moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Senacie o dronach

Prezydent Bronisław Komorowski zwróci się do rządu, by zwiększył z 1,95 do 2 proc. PKB środki przeznaczane na obronność. Dodatkowe pieniądze mogłyby zostać przeznaczone na kupno systemów bezzałogowych dla polskiej armii – mówił gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, na konferencji w Senacie poświęconej dronom.


Na zaproszenie senatorów z Komisji Obrony Narodowej oraz Gospodarki do parlamentu przyjechali przedstawiciele firm produkujących systemy samolotów bezzałogowych (m.in. PZL Świdnik, PHO, PGZ, Flytronic) i ośrodków badawczych (m.in. z Politechnik Warszawskiej oraz Poznańskiej). Wśród gości znaleźli się także wojskowi, m.in. gen. Sławomir Szczepaniak, szef Inspektoratu Uzbrojenia, oraz pracownicy resortów obrony i spraw wewnętrznych. A więc tych instytucji, które są użytkownikami dronów. Choć bezzałogowce w wojsku czy służbach mundurowych podległych MSW to wciąż widok niecodzienny, w rękach tych ostatnich jest tylko jeden dron. Z kolei armia dysponuje niespełna 30 zestawami bezzałogowych systemów, przy czym na każdy zestaw przypadają 2–3 sztuki dronów.

– Na konieczność wprowadzenia systemów bezzałogowych do Sił Zbrojnych wskazuje prezydent Bronisław Komorowski. Z inicjatywy prezydenta Biuro Bezpieczeństwa Narodowego opracuje Narodowy Program Bezzałogowców – mówił gen. Stanisław Koziej, szef BBN.

Skąd wziąć pieniądze na nowoczesny, ale kosztowny sprzęt? – Prezydent zwróci się do rządu z propozycją zwiększenia o 0,05 proc. PKB wydatków przeznaczanych na obronność. Ta dodatkowa kwota mogłaby być przeznaczana na sfinansowanie dla wojska systemów bezzałogowych – tłumaczył gen. Koziej. Dodał, że zwiększając wydatki na obronność do 2 proc. PKB, Polska osiągnie poziom zalecany przez NATO.

Według prezydenckiego ministra w Polsce powinno także powstać forum koordynacyjno-konsultacyjne. Byłaby to platforma skupiająca przedstawicieli świata nauki, firm zajmujących się produkcją systemów bezzałogowych oraz użytkowników. – Jestem przekonany, że polskie ośrodki badawcze są w stanie odpowiedzieć na potrzeby operacyjne użytkowników dronów i stworzyć systemy bezzałogowe na najwyższym poziomie. Sprawą niezwykle istotną z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego jest także to, by nasze systemy informatyczne były własnością intelektualną jedynie Polski – podkreślał szef BBN.

Problem w tym, że – jak argumentowali przedstawiciele ośrodków naukowych – na badania w tym kierunku państwo przeznacza zbyt małe środki. – W Polsce może powstać bezzałogowy samolot i to kilkakrotnie taniej niż na Zachodzie. Jednak by powstał demonstrator technologii, jeszcze nie proptotyp, potrzebujemy około 100 mln zł. A tych nie ma – mówił prof. Ryszard Szczepanik, prezes Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Innym problemem, który nurtuje środowisko naukowe, jest to, czy znajdą kupców na swoje produkty. Bo chociaż uczelnie czy instytuty współpracują z wojskiem, nie mają gwarancji, że ich produkt znajdzie nabywcę. – Wojsko musi mieć taki sprzęt, jaki jest mu potrzebny, a nie taki, jaki jest produkowany w kraju – zaznaczył gen. Sławomir Szczepaniak, szef Inspektoratu Uzbrojenia. Dodał, że w wielu przypadkach armia może kupić systemy bezzałogowe u polskich producentów. Ale nie wszystkie. Chodzi np. o system MALE – najwyższą klasę bezzałogowych statków powietrznych (BSP). – Zgodnie z założeniami wojsko ma je otrzymać już w 2019 roku. Do tego czasu żaden polski ośrodek czy firma nie będzie w stanie opracować i wyprodukować tego rodzaju sprzętu. Musimy więc kupić go zagranicą. Z polskimi partnerami możemy realizować zamówienia na systemy krótkiego zasięgu – wyjaśniał szef Inspektoratu. Według gen. Szczepaniaka ośrodki badawcze powinny zastanowić się, czy jest sens, aby pracowały nad sprzętem, który nie ma szans na sprzedaż.

Uczestnicy konferencji zgodzili się, że rozwój tej branży wymaga zmian w systemie kształcenia na uczelniach, przygotowywania kadr do zadań stawianych przez wojsko oraz większej współpracy na linii ośrodki badawcze – producenci – użytkownicy.

– Drony to nie jest wyłącznie domena USA czy Izraela. W Polsce jest już około 100 firm zajmujących się konstrukcją systemów bezzałogowych. Rok temu było ich tylko 60. Tak więc jest to branża, która rozwija się u nas dynamicznie – mówił senator Witold Sitarz (PO), pomysłodawca konferencji.

JT

autor zdjęć: WB Electronics

dodaj komentarz

komentarze

~Pol
1401344880
powinno sie zwiekszyc srodki na armie do 2,5 proc pkb nie tylko ze wzgledu na Ukraine, jesli stworzy sie dobry sprzet bedzie mozna go sprzedawac, wiecej miejsc pracy, wiecej wplywow do budzetu
7D-DB-B0-60
~ja
1400976480
Na polu walki w czasie działań zbrojnych ma szansę przetrwać tylko dron miniaturowy wielkości dłoni dorosłego człowieka. Reszta może być pożyteczna tylko w konflikcie z przeciwnikiem znacznie słabszym (patrz USA-Afganistan)
35-64-A7-B3
~scooby
1400682060
ok = 529 mld $ PKB = 1 % 5,29 mld $ 0,05% = 270 mil $ = 1 mld zł
39-FF-C3-6D
~farmer
1400670420
"Grom1945" toś ty chyba jest jeszcze wczorajszy albo liczyć nie umiesz skoro z 0.05% PBK wyszło ci 52 mld zł, jak z 1.95% PKB jest ok. 30 mld zł. Sprawdź tutaj - http://www.globalfirepower.com/defense-spending-budget.asp
71-A7-5C-6F
~scooby
1400662200
drony to nie tylko latawce : https://www.youtube.com/watch?v=WOD5NF48byo . Mógłby przed BWP'ami prowadzić rozpoznanie i natarcie, zdobywać przyczółki brodząc po dnie rzeki, zwozić rannych z pola bitwy, dostarczać amunicję , trzymać 24 h wartę , robić najgorszą robotę ... . To też jest bezogonowiec.
39-FF-C3-6D
~Grom1945
1400629800
Ja sobie przeliczylem ile to jest tych 0,05% PKB. I to jest 52 miliardy zlotych. A za taka kase mozna juz pomyslec o f-35 :)
7F-CA-C8-98
~nik
1400620320
luke nie rob wiochy
D2-80-5D-AF
~scooby
1400612280
~Luke -yes. next time try to use google translator ... .
39-FF-C3-6D
~Luke
1400610480
I hope it get's approved, Polish military needs a boost of cash flow 2% would be good! Ideally I would personally like it to be at 3% giving our geography!
89-B5-6E-3D

By Polska była bezpieczna
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wszystkie misje AWACS-a
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja
Pływacy i maratończycy na medal
Pokazali bojowego ducha
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Grand Quadriga ‘24”
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Nie szpital, a instytut
Po śladach polskich bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
WAM wraca po latach
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
Broń Hitlera w rękach AK
Polki pobiegły po srebro!
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przysięga w Limanowej
Ostatnia droga Pileckiego
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż po AWACS-ie
Centrum Szkolenia WOT świętuje
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ameryka daje wsparcie
„Ryś” z laserem
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Hełmy – nowoczesne i na miarę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO