moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosyjska broń dla separatystów

Około 1200 osób i 150 pojazdów wojskowych, m.in. czołgi i zestawy rakietowe Grad, przewieziono w ostatnich dniach przez granicę rosyjsko-ukraińską. Władze w Kijowie twierdzą, że to wsparcie dla separatystów walczących na wschodzie kraju. Polski resort obrony zdecydował o wysłaniu pomocy humanitarnej na Ukrainę.


Zaostrza się sytuacja na wschodzie Ukrainy. Siły rządowe otoczyły opanowany przez prorosyjskich separatystów Ługańsk, co miało zapobiec przerzutowi broni i ludzi z Rosji. Jednak zdaniem Ihora Woronczenko, dowódcy operacji antyterrorystycznej w regionie ługańskim, trzy dni temu na teren Ukrainy przedostało się około 1200 „żołnierzy” i 150 pojazdów wojskowych.

W kolumnie pojazdów – jak utrzymuje Woronczenko – znajdowały się m.in. czołgi i systemy rakietowe Grad – takie same, jak ten z którego zestrzelono malezyjski samolot pasażerski. Moskwa oficjalnie zaprzecza, że udziela zbrojnej pomocy separatystom. Jednak dane wywiadowcze Kijowa mówią co innego.     

Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że wesprze ukraińskich żołnierzy, przekazując im pomoc humanitarną. Rodzaj i zakres tej pomocy strona polska uzgodniła z Kijowem 14 sierpnia. Wkrótce z Polski do Lwowa wyruszy pierwszy transport. Będą w nim m.in. artykuły spożywcze, materace czy koce. Łącznie będzie to 320 ton. MON wyklucza natomiast przekazanie Ukraińcom sprzętu wojskowego.

Pomoc militarna udzielana separatystom przez Rosję sprawia, że coraz częściej pojawiają się głosy, iż NATO powinno przekazać siłom zbrojnym Ukrainy sprzęt wojskowy. Apeluje o to gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych i wiceminister obrony narodowej. – Zapasy armii ukraińskiej są na wyczerpaniu. Niedługo może się im skończyć amunicja i paliwo. NATO powinno podjąć decyzję o pomocy militarnej dla Kijowa – przekonywał gen. Waldemar Skrzypczak w radiowej Jedynce. – Polska nie powinna mieć oporów w dostarczeniu Ukraińcom broni ofensywnej – podkreślał generał.    

Czy tak się stanie? Odpowiedź na to pytanie uzyskamy najprawdopodobniej na wrześniowym szczycie NATO w Newport. Spotkanie ma być poświęcone m.in. bezpieczeństwu Europy w kontekście konfliktu na Ukrainie.

IAR/ JT

autor zdjęć: MON Rosji

dodaj komentarz

komentarze

~Kwidzyniak
1408601520
Wczoraj pan Łysenko rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy po dwóch dniach podawania tej informacji przez nasze wszystkie media zdementował ją :):):):). Dlaczego Polska Zbrojna uczestniczy w podawaniu niesprawdzonych informacji, przecież strona ukraińska co chwilę podaje nieprawdziwe wiadomości.
1A-34-12-EF
~iolli
1408572660
widzę w tych terrorystach większe zagrożenie dla europy niż ISIL, możeby tak przećwiczyć kilka szybkich nalotów i zobaczymy, czy zelżało. powinno zelżec.
64-AD-05-37
~scooby
1408554600
Rosjanie są "mistrzem" wojny na wyczerpanie . Ciekawe komu się pierwszemu wyczerpie FR czy NATO i UE ? p.s. Иван Никитович Кожедуб latał na : The Bell P-39 Airacobra .
39-FF-C3-6D
~scooby
1408552920
cyt;'MON wyklucza natomiast przekazanie Ukraińcom sprzętu wojskowego. " i bardzo dobrze, bo to jest w gestii MSZ.
39-FF-C3-6D
~Jan
1408546260
systemy rakietowe Grad – takie same, jak ten z którego zestrzelono malezyjski samolot pasażerski
D9-B6-C0-1C
~Wladimir Putin
1408543440
Z tego co mnie pamięć nie myli to do malezyjskiego samolotu strzelano z zestawu 9K37 Buk,ale ja tam nie wiem ja nie strzelałem... to separatyści.
75-8F-4E-E8
~scooby
1408542180
w tym temacie w 100 % popieram pana gen. Waldemara Skrzypczaka. proponuję, by ściągać ukraiński sprzęt do Polski , przerabiać go na NATOW'ski i wysyłać z powrotem. p.s. Czesi mogli by przerobić nasze dany na 155 mm .
39-FF-C3-6D
~scooby
1408541880
Moglibyśmy dać z 12 naszych F-16 w leasing a uzbrojenie sami by sobie kupowali . Może i od nas. dodatkowo wysłać nasze oddziały do walki z bandytami . oficjalnie nie ma wojny ukraińsko-rosyjskiej stad , nasze jednostki będą uczestniczyły w akcji antyterrorystycznej. walczymy z bandytami w Afganistanie dlaczego nie walczyć z bandytami przy naszych granicach ? tutaj mamy duże doświadczenie. Czas kupić MQ-9 - jako pilna potrzebę operacyjną i świadczyć usługi państwo ukraińskiemu podobne do tych jakie robią Francuzi w Mali. Do puki bandyci są nie oznaczeni dopóty nie ma konfliktu z państwem ich niewspierającym.
39-FF-C3-6D
~scooby
1408541460
NSM - też by się im przydały. Co do modernizacji MIG- to można do tego wrócić . dać np 10 naszych wziąć 10 ukraińskich do modernizacji głębokiej. wszystko mamy opracowane tylko to odgrzebać , skorygować i wdrażać. Ale to mig-em .
39-FF-C3-6D

Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
 
Kleszcze dla wojska
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Tajna misja polskiej agentki
Nowoczesna łączność dla armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Leopardy jadą na poligon
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zachód przeciwko „korsarzom”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wielki test w West Point coraz bliżej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wojenny bohater na szubienicy
Abramsy pod dobrą opieką
Którą drogą do armii?
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Przerwany lot „Orlika”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Telefon zaufania dla żołnierzy
Palmiry – miejsce kaźni
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Będzie za co kupić koreańską broń
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Nowy szef CWCR
Pamiętamy o Niezłomnych
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Sztandar dla Dowództwa WOT
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Rusza morski „Dragon”
Mocny sygnał od NATO
Dobrowolsi – czas start!
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Priorytety dla armii
Zamiana po włosku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Offset dla „Wisły”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Eurofightery znowu w Polsce
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Lista trupich główek
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Podwójny Półmaraton Komandosa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Polska przystań brytyjskich jeńców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO