moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Armia kupi systemy zarządzania walką

Dzięki nim dowódcy na bieżąco wiedzą, co dzieje z żołnierzami w terenie, znają ich dokładną pozycję, liczbę rannych czy zapasy amunicji. Gdy zajdzie potrzeba, mogą natychmiast wysłać posiłki lub pomoc medyczną. Wszystko dzięki sieciocentrycznym systemom wsparcia dowodzenia typu C4ISR. W polskiej armii, jako pierwsi mają być w nie wyposażeni żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.


– Chcemy przełamać wszystkie bariery, które mieliśmy i uruchomić w najbliższym czasie proces pozyskania systemu wsparcia dowodzenia w oparciu o polski potencjał przemysłowy – zapowiedział wiceminister obrony Czesław Mroczek, który odwiedził dziś 17 Brygadę Zmechanizowaną.

Polska armia należy do nielicznych, które jeszcze nie wprowadziły w jednostkach szczebla taktycznego wojsk lądowych systemu wsparcia dowodzenia. C4ISR to akronim angielskich słów: Command, Control, Communication, Computers, Intelligence, Surveillance, Reconnaissance. Ich tłumaczenie na język polski: dowodzenie, kontrola, łączność, komputery, wywiad, obserwacja i rekonesans, wskazuje obszary, w których systemy wsparcia dowodzenia działają.

Dzięki nim żołnierze otrzymują (z odpowiedniego szczebla dowodzenia) nie tylko rozkazy, informacje o wysłanym wsparciu, zaopatrzeniu czy pomocy medycznej, ale również dane rozpoznawcze, np. z bezzałogowców lub ostrzeżenia o planowanych zasadzkach, które zdobył wywiad.

Ponieważ systemy typu BMS (battle management system), bo tak nazywa się często systemy C4ISR, zapewniają szerokopasmową komunikację w obie strony, nawet pojedynczy żołnierze mogą prowadzić „rozpoznanie” wysyłając np. do sztabu dane, np. filmy lub zdjęcia.

W takie systemy ma zostać w niedługim czasie wyposażona polska armia. Plan Modernizacji Technicznej na lata 2013-2022 przewiduje, iż do 2022 roku na systemy wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki wydamy prawie 6 miliardów złotych.

Jako pierwszy „ucyfrowiony” ma być batalion zmotoryzowany z 17 Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Wiceminister Czesław Mroczek zapowiedział, że postępowanie w sprawie pozyskania BMS ruszy w najbliższych tygodniach. Dodał, że wizyta w Międzyrzeczu to okazja, by omówić oczekiwania żołnierzy wobec systemu oraz doświadczeń, jakie zebrali podczas misji zagranicznych.


Przed spotkaniem z żołnierzami wiceminister Czesław Mroczek odwiedził dwa polskie zakłady zbrojeniowe WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego i Teldat z Bydgoszczy. Oba zajmują się pracami rozwojowymi nad systemami wsparcia dowodzenia C4ISR. Po spotkaniach z twórcami systemu dowodzenia i kierowania artylerią Topaz (WB Electronics) oraz sieciocentrycznej platformy teleinformatycznej Jaśmin (Teldat) wiceszef MON podkreślał: – Wizyty w tych firmach utwierdziły mnie w przekonaniu, że w naszym kraju jest potencjał, aby zintegrować posiadane przez nas systemy dowodzenia i siłami naszych inżynierów wprowadzić do wyposażenia jednostek zmechanizowanych system zarządzania walką klasy BMS.

– Siły jednostki nie liczy się dzisiaj liczbą posiadanych czołgów, ale w szybkości zdobywania, przetwarzania i przekazywania informacji – podkreślał gen. bryg. Rajmund Andrzejczak, dowódca 17 Brygady, która należy do najnowocześniejszych jednostek wojsk lądowych i nazywana jest „cyfrową” brygadą.

Program operacyjny pod kryptonimem „Zintegrowane systemy wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki – C4ISR” jest jednym z czternastu projektów ujętych w ramach rządowego programu wieloletniego „Priorytetowe zadania modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programów operacyjnych”. W jego ramach pozyskiwane będą m.in.:
– Zintegrowane Systemy Dowodzenia i Kierowania Środkami Walki, integrujące systemy rozpoznania, rażenia ogniowego i logistyki;
– Mobilne Moduły Stanowisk Dowodzenia;
– wozy dowodzenia i wozy dowódczo-bojowe oraz system monitorowania położenia wojsk własnych w pododdziałach wyposażonych w KTO ROSOMAK;
– taktyczne systemy transmisji danych;
– systemy obrony przed cyberatakami;

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel, Teldat

dodaj komentarz

komentarze

~Sebs
1501069980
Amerykanie już instalują nasz system FONET i uważają go za światową elite a my oczywiście dalej nie mamy i mon jak zwykłe uwalił najnowsze dziecko wb electronic.
1F-0A-2B-20
~Scooby
1401262440
Nie szło by opracować systemu rozpoznania podobnego do Ostrygi ale części lądowej ? Wkopać sonary w istotne miejsca przy granicy oraz wzdłuż węzłów komunikacyjnych , spodziewanych kierunków natarcia tak aby uzupełniały , bądź zastępowały systemy optyczne. Bardziej nowoczesne ale na wzór tego 13.17 : https://www.youtube.com/watch?v=aqT2kvOSkk8&list=FLn9QoJ2hmzqO-nqPAdkyKhA&index=2 p.s. Ciężko przeprowadza się natarcie z świadomością, że przeciwnik wszystko słyszy.
B0-03-BD-B9
~ja
1401233160
To ładnie że zakupią ale w dalszym ciągu nie przekłada się to na siłę uderzeniową polskiej armii. Szkoda.
C2-BD-21-F3

Układ nerwowy Mieczników
 
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Grand Quadriga ‘24”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Pierwsza Drużyna” na start
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Orzeł dla bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pytania o europejską tarczę
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Więcej hełmów dla żołnierzy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
They Will Check The Training Results in Combat
Wioślarze i triatlonistka na podium
W obronie wschodniej flanki NATO
Nowe zadania szefa SKW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Wszystkie misje AWACS-a
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Premier odwiedził WZZ Podlasie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pływacy i maratończycy na medal
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polki pobiegły po srebro!
Po przeprawie ruszyli do walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Abramsy w pętli
„Ta ziemia do Polski należy…”
Śladami ojca
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Krwawa noc pośród puszczy
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Gry wojenne w szkoleniu
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Broń Hitlera w rękach AK
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO