moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Armia kupi symulatory dla załóg Rosomaków

Nie wychodząc z sali, można na nich ćwiczyć patrolowanie i odpieranie ataku na kołowy transporter opancerzony. MON ogłosił przetarg na zakup trzech SK-1, czyli kompleksowych symulatorów strzelania dla załóg Rosomaków. Urządzenia mają trafić do jednostek zmechanizowanych na początku przyszłego roku.



– W symulatorze SK-1 możemy jednocześnie szkolić całą załogę Rosomaka – podkreśla kapitan Grzegorz Otocki z 17 Brygady Zmechanizowanej, którego podwładni brali udział w pracach badawczych nad symulatorem transportera.

Kołowe transportery opancerzone Rosomak to oprócz czołgów Leopard najnowocześniejsze wozy bojowe polskiej armii. W Rosomaki wyposażone są dwie jednostki – 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana oraz 12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina. W sumie wojsko ma około siedmiuset KTO, a od 2019 roku będzie ich prawie tysiąc. Ośmiokołowe transportery były również do niedawna podstawowymi pojazdami żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Od kilku lat inżynierowie z polskiej zbrojeniówki pracują nad narzędziami do szkolenia załóg Rosomaków. W 2007 roku MON zlecił Wojskowym Zakładom Mechanicznym Siemianowice Śląskie oraz Ośrodkowi Badawczo-Rozwojowemu Urządzeń Mechanicznych OBRUM zbudowanie „Kompleksowego symulatora strzelań dla załogi KTO Rosomak”.

Pierwszy egzemplarz partii próbnej trafił do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu w 2011 roku. Po trwających ponad dwa lata pracach badawczych, w których brały udział m.in. doświadczone załogi Rosomaków z 17 i 12 Brygady Zmechanizowanej, proces wdrożenia nowego sprzętu do służby został zakończony.


Kompleksowy symulator SK-1 zbudowany jest z trzech części. Pierwsza to moduł bojowy, czyli poruszająca się na specjalnych siłownikach bojowa wieża Rosomaka – Hitfist 30P. Dowódca i działonowy mogą się w niej uczyć strzelać z 30-milimetrowej armaty i karabinu maszynowego UKM 2000C.

Druga część symulatora to moduł kierowcy, czyli odwzorowany z dużą starannością przedział, w którym zasiada kierujący pojazdem. Podobnie jak w przypadku symulatora wieży, także i tu można obserwować teren, po którym się „jedzie”. Wszystko dzięki ciekłokrystalicznym ekranom. W trzeciej części urządzenia, czyli w centrum kierowania, zasiadają dowódcy plutonów lub kompanii. To oni decydują, według jakich scenariuszy załogi Rosomaków będą ćwiczyć.

– Symulator pozwala nam przećwiczyć zadania, których scenariusz zależy w zasadzie tylko od naszej wyobraźni – mówi kpt. Otocki, który jest dowódcą 4 kompanii piechoty zmotoryzowanej dowódca 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej. Jego podwładni na początku roku testowali we wrocławskiej szkole oficerskiej nowy symulator. – Możemy na nim przećwiczyć na przykład patrolowanie, podczas którego pluton zostaje zaatakowany i musi natychmiast podjąć walkę z przeciwnikiem – dodaje kpt. Otocki.


Ponieważ symulator SK-1 wyposażony jest w moduł AAR, czyli After Action Review, dowódca może podczas odprawy odtworzyć całe szkolenie (rejestrowane jest zachowanie każdego żołnierza) i omówić popełnione przez załogi KTO błędy.

Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił właśnie przetarg na dostawę trzech kompleksowych symulatorów strzelania dla załóg KTO Rosomak SK-1. Urządzenia mają w przyszłym roku trafić do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz 12 i 17 Brygady Zmechanizowanej.

Firmy zainteresowanie kontraktem mogą zgłaszać się do MON do 24 czerwca. Dostawca, który podejmie się zbudowania SK-1 (Ministerstwo Obrony Narodowej jest właścicielem praw autorskich i dokumentacji technicznej) będzie miał pół roku na wywiązanie się z zadania.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. 4kpzmot

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1400766600
~mako - nie ta karta graficzna.
39-FF-C3-6D
~mako
1400623560
Nie taniej będzie, jak pograją w "World of Tanks"? ;)
C1-CF-ED-20
~reg
1400599620
Miałem z tym do czynienia, kiepskie wykonanie i awaryjne oprogramowanie. Zdecydowanie jestem na NIE.
4C-59-E7-06

Sejmowa debata o bezpieczeństwie
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Cień atomowej zagłady
Ratownicy na medal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ostatnia droga Pileckiego
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
By Polska była bezpieczna
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
They Will Check The Training Results in Combat
Hełmy – nowoczesne i na miarę
NATO on Northern Track
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Po śladach polskich bohaterów
Wszystkie misje AWACS-a
Nie szpital, a instytut
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Zawsze gotowi do pomocy
Polki pobiegły po srebro!
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie
Serwis K9 w Polsce
Podróż po AWACS-ie
Pływacy i maratończycy na medal
Nowe zadania szefa SKW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Mobilne dowodzenie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Broń Hitlera w rękach AK
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Piedimonte – samobójcza misja
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Grand Quadriga ‘24”
Przysięga w Limanowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO