moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w dodatkach stażowych

Nie co pięć lat, a co roku będzie podwyższany dodatek za długoletnią służbę. Około 30 tysięcy żołnierzy z co najmniej 15-letnią wysługą zacznie dostawać pieniądze według nowych przepisów od przyszłego roku. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił do uzgodnień międzyresortowych.


Dodatek za staż w armii wynosi dziś 15 proc. pensji zasadniczej po 15 latach służby i wzrasta co pięć lat o kolejne 5 procent (15, 20, 25, 30 lat wysługi). Po 30 latach w mundurze żołnierz może co miesiąc otrzymywać dodatkowe 30 procent kwoty wynagrodzenia zasadniczego.

Takie rozwiązanie nie motywowało wojskowych do dłuższego czasu pozostawania w służbie. – Żołnierz z 21-letnią wysługą dostaje tyle samo co wojskowy, który ma za sobą 24 lata służby. Po 20–30 latach w mundurze, a więc w wieku ok. 40–50 roku życia wojskowi nie mają właściwie żadnej finansowej motywacji, aby służyć dłużej. Dlatego przekonywaliśmy kierownictwo resortu do zmian – tłumaczy płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów WP.

Motywacja do służby

Prace nad poprawą systemu motywacyjnego dla żołnierzy zawodowych rozpoczął powołany w listopadzie 2012 roku w MON zespół specjalistów. Jako jeden z priorytetów rekomendowali oni szefowi MON zmiany w wypłacie dodatków stażowych. Choć resort przystał na zmiany, to ze względów finansowych nie zgodził się na nie ówczesny minister finansów Jacek Rostowski. W tym roku podczas spotkania z Konwentem Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych minister obrony narodowej obiecał, że do sprawy wróci. I tak się stało. Podpisany przez wicepremiera Tomasza Siemoniaka dokument 1 października trafił do uzgodnień resortowych.

Zmiany przewidują, że dodatek za długoletnią służbę będzie wzrastał o jeden procent uposażenia zasadniczego za każdy rok pełnienia służby powyżej 15 lat. Maksymalny dodatek wyniesie 35 procent po 35 latach służby. – Liczymy, że te zmiany będą czynnikiem motywującym. Że zmniejszy się liczba odejść z wojska, a żołnierze z największym stażem będą chcieli posłużyć jeszcze 10–15 lat, na co pozwala przecież ustawa pragmatyczna – mówi płk Babuśka.

Są pieniądze na dodatki

Resort obrony zwraca też uwagę na finansowe aspekty takiego rozwiązania. – Odchodzącym z armii żołnierzom wypłacana jest emerytura wojskowa wynosząca maksymalnie 75 procent ich pensji. Dodatkowo wynagrodzenie trzeba zapłacić kolejnym żołnierzom, którzy obejmują zwolnione stanowiska. Tymczasem jeśli uda się zatrzymać tych żołnierzy do 60 roku życia, praktycznie mogliby oni dalej służyć za 25 procent uposażenia, bo o tyle różni się ich uposażenie od należnej emerytury wojskowej – czytamy w uzasadnieniu projektu.

W efekcie, choć wprowadzone zmiany mają kosztować resort obrony 39 mln zł rocznie, to resort mógłby zaoszczędzić ponad 100 mln zł na wypłacaniu emerytur dla odchodzących żołnierzy. Dodatkowo, co podkreśla MON, pieniądze przeznaczone na wypłatę dodatków według nowych zasad nie spowodują wzrostu wydatków zaplanowanych na wynagrodzenia żołnierzy. Wskazana kwota została bowiem wygospodarowana dzięki zmianom w strukturze kadry zawodowej, związanym np. ze zmniejszeniem liczby oficerów, a zwiększeniem żołnierzy korpusu szeregowych zawodowych.

Rozwiązanie jest pozytywnie odbierane przez samych zainteresowanych. – Było ono oczekiwane od dawna, zwłaszcza przez żołnierzy z dłuższym stażem służbowym. Dla wielu z nas to dobra informacja, bo przełoży się na większe pieniądze. Na przykład dowódca kompanii w stopniu kapitana z 18-letnią wysługą i pensją brutto 5084,50 zł otrzymuje teraz 15% dodatek miesięczny w wysokości 604,50 zł brutto. Po zmianach wzrośnie on do 18 procent, czyli o 120,90 zł brutto – tłumaczy mjr Jarosław Adamowicz, asystent finansowy dowódcy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej.

Chorąży z pensją 3,8 tys. zł brutto i 29-letnim stażem służby otrzymuje teraz co miesiąc 25 proc. dodatek, czyli ok. 950 zł. Po zmianach wzrośnie on do 29 proc., czyli o ok. 150 zł.

Zmiany od przyszłego roku

Choć przepisy są na razie w fazie projektu, można mieć nadzieję, że na etapie uzgodnień nie będą już budziły kontrowersji jak ostatnio. Tym bardziej że o finansowym wsparciu żołnierzy wspomniała w swoim exposé premier Ewa Kopacz. – Fundamentem naszej obrony są żołnierze i mój rząd będzie dbał o ich pozycję. Od początku 2015 roku przeznaczymy dla nich dodatkowe 39 mln zł, premiując dłuższy okres służby oficerów i podoficerów – powiedziała szefowa rządu.

Nowe przepisy nie obejmą żołnierzy ze stażem służby krótszym niż 15 lat, w tym np. szeregowych, którzy z zasady mogą służyć nie dłużej niż 12 lat. Zachowają oni dotychczasowe, 3-procentowe dodatki przysługujące za każde 3 lata czynnej służby wojskowej.

PG

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1412837700
Pod pensji podstawowej należałby wprowadzić dodatki motywacyjne. Za konkretne umiejętności lub znajomości . Np . znajomość j. rosyjskiego ( młodzi nie znają) , niemieckiego umożliwiająca przesłuchanie, obsługę karabinu snajperskiego, moździerza, b. dobrą sprawność fizyczną. pensja podstawa + dodatki. Podział na czysto wojskowe tz umiejętność jazdy rosomakiem, , oraz zdobywane w cywilu np : kurs wspinaczkowy, ratownika medycznego, spawacza , obsługi wózka widłowego, koparki, administrowanie siecią ,... .. . wtedy nie tylko pagony decydowały o wynagrodzeniu ale umiejętności. należy zapewniać możliwość szkolenia się i promowanie. Za samo "bycie" tylko podstawa.
39-FF-C3-6D
~4u2nv
1412800020
Żołnierz polski zarabia najmniej w całej chyba Europie. To wstyd!! Kupujecie F16 a ludzie zarabiają grosze. Dodatki za wieloletnią służbe to kpina....jakies marne złotówki.....szkoda słów.....
55-A2-D7-21
~MAruda28
1412797200
chcą trzymać starych podoficerów i oficerów którzy nic nie robią a nas w wieku 30-40 chcą wysłać do cywila!!! żal!!!!
CF-B4-ED-63
~Katol
1412776740
~Kamil - tak będzie w wkrótce wyglądał "etat szeregowego" . Radzę nie zaklepywać fuchy dla przyszłych pokoleń . https://www.youtube.com/watch?v=WOD5NF48byo
6D-5D-E8-DF
~GetDrunk
1412769000
A kto zmotywuje mnie żebym jako szeregowy pracował do 12 lat. Może motywacją ma być możliwość zostania podoficerem? Bez znajomości nie realne.....
5B-E9-EA-94
~Kamil
1412762880
jak zawsze pamieta sie o wszystkich a nie o tych co powinno sie pamietac... jakie dodatki dostana ci ktorzy najwiecej ryzykuja w czasie wojny czyli szeregowi?? hmm?? jak zwykle smietanke spija w wojsku ci ktorzy nic nie robia... powodzenia....
D3-B4-D8-2B

Niespokojna granica
 
W BBN o sytuacji na granicy
Sojusznicze wsparcie na granicy
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Zespół NATO na bojowo
Reforma administracji wojskowej
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
Legioniści wkraczają do Warszawy
SOMA dla specjalsów
Święto żołnierzy artylerii
Paczki świąteczne od PGZ
„Tumak ’21” na finiszu
Aktywność migrantów powoli spada
„Murem za polskim mundurem”
Na granicy nieco spokojniej
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Śladem „białych kurierów”
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
35 medali wojskowych pływaków
Mielec wraca do odrzutowców
Wyścig zbrojeń nie ustaje
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Orlik po raz dziesiąty
Afganistan. Czas wracać do domu
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Pierwsze Żmije na granicy
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Nastał dzień krwi i chwały…
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Lekcja wojska od górali
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Bryza na południowej flance
W Sejmie o kondycji PGZ
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Harduny dla strażaków?
Nauka kruszenia lodu
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Oczy na wschodnią flankę
F-16 lecą na Litwę
W jedynym słusznym kierunku
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO