćwiczeniach zatrudnianego rezerwisty oraz wydłużenia okresu na złożenie wniosku o rekompensatę za nieobecność pracownika. Pracodawca zamiast 30 będzie miał 90 dni na przedstawienie wymaganych dokumentów.

* * * * *

Narodowe Siły Rezerwowe powstały 1 stycznia 2010 r. Tworzą je ochotnicy – żołnierze rezerwy, którym nadano przydziały kryzysowe na określone stanowiska służbowe w jednostkach wojskowych. Pozostają oni w gotowości w razie zagrożeń militarnych i niemilitarnych w kraju i poza jego granicami.

Limit stanowisk służbowych dla żołnierzy NSR w czasie pokoju wynosi 20 tysięcy. O przyjęcie do NSR wystąpiło od 2010 r. ponad 30 tysięcy osób. Na kontrakty przyjęto ponad 27 tysięcy żołnierzy, ale 11 tysięcy z nich przeszło do służby zawodowej. Obecnie NSR liczą 10 tysięcy żołnierzy rezerwy.

PG

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~st.lpr.rez. M
1398446340
Ustawa ustawą a słynna wyszukiwarka etatów w NSR chyba na bieżąco aktualizowana nie jest,skoro na bieżąco nie jest aktualizowana to po co ona jest?????????????? Czy nie lepiej zrobić taki portal gdzie kadrowcy sami by wrzucali wolne etaty w swoich jednostkach a obsadzone już usuwali z listy na portalu na bieżąco.
A3-23-EF-5B

Wojna w świętym mieście, część druga
 
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ogień w podziemiu
Święto wojskowego sportu
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
V Korpus z nowym dowódcą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Psiakrew, harmata!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Jak wyszkolić pilota F-16?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Kurs z dzwonem
Cena wolności
Wojsko inwestuje w Limanowej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Jeśli nie Jastrząb, to…
Odstraszanie i obrona
Szpej na miarę potrzeb
Rakiety dla Jastrzębi
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przygotowania czas zacząć
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Weterani i bokser „Master”
Hiszpański palimpsest
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO