Utworzenie Terytorialnych Oddziałów Specjalnych NSR i zwiększenie motywacji ochotników do służby – to główne założenia nowej koncepcji Narodowych Sił Rezerwowych. Opracowali ją m.in. eksperci z Akademii Obrony Narodowej. Dziś gen. Bogusław Pacek, rektor-komendant uczelni, przedstawił założenia reformy NSR.
– To wstępna koncepcja. Jej celem jest racjonalizacja funkcjonowania NSR-ów. Zmianą, którą proponujemy, jest utworzenie Terytorialnych Oddziałów Specjalnych NSR – powiedział gen. Pacek. Dodał, że nowe struktury działałyby w ramach Wojewódzkich Sztabów Wojskowych. Ich zadaniem miałoby być m.in. wojskowe wparcie władz cywilnych i społeczeństwa w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków oraz pomoc pozarządowym organizacjom proobronnym i ratowniczym. Natomiast w czasie wojny miałyby być wsparciem wojsk operacyjnych.
Więcej żołnierzy
TOS docelowo miałyby liczyć do 10 tysięcy żołnierzy NSR oraz kilkuset etatów służby czynnej. – Liczebność etatowa sił zbrojnych osiągnie wówczas 130 tysięcy stanowisk, w tym 30 tysięcy będzie przeznaczona dla NSR-owców. Tym samym zwiększy się odsetek rezerwistów w całych siłach zbrojnych z 17 procent do 23 procent – podkreślił gen. Pacek. Nad przygotowaniem zmian w funkcjonowaniu NSR pracowali eksperci nie tylko z AON, w zespole znaleźli się też przedstawiciele Sztabu Generalnego, BBN, Inspektoratu Wsparcia SZ, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Prace pod kierownictwem gen. dyw. dr. hab. Bogusława Packa rektora-komendanta Akademii Obrony Narodowej, ruszyły w listopadzie ubiegłego roku.
Eksperci zaznaczyli, że wprowadzenie reformy w życie wcale nie będzie proste. Trudności mogą pojawić się na przykład przy wpisaniu TOS-ów w system funkcjonowania sił zbrojnych. – Musimy pomyśleć o zwiększeniu bazy szkoleniowej – mówił gen. Pacek. Zaznaczył, że należy wykorzystać w tym celu akademie, szkoły oficerskie, podoficerskie, dziesięć centrów szkolenia, pięć ośrodków szkolenia poligonowego, osiem jednostek wojskowych.
Musi się zmienić system zachęt
Zdaniem członków zespołu mało atrakcyjny jest nadal system zachęt dla ochotników. – Aby służba była efektywna, konieczna jest m.in. zmiana systemu motywacyjnego – podkreślał gen. Pacek. Zaznaczył, że należy zastanowić się nad propozycją wypłaty comiesięcznych dodatków finansowych dla żołnierzy NSR za utrzymanie przez nich gotowości do służby. To jednak wymaga zmian prawnych.
– Sporo w zakresie poprawy działania NSR już zrobiono. Niedawno Sejm uchwalił ustawę o powszechnym obowiązku obrony. Założenia przedstawionej dziś koncepcji są dobre, zwłaszcza w sytuacji, gdy wszyscy jesteśmy przekonani co do słuszności budowania systemu obronnego państwa – powiedział gen. dyw. Andrzej Wasilewski, dyrektor Departamentu Kadr MON.
– Zmiany są potrzebne. Jeśli zatem dziś przyjęliśmy, że to dobry kierunek, to zróbmy kolejny krok i działajmy dalej – podsumował zaś Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej, jeden z autorów reformy.
Gen. Pacek zaznaczył, że koncepcję należy sprawdzić w praktyce i wdrożyć program pilotażowy. – Należałoby objąć nim trzy TOS-y utworzone na bazie centrum szkolenia, ośrodka szkolenia poligonowego oraz jednostki wojskowej – podsumował gen. Pacek.
Koncepcja trafiła do Sztabu Generalnego WP, Dowództw: Generalnego i Operacyjnego RSZ oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Koszt wprowadzenia zmian miałby wynieść około 150 mln złotych w skali roku.
Zmiany już się zaczęły
W kwietniu, po pracach w parlamencie, na biurko prezydenta trafiła ustawa o powszechnym obowiązku obrony, mająca uatrakcyjnić służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych. Zgodnie z jej zapisami zamiast maksymalnego okresu 15 lat przebywania na tzw. przydziale kryzysowym po wejściu w życie nowych przepisów żołnierze NSR będą mogli służyć w wojsku bez ograniczeń czasowych. Jedyną barierą pozostanie wiek ochotnika odpowiedni dla stopnia wojskowego – 50 lat dla szeregowych i 60 lat dla podoficerów i oficerów.
Przepisy przewidują też m.in. prostsze zasady podpisywania kontraktów, więcej ćwiczeń na poligonach, więcej dodatków motywacyjnych i możliwości kształcenia się na koszt armii.
autor zdjęć: Arch. PZ
komentarze