moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO wzmacnia wschodnią flankę

W Polsce zostanie utworzona kwatera główna sił natychmiastowego reagowania Sojuszu Północnoatlantyckiego. Siły te mają liczyć do 5 tysięcy żołnierzy. Kolejny szczyt NATO, w 2016 roku, odbędzie się w Warszawie – to najważniejsze decyzje dotyczące Polski, które zapadły na spotkaniu przywódców państw Sojuszu w Newport.


– Na szczycie podjęto decyzje, które są dobre dla Polski. Rozpoczną proces wojskowego wzmacniania naszego kraju i regionu – ocenił Radosław Sikorski, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Polskiej delegacji w Newport przewodniczył prezydent Bronisław Komorowski. W rozmowach brał także udział Tomasz Siemoniak, szef resortu obrony.

Natowskie dowództwo w Polsce

Przywódcy NATO zgodzili się z polskim postulatem, by wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu. Zdecydowali, że w Polsce powstanie kwatera główna sił natychmiastowego reagowania (tzw. szpica). Status „sił natychmiastowego reagowania” oznacza, że żołnierze tej formacji będą mogli zostać rozmieszczeni w dowolnym miejscu na świecie w ciągu dwóch, najwyżej pięciu dni. Będą działać w ramach Sił Odpowiedzi NATO (NRF) i przy wsparciu jednostek morskich, powietrznych i specjalnych.

Siły mają liczyć do 5 tysięcy żołnierzy. Z czego – jak zapowiedział premier Wielkiej Brytanii, gospodarza tegorocznego szczytu – ok. 3,5 tys. stanowić będą brytyjscy wojskowi. W sumie formacja będzie się składała z czterech jednostek rozlokowanych w państwach Europy Wschodniej. Siedziba dowództwa prawdopodobnie znajdzie się w Szczecinie.

Polskiej delegacji udało się także wywalczyć wzmocnienie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, który stacjonuje właśnie w Szczecinie. – To niesłychanie ważna decyzja. Dotyczy ona podwyższenia gotowości i przypisania konkretnych zadań NATO dowództwu Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie w zakresie koordynacji przygotowania i użycia wojsk sojuszniczych na wschodniej flance, czyli w całym regionie dla nas szczególnie istotnym – ocenił prezydent Komorowski.

Polska od kilku miesięcy starała się przekonać sojuszników do podjęcia takiej decyzji. W czwartek minister Tomasz Siemoniak podpisał porozumienie w tej sprawie z szefami resortów obrony Danii i Niemiec (Korpus tworzą właśnie żołnierze z Polski, Danii i Niemiec).

Anders Fogh Rasmussen, szef NATO, zauważył, że decyzje, które zapadły w Newport, mają pokazać, że sojusznicy poważnie traktują art. piąty traktatu waszyngtońskiego dotyczący obrony kolektywnej. – Wysyłamy jasne przesłanie: NATO broni wszystkich sojuszników cały czas. Powinno to być czytelną wiadomością dla dowolnego potencjalnego agresora: jeżeli pojawi się wam w głowie myśl o zaatakowaniu jednego z sojuszników, będziecie musieli mierzyć się z całym Sojuszem – podkreślał Rasmussen.

Z kolei premier Wielkiej Brytanii David Cameron zaznaczał, że NATO musi także przeprowadzić reformę sił szybkiego reagowania. Na szczycie przyjęto Plan Działań na rzecz Gotowości, który – jak ocenił minister Tomasz Siemoniak – jest „bardzo korzystny dla wzmocnienia bezpieczeństwa Polski”.

Następny szczyt w Warszawie

Polskim sukcesem jest także ustalenie, że kolejne spotkanie przywódców państw NATO zorganizuje nasz kraj. To niewątpliwie dowód na mocną pozycję Polski w regionie. – To będzie niesłychanie interesujące doświadczenie, bo szczyt odbędzie się w Warszawie, a więc tam, gdzie kiedyś powstał i został obalony Układ Warszawski – zauważył prezydent Komorowski.

JT, gazeta.pl

autor zdjęć: Łukasz Kamiński / prezydent.pl

dodaj komentarz

komentarze

~czytelnik
1411309140
a może to ostatnia deska ratunku obywatela, którego lekceważą służby państwa? Jeżeli tak jest, to niech ktoś to wreszcie zbada i pociągnie winnych do odpowiedzialności. Jeżeli tak nie jest, to niech ktoś wreszcie zbada Tomasza K. i wyśle go na leczenie. Ale nie zostawiajmy tego bez żadnej reakcji. W końcu żyjemy - mam nadzieję - w państwie prawa.
0A-FF-30-C4
~edek
1409993400
do Tomasz Kaczkowski: Chłopie nudzisz juz po raz kolejny wylewajac te same żale po każdym artykułem. Najlepiej idz do prokuratury i sobie to wyjasnij, bo meczacy jestes i nie chce sie ludziom czytac cały czas tych samych twoich wypocin ktore nijak maja sie do artykułu...
0F-A9-C5-53

„Oczko” wojskowych lekkoatletów
 
Serwis bliżej domu
Walka – tak, ale tylko polityczna
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Śmierć przyszła po wojnie
Lato pod wodą
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Spędź wakacje z wojskiem!
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Polsko-litewskie konsultacje
Wracajcie z medalami!
Na ratunek… komandos
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
RBN przed szczytem NATO
Jak usprawnić działania służb na granicy
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Feniks – następca Mangusty?
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent Zełenski w Warszawie
Czujemy się tu jak w rodzinie
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Pancerniacy trenują cywilów
Roczny dyżur spadochroniarzy
Mark Rutte pokieruje NATO
Włoski Centauro na paryskim salonie
Za zdrowie utracone na służbie
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
The Suwałki Gap in the Game
Formoza. Za kulisami
Oczy na Kijów
Szpital u „Troski”
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Spadochroniarze na warcie w UE
Pancerny sznyt
Szkolenie na miarę czasów
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Szkolenie do walk w mieście
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Olimp gotowy na igrzyska!
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Terytorialsi w gotowości do pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO