moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejne Leopardy dotarły do Polski

Na bocznicę kolejową 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu wjechał dziś rano transport z 14 czołgami Leopard 2A5. To kolejna partia sprzętu zakupionego od niemieckiej armii. W tym roku spodziewana jest jeszcze jedna dostawa kilkunastu nowoczesnych maszyn oraz około 50 ciężarówek Unimog.Leopardy 2A5 zastąpią używane przez pancerniaków z Żagania czołgi PT-91 Twardy. Te sukcesywnie trafiają do innych jednostek. Do końca roku w jednostce 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej ma być 90 nowych wozów oraz kilkadziesiąt jednostek innego sprzętu kupionego od zachodniego sąsiada.

Załogi się szkolą

Od kilku miesięcy w 34 Brygadzie trwa intensywne szkolenie załóg z obsługi nowych czołgów. Żołnierze z Żagania, którzy mają uprawnienia na Leopardy 2A4 w Ośrodku Szkolenia Leopard w Świętoszowie uczą się jak funkcjonują czołgi w wersji 2A5. Ten etap szkolenia potrwa do marca przyszłego roku. Zakończy się tak zwaną częścią ogniową. Po jej zaliczeniu, pancerniacy będą mogli przystąpić do szkolenia programowego w swoim batalionie. Planuje się, że żołnierze przyjmowani do brygady z cywila, którzy nie mieli dotąd do czynienia z nowymi czołgami, od stycznia przyszłego roku będą uczestniczyli w 3-miesięcznych kursach w ośrodkach szkoleniowych Bundeswehry.

– Chcemy szkolić tam nie tylko kierowców-mechaników, ale całe załogi – mówi ppłk Andrzej Kasperski, dowódca 1 Brabanckiego Batalionu Czołgów, do którego trafia nowy sprzęt. – Od 1 października batalion rozpoczął 36-miesięczny cykl przygotowania i realizacji zadań związanych z przejęciem nowego uzbrojenia. Trwa szkolenie indywidualnego naszych czołgistów. Po nim nastąpi zgrywanie całych załóg.


Plusy nowych maszyn

Na mocy podpisanego kontraktu od 13 października w 34 brygadzie niemiecka firma przeprowadza cykliczną obsługę Leopardów 2A5, które wcześniej dotarły do Polski. W pracach tych uczestniczą również nasze załogi czołgów. W ten sposób doskonalą swoją wiedzę na temat eksploatowania maszyn.

Polscy czołgiści nie kryją zadowolenia z zamiany sprzętu na znacznie nowocześniejszy. – W Leopardzie drążki kierownicze zastąpiono wolantem. Dzięki temu przy znacznych prędkościach można precyzyjniej manewrować ciężkim wozem – zwraca uwagę st. szer. Damian Gronostal, kierowca-mechanik. – Kierowcy bardzo pomaga także kamera cofania, jakiej nie było w Twardym. Korzystając z niej dobrze widzę odległość do przeszkody. Nowoczesnych rozwiązań w tym czołgu jest znacznie więcej i wszystkie wpływają na komfort pracy kierowcy. Nawet w przypadku awarii wymiana silnika w tej maszynie zajmuje tylko godzinę – dodaje.


Nowoczesny sprzęt trafia do 34 brygady na mocy kontraktu, który MON zawarł z niemieckim ministerstwem obrony w ubiegłym roku. Zgodnie z umową armia otrzyma 119 czołgów – 105 w wersji 2A5, pozostałe to Leopardy 2A4, czyli wozy, jakie służą już w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.

Oprócz czołgów do żagańskiej jednostki dotrze ponad 200 różnych pojazdów logistycznych, m.in. wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2, samochody średniej i małej ładowności Daimler Benz oraz laserowe symulatory AGDUS. Cały kontrakt wart jest ok. 180 milionów euro.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. sierż. Andrzej Domaszewicz, kpt. Justyna Balik

dodaj komentarz

komentarze

~rahut
1416080640
Świetnie! Mały problem to to, że wydzielają personel batalionu czołgów z 10BKPanc w Świętoszowie do 34BKPanc w Żaganiu. W rzeczywistości doprowadzi to do tego, iż każda z brygad będzie posiadać po jednym aktywnym batalionie. Czyż nie lepiej, szybciej będzie wydzielenie z obu batalionów czołgów 10BKPanc 50% stanów osobowych do 34BKPanc i po 6 miesiącach można posiadać dość dobrze przeszkolone cztery bataliony? Co do pomysłów zawartych w komentarzach na temat bezużyteczności czołgów na współczesnym polu walki, to jest to błędne myślenie. Żadne drony nie zastąpią kolumny pancernej. Dopóki potencjalny przeciwnik posiada duże ilości broni pancernych, to my też musimy ją posiadać. Wyobraźmy sobie spotkanie 21BSP wyposażonej w Rosomaki z rosyjską brygadą pancerną uzbrojoną w trzy bataliony T-80, T-90, czy też T-64. Dla mnie jest jasne, że obecnie (dopóki nie pojawią się Raki w większej ilości) rozjadą polską brygadę zmechanizowaną. Obym nie miał racji.
68-2E-D3-B5
~Katol
1413919380
https://www.youtube.com/watch?v=8c8YJodvn1g - z tym, ze nośnik powinien być cywilny np. odpowiednio przystosowany pick- up. Wojsko powinno stworzyć wykaz samochodów , które były by pożądane , MF zwolnić np z VAT. a przeróbka pod DGAR lub Poprad finansowana z MON. Wojsko utrzymywałoby sam system a nie samochód. Było by taniej.
61-50-F7-47
~Miszcz120
1413877080
Nie jest takim jeszcze przeżytkiem. Świetna broń po dziś dzień gdyby... Gdyby spełniała również funkcję przeciwlotniczą, czyli miała jakieś działko bliskiego zasięgu, które potrafi namierzać i niszczyć pociski nadlatujące z powietrza oraz odpierać śmigłowce i drony wroga. (Taki system jaki jest na nowoczesnych okrętach, sprawuje się ponoć świetnie). Mogą mieć dużo amunicji dużej siły rażenia, ale niestety mały zasięg działania, przez co czołgi nie są dobrym rozwiązaniem w obecnych czasach, gdzie mobilność jest jedną z największych cech każdego konfliktu. Co do kondycji WP. To powinniśmy inwestować pieniądze w wojska przeciwlotnicze i rakietowe, bo pierwsze ataki będą takie na pewno. Inwazja była dobra ale do początków zimnej wojny...
9D-E7-73-5C
~uvp
1413710760
Cieszę się ze bedziemy mieli ten swietny niemiecki sprzet. Czolgi obecnie to juz jednak przezytek. Tak jak konie w II WW, ktore zostaly wyparte przez czolgi, i tak jak wielkie niemieckie i japonskie pancerniki zostaly wyparte przez lotnictwo. Tak teraz nie czolgi ale bezzelogowe drony, rakiety się liczą. Przeciez nie narazajac zycia ludzkiego dronem mozna sterowac z odleglosci setek kilometrow. Jak sie straci drona - to tylko poeniadze, a jak sie straci czolg z kilkuosobowa zaloga - to nie tylko stracone zycia ludzkie, ale - straceni fachowcy. Min. Obrony - prosze Was, pomyslcie nie o czolgach ale o nowoczesniejszym sprzecie!!!
52-D2-CF-20
~Katol
1413564300
~dzidek - czołg jest już konstrukcją zamknięta. Nic nie da się więcej wykombinować. oby nie odegrały w przyszłym konflikcie zbrojnym roli podobnej do pancerników w II WŚ. Uważam je za broń wsparcia a nie natarcia.
41-B3-E5-73
~ja
1413561780
>W tym roku spodziewana jest jeszcze jedna dostawa kilkunastu nowoczesnych maszyn oraz około 50 ciężarówek Unimog.< Ile byłoby pracy dla polskich robotników, ile podatków dla państwa, ZUSu. Ile byłoby na przyszłe emerytury gdyby nie zakupili tych pojazdów a zlecili produkcję w polskich zakładach.
4A-57-54-77
~ark
1413554220
Brawo ! Niech to będzie jeden z elementów naszej siły odstraszania
99-EC-3F-C2
~Katol
1413543240
W Austrii jest 48 sztuk do kupienia.
0E-04-54-17
~dzidek
1413533820
co to za nowoczesność?kamerę cofania można dziś zastosować do każdego pojazdu nawet do rowera ,tylko co to ma wspólnego z nowoczesnością szczególnie czołgu.jak można mówić o czołgu który ma prawie 30 lat że jest nowoczesny?.ile kosztuje serwis tej przykurzonej nowości?jeśli wogule możemy go serwisować.dlaczego stoi na zachodniej granicy nad odrą ,anie nad wschodnią.
8C-BE-7A-F5

Serwis K9 w Polsce
 
Nowe zadania szefa SKW
Nie szpital, a instytut
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Po śladach polskich bohaterów
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
They Will Check The Training Results in Combat
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
WAM wraca po latach
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Przysięga w Limanowej
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Ryś” z laserem
Wojna w świętym mieście, epilog
„Grand Quadriga ‘24”
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pokazali bojowego ducha
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ameryka daje wsparcie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Polki pobiegły po srebro!
Flota Bayraktarów w komplecie
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Piedimonte – samobójcza misja
Ostatnia droga Pileckiego
Wszystkie misje AWACS-a
Podróż po AWACS-ie
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO