Witają królów, prezydentów i najwyższych wojskowych dowódców. Pełnią wartę przed Grobem Nieznanego Żołnierza i każdego roku uczestniczą w 1700 uroczystościach w kraju i zagranicą. Żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego słyną z perfekcyjnej musztry i nienagannego wyglądu. Dziś obchodzili swoje święto.
– Jesteśmy jedyną taką formacją w polskim wojsku. Reprezentujemy polską armię występując na najważniejszych uroczystościach w mundurach czterech rodzajów sił zbrojnych – mówił ppłk Leszek Szcześniak, dowódca Batalionu Reprezentacyjnego, podczas uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Dowódca przypomniał, że batalion tworzą trzy kompanie reprezentacyjne, orkiestra, pluton salutowy i szwadron kawalerii konnej. W sumie około 400 żołnierzy nazywanych wizytówką polskiej armii.
Nic dziwnego, że w szeregi tego elitarnego batalionu niełatwo się dostać. Obowiązują podstawowe wymagania takie w całej armii, czyli pozytywna ocena ze sprawdzianu z WF-u, niekaralność, co najmniej gimnazjalne wykształcenie i odbyta zasadnicza służba wojskowa lub służba przygotowawcza do NSR. Ale batalion ma też swoje kryteria kwalifikacji. Kandydaci muszą mieć co najmniej 178 centymetrów wzrostu, nienaganną aparycję, najlepiej blond fryzurę i kondycję… spadochroniarza. Ważne jest też poczucie rytmu i koordynacja ruchowa. Żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego każdego roku biorą udział w blisko 1700 uroczystościach w kraju i za granicą, pełnią warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i Pałacem Prezydenckim, witają zagraniczne delegacje.
– Batalion zmieniał się wraz z polską armią, stał się zawodowy, pojawiły się w nim panie, przejęliśmy od wojsk lądowych baterię salutową – mówił podczas uroczystości płk Adam Wronecki, zastępca dowódcy Garnizonu Warszawa, któremu podlega jednostka.
W trakcie tegorocznego święta batalion przejął, zgodnie z decyzją ministra obrony, dziedzictwo wszystkich dotychczasowych pododdziałów reprezentacyjnych polskiej armii. – To dla nas zaszczyt i honor, a kultywowanie tradycji jest pomostem pomiędzy historią i współczesnością – podkreślał ppłk Szcześniak.
Obchody uświetniła uroczysta zmiana posterunku honorowego oraz złożenie wieńca na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Żołnierze batalionu otrzymali też wyróżnienia oraz akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Święto zakończył pokaz musztry paradnej Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Formalnie batalion obchodzi swoje święto dopiero za miesiąc, jednak obchody zorganizowano już teraz, ponieważ w lipcu żołnierze będą brać udział w wielu zaplanowanych już uroczystościach.
Święto Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego przypada 20 lipca. Ustanowiono je na pamiątkę powołanego w 1926 roku przez marszałka Józefa Piłsudskiego pierwszego etatowego pododdziału reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Nosił on nazwę Kompanii Zamkowej. Po II wojnie światowej zadanie honorowej asysty powierzono żołnierzom Garnizonu Warszawa, a dziesięć lat później sformowano Kompanię Reprezentacyjną Wojska Polskiego. W 2001 roku powstał Batalion Reprezentacyjny. W 2009 roku w jego struktury włączono Szwadron Kawalerii jako konny pododdział reprezentacyjny.
autor zdjęć: Anna Dąbrowska
komentarze