moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Warszawa oddaje hołd swoim bohaterom

Od złożenia kwiatów przed pomnikiem „Żołnierzom Żywiciela” rozpoczęły się dziś oficjalne obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Władze miasta, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz organizacje kombatanckie przygotowały bogaty program uroczystości. Weźmie w nich udział około 1,2 tys. powstańców.

Uroczystości pod pomnikiem na placu Krasińskich rozpoczną się w czwartek o godz. 18.

Przed południem w Parku im. Żołnierzy Żywiciela odbył się apel poległych, ku czci powstańców walczących na Żoliborzu. Wieńce przed upamiętniającym ich pomnikiem złożyli m.in. przedstawiciele władz miasta i dzielnicy, parlamentu oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Wartę honorową wystawili harcerze.

– Zapraszamy wszystkich warszawiaków do udziału w obchodach 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Uczcijmy wspólnie pamięć o jego bohaterach w zgodzie i spokoju – zaapelowali we wspólnym oświadczeniu Hanna Gronkiewicz-Waltz, Edmund Baranowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich oraz Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Udział w obchodach zapowiedziało około 1200 powstańców, w tym blisko 400 spoza Warszawy. Gośćmi opiekować się będzie ponad 400 wolontariuszy oraz blisko trzy tysiące harcerzy.

Dzisiaj w Berlinie prezydenci Polski i Niemiec, Bronisław Komorowski i Joachim Gauck, otworzyli wystawę upamiętniającą wydarzenia sprzed 70 lat. Ekspozycję fotografii i dokumentów pt. „Powstanie Warszawskie 1944” przygotowały Muzeum Powstania Warszawskiego i berlińska Fundacja „Topografia Terroru”. Można ją oglądać w byłej głównej siedzibie dowództwa SS oraz Gestapo. – Wystawa przedstawia 63 dni walki o wolność Polski. Naszym celem jest upowszechnianie świadomości historycznej wśród zwiedzających z całego świata oraz pogłębienie, często szczątkowej, wiedzy na temat przebiegu II wojny światowej – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystawę, której towarzyszyć będą dyskusje historyków, pokazy filmów, spotkania ze świadkami historii oraz specjalny program edukacyjny dla uczniów berlińskich szkół, będzie można zwiedzać do 26 października.

Jutro o godz. 11.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Bronisław Komorowski spotka się z kombatantami. Wręczy wówczas powstańcom i osobom zasłużonym dla podtrzymywania pamięci o Powstaniu Warszawskim odznaczenia państwowe. Prezydent podpisze także ustawę, na mocy której ochroną prawną objęta zostanie kotwica, znak Polska Walcząca.

Najwięcej uroczystości będzie oczywiście w piątek 1 sierpnia. Od rana warszawiacy będą oddawać hołd powstańcom przed pomnikami związanymi ze zbrojnym zrywem Armii Krajowej. Punktualnie o godz. 17 – godzinie „W” – zawyją w mieście syreny. Rozpoczną się wówczas uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Dwie godziny późnej odbędą się obchody rocznicy na Cmentarzu Powstańców na Woli.

Tradycyjnie już 1 sierpnia wieczorem Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do wspólnego śpiewania powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego. Od 2 do 5 sierpnia w MWP można będzie obejrzeć spektakl „Pamiętnik z powstania warszawskiego” według zapisków Mirona Białoszewskiego w adaptacji i reżyserii Krystyny Jandy, z muzyką Jerzego Satanowskiego. Muzeum zaprasza też do udziału w fotograficznej grze miejskiej „Za wolność waszą i naszą”. Miłośnicy jednośladów będą mogli wystartować w rocznicowej Masie Powstańczej 2014. Rowerowy rajd śladami Powstania odbędzie się 9 sierpnia.

Ostatnim akordem obchodów będzie zgaszenie Ogniska Pamięci, które od 1 sierpnia płonąć będzie na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ulicy Bartyckiej.

Szczegółowy plan uroczystości i imprez związanych z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego znajduje się na internetowych stronach MPW oraz Urzędu Miasta st. Warszawy.

MC

autor zdjęć: Ewa Korsak

dodaj komentarz

komentarze


Premier odwiedził WZZ Podlasie
 
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Abramsy w pętli
„Ryś” z laserem
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Śladami ojca
Więcej hełmów dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Pytania o europejską tarczę
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wszystkie misje AWACS-a
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
By Polska była bezpieczna
Cień atomowej zagłady
Bohater odtrącony
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Krwawa noc pośród puszczy
Zawsze gotowi do pomocy
„Grand Quadriga ‘24”
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mobilne dowodzenie
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO