moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy żołnierze mistrzami w maratonie

Osiem medali wywalczyli reprezentanci Wojska Polskiego na mistrzostwach świata w maratonie, które odbyły się w holenderskim Eindhoven. Indywidualnie zajęli wszystkie miejsca na podium. W rywalizacji drużynowej wśród mężczyzn i kobiet zdobyli złote medale. Tytuły mistrzowskie wywalczyli st. mar. Marcin Chabowski i szer. Iwona Lewandowska.

Reprezentanci Polski na trasie. Od lewej: szer. Mariusz Giżyński, st. szer. Henryk Szost oraz st. mar. Marcin Chabowski.

O medale w 46. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Maratonie rywalizowali reprezentanci 21 armii. Czempionat odbył się w ramach ogólnodostępnego biegu na 42 km 195 m. Startowało w nim blisko 20 tysięcy zawodników i zawodniczek.

Polskie zawodniczki wywalczyły komplet medali indywidualnych oraz zdobyły złoto drużynowo, były też najlepsze w kategorii open. Szer. Iwona Lewandowska na mecie uzyskała czas 2 godz. 28 min 33 s. Druga – z wynikiem 2 godz. 32 min 6 s – była szer. Olga Kalendarova-Ochal, a trzecia finiszowała – 20 s za wicemistrzynią świata – st. szer. Monika Stefanowicz. Wszystkie są reprezentantkami Wojskowego Zespołu Sportowego z Poznania.

W biegu panów w kategorii otwartej maratonu triumfował 24-letni Etiopczyk Tilahun Regassa. Dwa kolejne miejsca zajęli Kenijczycy: drugie Jonathan Maiyo, a trzecie Alfers Lagat. Nie są oni jednak żołnierzami. W tej kategorii w maratonie triumfował st. mar. Marcin Chabowski z czasem 2 godz. 15 min 4 s. Zawodnik gdyńskiego WZS w klasyfikacji open maratonu był ósmy. Tuż za nim w obu klasyfikacjach (open i wojskowych mistrzostw) uplasował się rekordzista Polski w maratonie st. szer. Henryk Szost. Natomiast brązowy medal w wojskowym czempionacie wywalczył szer. Mariusz Giżyński. Szost i Giżyński są reprezentantami poznańskiego WZS.

Polskie podium mistrzostw świata. Od lewej stoją: szer. Olga Kalendarova- Ochal, szer. Iwona Lewandowska oraz st. szer. Monika Stefanowicz.

– Zdobyliśmy wszystko, co było do zdobycia. Rywalom nie daliśmy żadnych szans. Cieszę się z ośmiu medali i czasów jakie uzyskali nasi reprezentanci – mówi płk Wojciech Duchiński, kierownik reprezentacji Wojska Polskiego. Pułkownik sam zresztą również wystartował w maratonie. – Na szczególną pochwałę zasługuje Iwona Lewandowska, która do dwóch złotych medali dorzuciła jeszcze rekord wojskowych mistrzostw świata – dodał płk Duchiński.

Przed rokiem na wojskowym czempionacie w Paramaribo, stolicy Surinamu, biało-czerwoni wywalczyli trzy medale. Złoty drużyna – w składzie: szer. Błażej Brzeziński, st. szer. Arkadiusz Gardzielewski, szer. Mariusz Giżyński i plut. Michał Kaczmarek – i dwa srebrne: szer. Błażej Brzeziński i szer. Olga Kalendarova-Ohal.

Maraton w holenderskim mieście Eindhoven odbywa się od 1959 roku. W tym roku zorganizowano go po raz 31. Od 1982 roku wprowadzono klasyfikację dla pań. Rekord trasy wśród mężczyzn ustanowił w 2012 roku Kenijczyk Dickson Chumba – 2 godz. 5 min 46 s, a najlepszy wynik w rywalizacji pań – 2.24,33 – miała w 2011 roku Kenijka Georginia Rono.

Sylwetki podwójnych mistrzów świata


St. mar. Marcin Chabowski (28 lat). Jest mistrzem Europy juniorów z 2005 roku w biegu na 3000 m z przeszkodami. W tym samym roku wywalczył też złoto w drużynie na mistrzostwach Europy juniorów w biegach przełajowych.

Jest czterokrotnym mistrzem Polski w crossie (w latach: 2007, 2008, 2010 i 2011) i dwukrotnym na 10 000 m (w latach: 2008, 2009). Zdobył też dwa tytuły mistrzowskie w biegu ulicznym na 10 km (w latach: 2010, 2011) i jeden w półmaratonie w 2011 roku. W kolejnym zaś uzyskał piąty wynik w historii polskiego maratonu – 2 godz. 10 min 7 s – i nominację na igrzyska w Londynie, jednak z powodu kontuzji nie pojechał na zawody. W wojsku jest od 2009 roku – od początku w gdyńskim Wojskowym Zespole Sportowym.


Szer. Iwona Lewandowska (29 lat). Dwukrotna wojskowa mistrzyni świata. W długodystansowych biegach ulicznych startuje od 2009 roku. W latach 2012 i 2013 wywalczyła cztery złote medale (po dwa indywidualnie i drużynowo) podczas Wojskowych Mistrzostw Europy w biegu na 20 km (czempionat odbywa się w Paryżu w ramach prestiżowego międzynarodowego biegu pn. „Paris 20 km”).

W tym roku wraz z koleżankami z reprezentacji Wojska Polskiego – szer. Olgą Kalendarovą-Ochal i st. szer. Moniką Stefanowicz – zdobyła w Bejrucie tytuł drużynowych wojskowych mistrzyń świata w biegach przełajowych. Indywidualnie w czempionacie w Libanie również stanęła na najwyższym stopniu podium. Ponadto w 2014 roku w Bielsku-Białej została mistrzynią Polski w biegu na 10 km. Na tym samym dystansie triumfowała też m.in. w imprezie biegowej „Biegnij Warszawo” w latach 2010, 2011, 2012 i 2013 roku. Z wojskiem związała się przed dwoma laty. Po zakończeniu służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych została wcielona do Wojskowego Zespołu Sportowego w Poznaniu.

szus

autor zdjęć: mł. chor. Robert Banach

dodaj komentarz

komentarze


NATO na północnym szlaku
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojsko inwestuje w Limanowej
Mundury w linii... produkcyjnej
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojskowi medycy ratują i leczą
Jeśli nie Jastrząb, to…
Będzie można zostać snajperem lądowym
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
V Korpus z nowym dowódcą
Weterani i bokser „Master”
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Kurs z dzwonem
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cena wolności
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Odstraszanie i obrona
Psiakrew, harmata!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Jak wyszkolić pilota F-16?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
Święto wojskowego sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ogień w podziemiu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Hiszpański palimpsest

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO